t6963 240x128 lcd pic basic big flex font

Başlatan Tarik konca, 02 Ocak 2018, 22:00:03

Tarik konca

t6963 240x128 lcd pic basic  big flex font

font_flex  degiskenine yapilan atama ile font buyuklugu sekillenir ornekler altta demolarini iceren dosyalar ekde

font_flex=small    5x8 piksel font

font_flex=medium   10x16 piksel font

font_flex=large    15x24 piksel font

font_flex=xlarge   20x32 piksel font

font_flex=xxlarge   25x40 piksel font

font_flex=xxxlarge   30x48 piksel font

font_flex=xxxxlarge   35x56 piksel font

font_flex=xxxxxlarge  40x64 piksel font

font_flex=xxxxxxlarge  45x72 piksel font

font_flex=xxxxxxxlarge  50x80 piksel font

font_flex=xxxxxxxxlarge  55x88 piksel font

font_flex=xxxxxxxxxlarge  60x96 piksel font

font_flex=xxxxxxxxxxlarge  65x104 piksel font

font_flex=xxxxxxxxxxxlarge  70x112 piksel font

font_flex=xxxxxxxxxxxxlarge  75x120 piksel font

font_flex=xxxxxxxxxxxxxlarge  80x128 piksel font

font_flex=xxxxxxxxxxxxxxlarge  85x136 piksel font

font_flex=xxxxxxxxxxxxxxxlarge  90x144 piksel font

font_flex=xxxxxxxxxxxxxxxxlarge  95x152 piksel font

font_flex=xxxxxxxxxxxxxxxxxlarge  100x160 piksel font

font_flex=xxxxxxxxxxxxxxxxxxlarge  105x168 piksel font

font_flex=xxxxxxxxxxxxxxxxxxxlarge  110x176 piksel font

font_flex=xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxlarge  115x184 piksel font

font_flex=xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxlarge  120x192 piksel font

font_flex=xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxlarge  125x200 piksel font

pic basic t6963 kutuphanesine cesitli font lar ilave etmeye karar verdim bunun icin dusundum

nasil olur diye 2 tane dusunce aklimda olustu

birincisi:
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------
cesitli fontlar icin font talolar olusturup bunlari programa dahil edip kullanmak

bunu yapmak icin ya tek tek elle butun karakterler icin font deger ler olusturmak bunuda her font sekliyle carpinca

240x128 lcd de 24 degisik font icin 24x127 karakter olusturmak oluyor (denemek isteyen varsa buyursun)

yada bu isi bilgisayara yaptirmak:

visual basicde proje actim forma paint nesnesini dahil ettim nesneyi ilgili fonta gore boyutlandirdim ortasina

karakteri yazdirdim nesnedeki pikselleri test ederek toshiba t6963 lcd icin yatay taramali hale getirdim daha sonra

font tabloya kaydettim ve diger karaktere gecip ayni islemleri sonu olan sureklilik haline getirdim

pic basic programina 24 tabloyu inculude edince birde baktimki rom hafizanin buyuk bolumu font icin gitmis

calisti fakat begenmedim hem kolay oldu hemde zaten kisitli olan program hafizasinin buyuk bir bolumunu isgal etti

bu tip bir calisma bana gore degildi calismasina ragmen begenmedim

ikincisi:
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------
kullanmakta oldugum font tabloyu okuyup gelecek emire gore degerlendirip sekillendirmek ve yazmak

biraz dusundurur birazda zaman ister fakat tek tabloyla bir cok font olusturdugum icin rom alanda buyuk tasarruf saglarim

evet bu dusunce tarzi tam bana gore dedim ve algoritmasini yazdim programdaki kutuphaneyi incelerseniz anlarsiniz

aslinda degil fakat bir nevi veri kripto gibi oldu basitte olsa anahtar tablodan istenilen farkli degerler uretiliyor

program hatta biraz daha degistirilse saglam bir veri kripto yontemi olur (degistirilmis hali uzerinde yorum yapmak lazim)

olay su font ablo degeri okunuyor gelen emire gore islenip ekrana yansitiliyor (simdilik basit haliyle) anahtar tablo her zaman

ayni fakat yansimalar istege gore degisir simdilik fontu buyuterek yansitiyor istenirse okunan tablo degerini ornegin 45 derece

aciyla yazabilir yada degisik sekillerde bir cok font elde edilebilir tek anahtar tablodan algoritmayi biraz degistirerek

nerden aklima geldi:

eskiden guvenlik kamerasi kayitlarini incelemek icin visual basicde bir medya player yazmistim programla ekranda video oynatiliyor

istenilen zamanda video bekletiliyor daha sonra mouse ile isaretlenen bolgeye istenildigi kadar zoom yapiliyor ve istenirse

zoom yapilmis bolgenin ciktisi printerden aliniyor veya bmp resim file olarak kaydediliyordu boylelikle

daha ayrintili sonuclar elde ediliyordu (bunlari visulal basic 6.0 da yapmistim)

konu ile ne alaka:

burdaki yontemde ayni ekrada bulunmasi gereken yer onceden degerlendilirip  (zoom yapilarak) ekrana yansitiliyor

neyse cok konustum dosyalar ekde   

Tek Care Format C:

rexo

Lütfen siz konuşun biz çok konuşmanızdan rahatsız değiliz aksine memmun oluyoruz verdiğiniz değerli bilgiler için.