Sensörlü armatur arızası

Başlatan Öğretmen27, 16 Ocak 2018, 09:02:14

Öğretmen27

Merhabalar ustalarim. Su apartmanlarda olan sensorlu armatur var. Sorti marka. 2 tane var 2 sinin de arizasi ayni.  Voltaj cokuyor beslemede. Sensor bolumunu iptal ettigimde voltaj normala biniyor. Sensör kısmına giden besleme ucunu iptal ettiğimde  bir garip durum var. Beslemedeki 220 uf 35v kond bacaklarinda bir anda 30 v olmuyor 8 den baslayip 3- 4 sn kadar 30 v ulasiyor. Bu durumda roleyi direkt olarak enerjisini bu kond uzerinden versigimde 5 defa felan cekiyor sonra kondansitor bosaliyor bu normal mi acaba bu devrede?
Yoksa beslemede hala sorun mu var?

devreci22

Normal çalışma sı zaten öyle benim elimdeki de aynı tepkime veriyor  senin besleme de problemli parçaların daha bitmemiş ! Onları değiştirmeye çalış

Öğretmen27

Normal calismasi oyleyse besleme normal o zaman?
Sebsir bolumunu iptal ettigimde voltaj normale.biniyor.roleyi manuel olarak  cektirebiliyorum. Beslemede.kontrol etmedigim parca kalmadi.
Komdansitor davranisi normal.mi yani. roleyi 5 ile 6 defa cektiedigimde kond bosaliyor beklemek.lazim

devreci22

Siz burda neyi test ediyorsunuz  ?

Öğretmen27

Ustam besleme sensör devresi bağlı degilken normal. Sensör devresi baglıyken çöküyor.
Yaptıklarımı söylüyorum. 2  adet sensörde aynı arıza var. Bundan 2 ay önce birisiyle diğeriyle şimdi uğraştım.
Beslemede bütün parçaları kontrol ettim. Kond değiştirdim girişteki 330 nf kond değiştirdim.  Dirençleri diyotları kontrol etim.
Sensör bölümünde kondansitörleri değiştirdim zenerleri tek tek söküm ölçtüm. lm324 değiştirdim.  Sonuç aynı. Sadece pır sensörü eski arızalı sensörlü armatürden söküp bunda denedim. Voltajda biraz değişiklik oldu. Önceden blokta 4 civarı  besleme 11 v yükseldi. Ama sorun hala aynı.
Sensör bölümü bağlı değilken besleme normal sensör kısmı bağlandıktan sonra  besleme böyle oluyor.

devreci22

Merhaba
Dışarıdan başka besleme ile enerji verip öyle deneme yap sensör devresini büyük ihtimalle besleme devresi yeterli akım sağlayama dığından kaynaklı iyi çalışmalar.

Öğretmen27

Dediğinizi  yapmıştım. Blok kond. bacaklarına 24 v verdim. Sensör dengesiz çalışıyor.
Beslemede ne olabilir her seyi kontrol ettim.

Öğretmen27

Ariza giristeki 330nf kond   40 nf ye dusmus. Kapasitemetre ile olcerken hata etmisim.
470 nf vardi elimde. Taktim duzeldi.
Yardimlar icin tesekkurler

Öğretmen27

Arkadaslar ayni marka bir sensorde farkli bir ariza var.

Hareketi algilamiyor ama ust katta sensor yaninca yaniyor.
Pir sensoru mu arizali? Onceden boyle bisey yoktu.

İlyas KAYA

Alıntı yapılan: Öğretmen27 - 18 Ocak 2018, 16:42:30
Arkadaslar ayni marka bir sensorde farkli bir ariza var.

Hareketi algilamiyor ama ust katta sensor yaninca yaniyor.
Pir sensoru mu arizali? Onceden boyle bisey yoktu.

O sorun genel bir sorun. Pır sensörler sadece hareket değil ir yayılımını da algılar. Isı dan çok çabuk etkilenir.

Neden üst kattaki derseniz isi yukarı hareket ettiği içindir. Kendi apartmanımın en üst katındaki sensoru 3 kez değiştirdim sorun düzelmedi. :)

Soğuk havada dışarıdan geldiğinizde de sizi algılaması zorlaşır.
Göz odur ki dağ ardını görsün,
Akıl odur ki başa geleceği bilsin.!

Öğretmen27

Tamam da eskiden boyle bir sorun yoktu. Sogukta hareketi bir tek.o mu algilamiyor.

İlyas KAYA

Alıntı yapılan: Öğretmen27 - 18 Ocak 2018, 17:23:49
Tamam da eskiden boyle bir sorun yoktu. Sogukta hareketi bir tek.o mu algilamiyor.

Üreten kişiye sorun bu soruyu en iyisi
Göz odur ki dağ ardını görsün,
Akıl odur ki başa geleceği bilsin.!

Öğretmen27

devreci22

Öğretmen im girişte problem varmış bak er neyseki çözüm ulaşmış ın

Öğretmen27

Yardimin icin tesekkurler ustam. Doger sensoru de ayni sekilde giristeki 330 nf kond degistirerek cozduk.