Saat Tarih, ve Termometre devresi yardım

Başlatan Ksmakcy38, 18 Aralık 2017, 01:26:13

Ksmakcy38

Öncelikle herkese hayırlı akşamlar.

Benim saat tarih termometre ve alarmlı  uzaktan kumanda edilebilen saat devresi yapmam gerekiyor.

Ama alarmı yapamadım ve rf kontrolü henüz çizemedim sorunu ve program çizimi ile kodlarını eklenti olarak yükledim.

Dışardan sadece 12v besleme olacak ds1307 sadece isisteki powerle çalışıyor regülator yada batarya bağladığımda ise çalışmıyor.

ete

Dosyan hasarlı gözüküyor açamadım. Yeniden yükle istersen.
Alam yapmak çok zor değil. Bütün mesele alarm saati ile anlık saat bilgisini karşılaştırmak ama bunu yaparken iki sistem kullanırız.
Ya zamanı dakikaya çevirirsin (Saat*60+dakika) ve her iki zamanı dakika bazında karşılaştırırsın yada if saat=alarmsaat and dak=alrm_dak then alarmı çal gibi saat ve dakikaları ayarı ayrı karşılaştırırsın.
Senin yapamadığın nedir onuda belirtmemişsin. Böyle yapamadım deyip genelleme yapınca aklıma başka şeyler geliyor ve bir anlam veremiyorum maalesef.

Ete

Ksmakcy38

Dosyayı tekrar yükledim hocam umarım bu sefer düzgün yüklenmiştir. proteus 8.4 crackli versiyon kullanıyorum onun için olabilir.

Derste bişey anlatılmadan bu ödev verildiği için hocam kısa süre içinde baya araştırma yaptım ama alarmın nasıl yapılacağı hakkında bişey bulamadığım için yapamadım.

sorunum tam olarak Rtc'yi isiste terminals seçeneği altındaki powerden başka bir şeyle beslediğimde hata alıyorum bazen çalışıyor ama ledlerde saati 34:00:00 olarak gösteriyor.

ete

Dosyayı yine yükleyemiyorum. Başka bir sorun olsa gerek. Zaman zaman bazı rar dosyalarında bu sorun oluyor sebebini bilemiyorum.
Yükleyebilen varsa açıklasın. 1 kez yüklendi diyor ama oda sensin sanırım.

İsis her türlü entegreni n beslemesini bağlı kabul eder. Bu nedenle başka türlü besleme vermeye kalkışma bence.
Yalnızca pil kısmına bağlantı yapabilirsin. Gerçekte besleme bacağı ile pil bacağı arasındaki ilişki şöyledir. Hangi voltaj daha yüksek ise RTC oradan beslenir. Pil genelde 3V luk Lityum pildir. Besleme her zaman 3V dan daha büyük olmalıdır. En azından 3,3V uygundur. Besleme kesilirse 3V luk pil devreye otomatik girer.

Ete

Ksmakcy38

Evet hocam ben telefondan indirdim inip inmediğini kontrol etmek için
16f628a ve ds1307 nin normalde gizli olan bacaklarını açık hale getirdim 16f628a yı 7805in çıkışından beslediğim zaman sıkıntı olmuyor ama ds1307 de hata veriyor resim olarak ekleyeceğim

ete

Neden besleme verme ihtiyacı duyuyorsun anlamadım. İsis o pinleri zaten bağlı kabul ediyor.
PCB için ise mutlaka bir PCB üzerinden kendin bağlantı yapman gerek.
Bu şekilde bir sistemle hiç bir zaman çalıştırmadım o nedenle anlamadığım bir sorun bu.
Ete

not: dosyanı yüklemekte sorun olmuyor açarken dosya hatalı diyor.

Ksmakcy38

Değerli yorumlarınız için çok teşekkür ederim hocam artık devreyi yapınca göreceğim çalışıp çalışmadığını.