basit (TURN-ON TİPİ) zamanlayıcı bir devre arıyorum

Başlatan mesut25, 12 Ocak 2018, 14:38:56

mesut25

merhaba arkadaşlar   bir devre yaptım  devremde ilk enerjı verilinde roleler anlamsız bir şekilde  çekip bırakıyor  sonra sistem normal çalışıyor bana devrede buton olmadan 3 sn yada 5sn  gecikme yapıp sonra sadece roleleri devreye alıcak  çalışmasını saglayacak transistörlü basit bir devresi olan paylaşa bilirmi
ben bu siteyi buldum ama burda var 9 ve 15v diyor benim devrem 5 v çalışyor veya 12v  yada farklı bir düşüncesi olan var mı elimde 2a2222 transistör var  1k 10k  devreme adepte edicegim basit bir zamanlıyıcı
iki site buldum

https://www.homemade-circuits.com/simple-delay-timer-circuits-explained/

https://www.youtube.com/watch?v=gQ37vljpHKs

benim devrem eneji verilince modül ve roleler aynı anda devreye giriyor roleler karasız roller çekıp bırakıyor sonra düzeliyor
amaç : ilk enerji verilince modül devreye girecek  5sn sonra  roleler çalışmaya hazır hale gelicek

herkeze kolay gelsin

ete

Şekildeki devre 5V ilede çalışır. Enbasit zamanlayıcıdır. Mantığı ise başlangıçta Base de yer alan kondansatörün boş olduğu için kısa devre olarak tarnsistörün tetiklenmesi engellemesine dayanır Kondansatör şarj olduktan sonra transistör ON konumuna geçer ve Collector'undan GND çıkartır.
Devreyi ne şekilde kullanacağına sen karar ver. ünki sadece lafla bir devren olduğundan bahsetmişsin Aslında benzer şekilde bir çözüm kendi devrene uygulanabilir. diğer yandan kendi devrene gerilim verdiğinde kararsı çalışma meydana geldiğine göre gecikmeli olarak gerilim verilincede aynı şey olmayacakmıdır? Sorun bu seferde gecikmeli olarak karşına çıkacaktır muhtemelen.
Ete

mesut25

Ete hocam cevap icin tesekkurler videodaki devre basit şuanda iş yerindeyim eve gidince denicem  bu devrede ilk enerji verdigimde kondasator sarj oldu devre iletime gecti daha sonra enerjiyi kestim kondasatorun desarj olmasi gereki ki nasil desarj olucaj devreyi takip ediyorum bulamiyorum

mg1980

5v ile çalışabilmesi için rolenizin 5v olması gerekir. Bu devreye akım verir vermez çalışmaz. Şemadaki diyodun ucuna ne zaman artı voltaj verirseniz çalışır, role çeker. Role kondansatörün kapasitesi ve direncin değerine bağlı olarak çekili kalır. Sizin istediğiniz gibi kendiliğinden bir süre sonra rolenin çekmesi bu devrede olmaz. BC337 transistör daha iyi olabilirdi.
Şema çizme özürlü olduğum için çizemiyorum.Anlatmaya çalışayım. Bu malzemeden bir takım daha olursa istediğiniz olur.İkinci role 2 kontaklı olursa iyi olur. Şemanızdaki roleyi 5 saniye çekili kalacak şekilde kondansatör ve direnç değeri ile oynayarak ayarlayın.Direnç değerinin 1k ohmdan aşağı düşmemesine dikkat edin. Rolenin hareketli kontağına elektrolitik bir kondansatörün + ucunu bağlayın role çektiğinde birleştiği uçtan bu kondansatöre + voltaj verilmiş olsun.5 sn. sonra role serbest kalırken dolu kondansatör rolenin enerjisizken bağlandığı kontağına birleştiğinde oradan aynı malzemeyle kuracağınız diğer devrenin transistörünü tetiklesin. Bu ikinci rolenin bir kontağı ile kendini mühürletmezseniz biraz sonra o role de serbest kalır. Bu rolenin ikinci kontağına çalıştıracağınız yükü bağlayın. Bu ikinci rolenin önünde diyot,direnç ,transistör olmadan da kondansatör akımıyla roleyi çektirip mühürletebilirsiniz. Şemasız karışık gelebilir ama gayet basittir. Elle çizip fotoğraf yüklemeye çalışacağım. Pic programlamayı bilseniz çok daha basit olurdu.

mesut25

Cevap icin teşekkürler  ama sizin dediklerinizi devreme adapte edemicem basit ve pratik olmalı  ilginiz icin teşekkürler  yarin video daki devreyi deneyip yazarim

F®T

Devre 12 volta göre yapılmış.Siz 5 volt verin röleyide 5 volt takın.C kapasitesinede  parelel 1k direnç atın enerji kesilince deşarj olması için.
"Hakk" şerleri hayr eyler Zannetme ki gayr eyler Ârif anı seyreyler Mevlâ görelim neyler Neylerse güzel eyler.

mesut25

mesut25

Akadaslar denedim ama ledin gec yanmasini saglayamadim  olunca tekrar yazarim nekadar basit gözüküp zor olmasi ne garip ya

mesut25

arkadaşlar yazılımsız gerçekten çok zormuş  az elamanla başardım  ;D ;D
mazmeler:
Q1:2N2222
C1:1000UF
R1:500K
K1:ROLE
D1:LED DİYOT
J1: POWERJAK

arkadaşlara lazım olur diye baskı devre yapıp paylaşmak istedim sorunlar olabılır hemen düzeltip tekrar baylaşırım d1 led diyotu  baglayıp kondasatörün çabuk boşalmasını sagladım  500k potans devrenizin ne zaman çalışmasını isterseniz ayarlayabilirsiniz  kolay gelsin

çektigim resmi atamadım

devre yapmak için bu siteden yararlanabilirsiniz

https://www.circuitlab.com/editor/#?id=8z2n2s