Step Motor Sürme Pals Sorunu ?

Başlatan ledanimasyon, 21 Ocak 2018, 16:20:39

ledanimasyon

Arkadaşlar Merhaba;
Benim bir sıkıntım var Step motor sürme ile ilgili .Normal piyasada satılan hazır 5 A sürücü kullanıyorum.PALS ve DIR uçları mevcut üzerinde.Fakat istediğim hızlara çıkaramıyorum.PIC osilatörü 8Mhz olmasına rağmen .Sanırım pals üretmek ile ilgili bir sıkıntım var gibi.Aşağıda nasıl pals ürettiğimin örneği var hatamı yapıyorum pals üretirken.Maxsımum 48 devire çıkabiliyor motor.Ben çok hızlı olmasını istiyorum.

DIR=0              'Dönme yönü
      for I=0 to 200   'Motor bir tur atsın
      MOTOR=1
      PAUSE 2
      MOTOR=0
      PAUSE 2
      Next

Bu şekilde pals oluşturdum bana yanlış birşeyler varmış gibi geldi. PAUSE 2 yapınca tork çok güzel fakat yavaş ,PAUSE 1 yapınca adım atlıyor ve  tork çok düşüyor.

Pıc den gelen 5v pals ucunu, direk sürücü pals ucuna bağladım araya bir şey eklemek gerekirmi.

ete

O döngü ile 201 adet puls üretileceğinin farkındasın değilmi. Ya 0 to 199 diyeceksin yada 1 to 200 demen gerekir.
Asıl sorun bu değil tabiiki. peryodu 4 ms olan bir sinyal üretiyorsun ki buda yaklaşık olarak 1000/4=250 hz lik bir sinyale denk geliyor.
Motorların en çok sevidiği frekans bu. Şöye şeyler deneyebilirsin.
FOR I=0 to 199
  Motor=1
  Pauseus 1500
  Motor=0
  Pauseus 1500
Next
Tork konusu tamamen motora verdiğin akım ile alakalıdır. Voltajı mümkünse yüksek tutmaya çalış. AKımda en azından 4-5 A hatta daha da üzeri olsun. Bu sistemde motor durduğunda üzerinde voltaj olmaması gerekir aksi taktirde sürücüleri yakarsın.
Ete

ledanimasyon

Hocam ;
ozaman şunu diyebilirmiyiz maxımum250hz kararlı çalışması için gerekli sinyal budur.Üstüne çıkılırsa tam verim alınamaz.Birde merak ettiğim bu hazır MACH3 cnc kontrol kartları var bunlardadamı böyledir bu frekans aralıkları yoksa ,bizim pic den çıkartığımız pals ler tam verimli değilmidir yoksa.

Birde benim sürücü parazit alıyor motor ilgili mekanizmayı çalıştırınca metallerin sürtünmesinden dolayı ,bu paraziti nasıl giderebiliriz.Ayrıca aynı besleme üzerinden çalışan bir adet 24v DC motor var bu devreye girincede step motorda kendi kendine adım atlama v.b gibi sorunlar oluyor bunları gidermenin yolu nedir.Stepmotor mekanizmada bağlı değilken boşta çalışırken herhangi bir sorun yok ,dc motor devrede değilkende durukende  sorun yok.

ete

Yanlış anlama var . Strp motorlar 200-350 hz aralığını sever. Çünki akımın sargılarda kalma süresi uzundur. Kararlı çalışma için illa bu sinyal olması gerekmiyor. Diğer frekanslarda da kararlı çalışır.
Önemli olan motora kaç volt ve kaç amper güç verdiğindir. Bunu sordum ama yine açıklamamışsın. Bir bildiğin var herhalde. Parait sorunu mutlaka çalışmada etkilidir. Nasıl giderilir çok fazla tecrübem yok aslında. Bu nedenle bir şey öneremiyeceğim.
Ben olsam hpwm ile o motoru sürerdim. Öyle programla puls üreterek sürme çok randımanlı olmayacaktır.
Ete

ledanimasyon

Hocam;
Motor  : 4.9Amper ve 4.9Volt
Sürücü: 5Amper ayarlı (Ayarı maxımumda )
PowerSuplay:15Ampr 24 volt  Uygulanan

Hocam pwm mi daha iyi  hpwm mi fark eder mi  ?
Step motoru hpwm ile sürme ile ilgili kısa bir  örnek verebilir misiniz mümkünse.

İlyas KAYA

Sürücüden mikro step 1/16 yapıp tekrar deneyin. Akim ayarı sonda olmaz. Motorun en stabil çalıştığı noktaya ayarlamanız gerekir.
Bir de sürücü olarak ne kullaniyorsunuz? Piyasada satılan demissiniz ancak piyasada milyonlarca ürün var :)
Göz odur ki dağ ardını görsün,
Akıl odur ki başa geleceği bilsin.!

ledanimasyon

Sürücü modeli TB6600
Motor 5 Amper  sen diyorsun ki  5 amperin altında ver o zaman tork düşer..

ete

HPWM sinyalini daha stabil bir kare dalga ürettiği için önerdim. Bunun için frekans ayarlı bir HPWM üretilmesi gerekir.
Denemeler için kullandığın yöntem kullanılabilir ama doğru bir şey yapmak istiyorsan dediğimi düşünmen gerekir.

HPWM sinyali frekansı PR2 register değerine ve TMR2 nin bölme oranına bağlıdır.
Hangi aralıkta çalışacak isen ona uygun değerler alıp PR2 nn değeri ile oynaman gerekir.
Step motor için bence 4 Mhz osilatör frekansında 245 Hz (bu minimum değer dir) ile 4 Khz aralığını seçmen uygun olur.
Yada biraaz daha aşağıda 245-3000 Hz aralığı belki daha uygun olur.
Bunun için Pr2 değerin 254 den başlayacak (245 hz için) ve 20 ye kadar (3000 hz için) düşecektir.
Bölme oranın 1/16 olmalı.
Duty değerin daima %50 olacağı için bazı formüller kullanman gerekiyor.
Onlarda şunlar;
Hız döngüsünü frekans üzerinden kurabilirsin,
FOR FREQ=245 to 3000   
T=1000**1000
T=DIV32 FREQ
PR2=(T/16)-1
DUTY=(PR2+1)*2   (%50 duty değeri için)
X=DUTY
CCP1CON.4=X.0
CCP1CON.5=X.1
CCPR1L=x>>2
PAUSE GECIKME
Next

bu kod parçası sana 245 ile 3000 Hz arasında %50 duty oranına sahip bir frekans değişimi sağlar.
Sinyali açmakiçin ilk etapta PR2=254 ve Bölme oranı 1/16 olarak kullanabilirsin.

Yazdıklarından anladığım kadarı ile motora gereken voltajı ve akımı vermene rağmen motorun gücü yeterli gelmiyor sana.
Step motorlar kalkışta rampa ister yani düşük devirle kaldırıp sonra hızlandırmak gerekir. Aksi halde puls kaçırırlar. (En azından benim denemelerim bana bunu götermiş idi) .
Ortada bir kusur var ise bu ancak denemeler ile çözülebilir. Belkide motorun torku o kadardır. Bu iş öyle uzaktan çözülecek bir iş gibi gözükmüyuor.

Ete