Bakır çözeltisi için en uygun fiyatlı madde

Başlatan umitco, 26 Aralık 2017, 00:08:17

umitco

Plaketteki bakırı eritmek için Bim markette satılan kireç çözücüyü kullanıyorum.50 dereceye kadar ısıttığımda 40cm x 18 cm ebatlarında 4 adet plaketi eritebiliyor. Kireç çözücünün fiyatı 2.5 tl (emin değilim) civarında ,  4 adet için 10 tl harcanıyor. Erol hocam  hidroklorür (HCL) ve perhidrol karışımını bir konu tartışmasında önermiş bende bugün fiyatlarını araştırdım. 12 TL 1 Lt perhidrol , 20 TL 5 Lt HCL . Oranların 4 birim HCL ve 1 birim perhidrol olması lazım denmiş , buna göre 6 litre için 32 TL harcanacak. Merak ettiğim konu bu karışım ile ne kadar plaket eritebileceğim.
   Yarın bu maddeleri almayı düşünüyorum ama daha uygun fiyat ve yöntem önerecek arkadaşlar var ise ve yardımlarını esirgemezlerse menun olurum.

kudretuzuner

Merhaba,
Tahmin ettiğim kadarı ile profesyonel olarak iş yapmaktasınız.(maliyet hesapladığınıza göre) Benim önerim plaketleriniz çok çeşitlilik göstermiyorsa Çin'de çok çok ucuza bastırabilirsiniz.Ayrıca emek sizin için daha önemlidir.Kimyasallara maruz kalmamak da cabası.Aşağıdaki linkte bulunan yerden 10 a yakın değişik plaketler bastırdım.fevkalade ürün yolluyorlar.Tek bir dezavantajı geç gelmesi(honkong post)kullandığım için.
https://www.seeedstudio.com/fusion.html

umitco

Profesyonel değilim hatta tam aksine acemi bile sayılmam ama bu işte kendime güveniyorum , bir arkadaşımın yönlendirmesi ile yapmaya çalıştığım ilk işim olacak.
    Pcbway dan aldığım fiyat ile kendi yaptığım fiyat arasında yarıdan fazla fark var. Yerli imalatcıları hiç söylemeyeyim. Kendim yapmaya karar verdim çünki  işi öğrenmek istiyorum.Yarıdan fazla karım olacak (Pcbway ile kıyasladığımda) ve öğrendiğim iş ile ilgili alanlarda bir fırsat oluşursa bunu kullanabilme imkanım olacak. Dışarda yaptırmaya karşı değilim zamanım olduğu için uğraşabiliyorum.

mehmet

Ben kendim tecrübe ederek bir çözelti yaptım.

HCL %18           120mL   (Bu marketlerde satılan tuz ruhu, kimyal ürünler satan yerden alırsanız muhtemelen %35 olur, yarı yarıya sulandırırsınız.)
Su                       60mL
Perhidrol %50      20mL   (H2O2, Bunu mecburen kimyasal ürün satan yerlerden almak lazım. Eczanedeki %5 pek bir işe yaramıyor.)

Ben genelde Balmumcu Kimya dan alıyorum ürünleri.

Bu çözelti yaklaşık 10x10 pcbden 4-5 adet çıkarıyor. Sıcak
tutulabilirse belki daha fazla olabilir. (~50°C)
Güvenlik önlemleri mutlaka alın. Maske, eldiven mutlaka
kullanın. İmkan dahilindeyse açık alandan yapın. Kalan
çözeltiyi asla saklamayın.
Olan olmuştur,
olacak olan da olmuştur.
Olacak bir şey yoktur.
http://www.mehmetbilgi.net.tr

umitco

Mehmet hocam sizin ve Erol hocanın Picproje de benzer bir konudaki (yukarıdaki tavsiyelerinizlede uyuşan) bilgilerinizi kullanarak yapmaya çalışacağım. Perhidrol buldum ama HCL dün gelecekti gidemedim.Henüz bir çalışmam olmadı birde başka tavsiyelerde gelebilirmi diye bekleyeyim dedim ama pek bakır eriten yok anlaşılan.
  Hesaplarım doğru ise HCL ve perhidrol formülü  kullandığım kireç çözücüden daha ekonomik görünmüyor. Ben 1 lt ile 40 x 18 cm plakadan 4 adet eritiyordum. HCL + Perhidrolü deneyip farkı görmek istiyorum.

Hattuşa

bakır eriten yok derken biz genellikle amatörüz seri üretim vs düşünmediğimizden detaylarla uğraşmıyoruz zira ben bittikçe  1ltlik 3 tl ye birka marka tuz ruhu alıyorum. perhidrolüde berber malzemesi saten yerlerde litrelik olarak satılıyor litresi 10 tl, aldığım bu perhidrol bana 1 sene gidiyor, ortalama haftada 2-3 kart eritiyorum. anlayacağınız topu topu 20 tl lik bir işlem için arayışa girmek detaylarda boğulmak olacağından sadece uzaktan takip ediyoruz

mehmet

Ben de bu konuda fiyata pek takılmıyorum. Bazen
5x5 bir pcb çıkarıp çözeltiyi dökerim. Kaliteli pcb
çıksın yeterli. Ben de amatörüm.
Profesyonel iş böyle olmaz zaten. Kalay kaplı,  lehim
maskeli olmalı. Ona göre de fiyatı olmalı.
Olan olmuştur,
olacak olan da olmuştur.
Olacak bir şey yoktur.
http://www.mehmetbilgi.net.tr

onurinci

bende iki gündür ETE hocam bir şey önerecekmi diye sabırla bekliyorum,belki bilmediğimiz bir teknik vardır diye zira Kimya müh olduğunu bir yazısında beyan etmişti..

ete

Benim önereceğim bir şey yok bu işi yapan ne kullanacağınıda bilir mantığı güdüyorum. Bu iş için illa mühendis olmaya gerek yok.
İşin temeli belli , Demir3Klorür veya asit+perhidrol(hidrojenPeroksit) kullanacaksınız. Başka yolu olduğunu sanmıyorum.
Bununda en ucuzunu sana piyasa söylüyor zaten. Ufak işlerde malzeme maliyeti aramak dereyi geçip çayda boğulmak gibi bir şeydir. Ufak tefek maliyetlere fala kulak asmamak gerekir. Bu nedenle bende çoğu kimse gibi zamanında plaka eritirken işimi en iyi şekilde görecek kombinasyonları parasını ikinci planda tutarak kullanıyor idim. İşin ikinci bir yönü daha var unutmayın önemlidir. Asit +perhidrol depolanması evde metallar üzerinde aşındırma etkisi yaratıyor. Onlar kapalı kurtularında olsa bile. Bu nedenle demirüç klorür daha iyi özelliklere sahip diyebilirm.
Ete

umitco

Cevap yazan ve öneride bulunan herkeze teşekkürler arkadaşlar.