U

Devre üzerinde kondansatör arzası nasıl bulunur ?

Başlatan umitco, 26 Mart 2012, 21:20:50

umitco

Devrenin beslemesini keserek voltmetre ile kondansatör kutuplarındaki voltajı kontrol ederek kontrol etmek bir çözüm olabilirmi ? Veya başka yöntemler olarak ne yapabiliriz ?

ete

Bir kaç gün önce bir Laptop arızası ile uğraştım. Beslemeyi takınca switching adaptör kendini kapatıyordu. Anladımki bir yerlerde kısa devre var.
Söktüm aleti. Besleme girişine ohmmetre ile baktım. Baktım 1 ohm gözüküyor. Bu kısa devre demektir.
Baktımki yükseklikten kazanmak için bir sürü kondansatörü paralel bağlamışlar. Kısa devre hattı boyunca belkide 20-30 tane bu şekilde kondansatör mevcut. Tabiiki kondansatörlerden şüphelendim ama bir birine paralel bağlı kondansatörlerden kısa devre olanı nasıl bulacaktım?.
Aklıma şu geldi. Kendi güç kaynağı hemen korumaya geçip kendini kapatıyordu. O halde kendini kapatmayan bir güç kaynağı ile yüksek akımlı ama düşük voltajlı bir voltaj vereyim dedim. Kısa devre olan kondansatörün mutlaka ısınması gerekir diye düşündüm.
yaklaşık 2-3 V civarında 2 amper bir voltaj verdim beslemeye birde baktımki bir kondansatör ateş gibi ısındı. Hemen onu söktüm baktımki kısadevre. Değiştirdim alet normale döndü.

Buradan çıkartılacak ders şu, Bir kondansatör iki şekilde bozulur. Ya açık devre yada kısa devre olur. Elektrolitiklerde bir üçüncü alternatif oluyor patlıyorlar veya şişiyorlar. Onları bulmak gayet kolay. Dibi şişmiş kondansatörler arızalı yada yakında arızalanacak demektir.
Kısa devre kondansatörünü bulmak genelde voltaj vererek ısınan parçayı bularak mümkün olabiliyor. Ama açık devrede söküp kontrol etmekten başka bir çözüm aklıma gelmiyor maalesef.

Ete

umitco

Ete hocam konuya cevabınızın başınızdan geçen bir olayı anlatarak olması hem akılda kalıcılığı hemde anlaşılmasını gayet kolaylaştırıyor. Buda sizi ayrıcalıklı yapan en belirgin özelliklerinizden bence.
  İlk işim daha önce yaptığım kartlardan 2 tanesinin besleme omajlarını ölçmek oldu. Birisinde 2.8 Mohm , diğerinde 20Kohm değer gördüm.

Kondansatör arızası bulma yöntemleri:
1:   Besleme giriş omajı kontrol edilir.Eğer küçük bir değer var ise bu "kısadevre var" olarak algılanır. Arızalı kondansatörü bulmak için devreye düşük voltaj (2V)  ve yüksek akım (2A) verilir. Kısadevre olan kondansatör ısınacaktır.
2:  Kondansatör diplerinde şişme olması kondansatörün arızalı veya arızaya geçeceğinin belirtisidir

Sorular:
1:Arıza yaptığında kısadevre gösterecek başka eleman varmıdır ?
2:Kondansatörün 2 plaka arasına yalıtkan bir madde konularak yapıldığını biliyoruz. Bu yalıtkan maddenin deforme olması ama dış görünüşte bir değişiklik görünmemesi durumunda kondansatör nasıl davranır ?
3:Kısadevre durumunda küçük bir omaj görülüyor. Hangi omaj değerleri arasını kısadevre olarak değerlendirmeliyiz ?

Karta besleme verdikten ve beslemeyi kestikten sonra kondansatörün dejarz olmasını takip ederek bulabilirmiyiz ? Voltmetreler bu anlık boşamayı takip edemeyebilir ama biz pic ile kontrol yapan bir devre yaparak boşalan voltajı takip etmek bir yöntem olabilirmi ?

Ete hocam sizinde tavsie ettiğiniz 2576 lı bi güç kaynağı kullanıyorum ama akım kontrolü yok bu devede. 2576 nın datasheetinde verilen devre ama akım sınırlaması yok.

http://elektrobilim.org/forum/guc-kaynaklari/3643-akim-sinirlayici.html

Sizinde konuya ekleme yaptığınız bu linkte akım sınırlamalı devre var ama buda 1.4 amper. Kullandığınız güç kaynağında 2576 kullandığınızı ve memnun olduğunuzu biliyorum , bende 2576 kullanıyorum . Eğer akım sınırlamalı devreyi paylaşırsanız çok memnun olurum zira arıza esbitinde yardımcı olacaksa yapmak isterim.

medes

umitco
kondansator ölçümleri için çeşitli ölçüm aletleri var ben seramik kondansatörleri UNI-T marka UT39C model dijital ölçü aletimle ölçüyorum  gayet güzel netice veriyor. elektoletik kondansatörleri analog olçü aletimle rahatlıkla ölçüyorum OHM kademesinde kapasitesi yüksek olan kondansatörleri örneğin 1000mf gibi  1mf gibi kondansatörleride sıkala ibresi  sıkalanın yarıya kadar sapma olacak şekilde OHM kademsinden x10 veya x100 kademeleri arasından seçilir önce ölçülecek kondansatörün sağlamı ile ibrenin saması
kontrol edilir sonrada şüpheli kondansatör kontrol edilir kondansatör ucları problara değdirilerek sapma değeri tespit edilir bu sefer
prob ucları sabit kalacak ölçülen kondasatörün ucları değiştirilerek tekrar sapma tespiti yapılır eski kondansatörle yenisi arasındaki
fark aynı ise kondansatör sağlam fark var ise var olan fark kadar kondansatörün zayıfladığı  (içinde bulunan asidin kuruduğu) anlaşılır
bunlar en ucuz pratik yöntemlerdir.saygılarımla
medes

umitco

medes , anlattıklarını  kondansatör devrede takılı ikenmi yapıyorsun ?

medes

umitco
hayır sökülü iken yapılıyor çünki devrede direnç gibi diğer elemanlar bu kontrole engel teşkil ediyor yalnız devre üzerinde kontrol etmek istiyor isen ben iki yıldır kullanıyorum arıza tespit cihazı devreden sökmeden yaklaşık değerleri veriyor düşük değer ölçülen değerli malzemeyi sökerek kontrol edip arızalı ise yenisi ile değiştiriyorsun teknoloji gelişmiş bilmediğin bir transistörün ne olduğunu
bilmiyor isen mosfetmi  diyotmu tristörmü darlington transistörmü normal transistörmü dirençmi değerini kondansatör ise değerini
anlayabiliyorsun ARISTOS7F1 5V luk olanı aldım 3 yıldır kullanıyorum çok sıkıntılı veya cihazın yenisi var ise arızalı olanı onunla kaşılaştıma yaparak arıza tespiti yapıyorsun önceden eline geçmiş çalışan cihazları önceden hafızaya alarak sonradan arızalanıp
geldiğinde hafızadaki değerlerle kaşılaştırarak arıza tespiti yapabiliyorsun.saygılarımla
medes

umitco

medes , bahsetmiş olduğun cihazlar sanırım daha çok karmaşık devrelerde entegre , işlemci v.b elemanların tesbitinde profesyonel veya tecrübeli insanlar tarafından kullanılan cihazlar olmalı. Benim amacım basit devre elemanlarının (koandansatör ,diyot , bobin , transistör v.b) arıza tesbitinde kullanbileceğim basit yöntemler var ise bunları öğrenmekti. Bu yöntemlerle (ete hocanın kondasatör kısadevre arızasının bulma yöntemi gibi) bulunamayacak bir arızada ise kartı pro bir arkadaşa götürmek tabiki kaçınılmaz olacaktır. Eğer konuya ilgi olsaydı diğer elektronik elemaların arıza tesbiti içinde birer konu açarak tecrübe kazanmak isterdim ama sanırım bu olmayacak gibi görünüyor. Daha ete hocadan akım ve voltajı kontrol edebilen devre isteği için cevap bile gelmedi :(

ilgi ve cevaplarınız için teşekkür ederim...

medes

umitco
bahse konu devre üzerinde arıza tespit etmek istiyorsan mutlak tecrüben olması gerekli olabilir ihtimalleri ona göre değerledime yapabilesin
sana pratik birkaç ölçme işlemi anlatayım.kısa devre kondansatöleri ete hocam söyledi fakat kondansatör açık devre ise ne olacak
bu bir ses devresi ise normal çalışır iken zaman içerisinde seste dengesizlik var ise sesle beraber bir uğultu veya 50hz frekans uğltusu
sesle birlikte veya muzik sesi olmadan buna benzer uğultular oluyor ise besleme veya besleme yollarında bulunan kondansatorlerden
biri mutlak arızalıdır.transistör ölçmek için analoğ veya dijital voltmetrelerle'de transistörü devreden sökmeden ölçebilirsin ben genelde
analog ölçü aleti kullanıyorum OHM kademesinde transistörün emiter beys ucunu collektör beys uclarını  diyot gibi örneğin NPN bir trasistörü ölçerken ölçü aletinin (--)eksi ucu beys' (+)artı ucu colektör ve emitere değdirilerek diyodun geçirgenlik direnci ölçülür
ölçü aletinin probları bu seferde ters çevrilerek ölçülür hiçbir şekilde kaçak olmaması gerekir probları collektör ile emiter arasına değdirilerek buradada kısa devre olmaması gerekir o zaman transistörün sağlam olduğu anlaşılabilinir burada şunu unutmamak
lazım bu ölçümü yaparken devrede bulunan direnç leride hesaba katmak lazım diyotlarıda aynı şekilde ölçülür.saygılar
medes

ete

Umitco,
Sanki benden istediğin bir devre varmış ve kesin gelecekmiş gibi konuşmuşsun ama ben bu kadar yıldır tamirat yaparım voltaj ve akım için yalnızca Ölçü aletini kullanırım. Voltaj bakacağım zaman alırım voltaj kademesine nerde kaç volt görürüm. AKım bakacağım zaman alırım akım ölçme kademesine devreye seri bağlarım ve görürüm devrenin kaç amper akım çektiğini bunun için devre aramaya gerek yokki.
Tamirat işi tecrübe ile kazanılan bir yetenektir. Yaptıkça öğrenirsiniz ve kendi yöntemlerinizi geliştirirsiniz. Bunu şöyle tamir et şunu öyle tamir et gibi bir uygulama olmaz diye düşünüyorum. Tamir ederken birazda bozacaksınız ki aklınızda kalacak. Yoksa bir şey öğrenemezsiniz. Biraz cesur olup tamir edilecek aletin içine girmeniz ve birazda mantık çerçevesinde hareket etmeniz yeterlidir. Bu işte malzeme bilgisi önem kazanır. Malzmenin fonksiyonlarını bilirseniz kolay çıkarsınız işin içinden.
Yoksa çabalar durursunuz. Dediğim gibi bu iş zamanla kazanılan tecrübelere dayanır. Tecrübede tarifle öğretilmez. Ancak bilgi verilir.

Ete

umitco

Ete hocam

"O halde kendini kapatmayan bir güç kaynağı ile yüksek akımlı ama düşük voltajlı bir voltaj vereyim dedim"
"yaklaşık 2-3 V civarında 2 amper bir voltaj verdim"
Sizin bu cümlelerinizden akımı ve voltajı ayrı ayrı istediğiniz gibi ayarlayabildiğiniz bir güç kaynağı
kullandığınızı varsaydım ve bir ricada bulunudum.
"Eğer akım sınırlamalı devreyi paylaşırsanız çok memnun olurum zira arıza esbitinde yardımcı olacaksa yapmak isterim."

Tabiki paylaşma mecburiyetiniz yok,benimki yalnızca bir ricaydı. Tecrube teoride bilinenleri pratikte
uygulayacarak da kazanılır. Teorileri ne kadar çok bilirseniz sonuca daha hızlı ulaşabilirsiniz , böylece belkide
kartın karşısında basit arızalar için fazla zaman geçirmek gerekmez.Sesteki uğultunun kondansatör arızası olması gibi
bilgiler istediğim ,bunun tarif olarak algılanmaması gerekir.

Kondansatör arıza sebep ve netceleri:
1:   Besleme giriş omajı kontrol edilir.Eğer küçük bir değer var ise bu "kısadevre var" olarak algılanır. Arızalı kondansatörü bulmak için devreye düşük voltaj (2V)  ve yüksek akım (2A) verilir. Kısadevre olan kondansatör ısınacaktır.
2:  Kondansatör diplerinde şişme olması kondansatörün arızalı veya arızaya geçeceğinin belirtisidir.
3:  Bir ses devresinde seste dengesizlik , bir uğultu veya 50hz frekans uğltusu var ise besleme veya besleme yollarındaki kondansatörlere bakmaları gerekecek
4:  Televizdaki görüntü dışa doğru açılıyor veya içe doğru daralıyorsa ise kondansatörler kurumuş olabilir (televizyon arızalandığında tamircimin söylediği bilgi)

ete

Aslında çıkışı maksimum 2 amper olan bir güçkaynağı kullanmıştım. Voltaj ayarlı idi.
Ama kullandığım akım ve voltajı ayarlı digital güç kaynağım var. Bu güç kaynağını projeler kısmında yayınlıyacağım. Oradan alırsın gerekli bilgileri.

Ete

umitco

Teşekkürler ete hocam paylaşımınız için..

gunner123

Ben biraz cahilim kusura bakmayın.
Okudum anlamadım elimde bir bilgisayar anakartı var.smd kondansoterlerden biri bozuk hepsini tek tek söküp kontrol mü edicem yoksa devre üzerinde bulabilirmiyim.
arkadaşlardan biri notebook güç kaynagi ile yüksek amper vererek bulmuş ama benim öle bir çarem yok.

ete

Öyle bir çaren yoksa sökecen tek tek bakacaksın. Ucuz tek çare budur. Birde pahalı çare var oda devre üzerinden ölçüm yapan bir smd kondansatör ölçme aleti kullanabilirsin tabiiki.
Ete

gunner123

990C Auto Range SMD Test Cihazı Böyle bir şeymi acaba söylediginiz.