Gönderen Konu: Devre üzerinde kondansatör arzası nasıl bulunur ?  (Okunma sayısı 32915 defa)

Çevrimdışı ete

  • Yönetici
  • Kahraman Üye
  • *****
  • İleti: 7584
Ynt: Devre üzerinde kondansatör arzası nasıl bulunur ?
« Yanıtla #15 : 14 Mayıs 2017, 08:29:17 »
Bu tür ana kartlarda yer tuttuğu ve yükeeklik yaptığı için 1 adet büyük değerli kondansatör yerine bir birine paralel bağlanmış bir sürü kondansatör kullanılır. Mantığını çalıştır. Devrende diyelimki 10 adet 47Mf 16V luk kondansatör bulunuyor bunların hepsi bir birine paralel bağlanmış (10 adet olsa 47*10=470 mF eder). Bir ommetre ile besleme uçlarını ölçersen kısadevre görürüsün. 10 kondansatörün 9 tanesi sağlam içlerinden birisi kısadevre. Bunu nasıl bulursun? Harici ölçü aletlerinin hiç birisi çalışmaz burada çünki sağlam olanlar da kısa devre olan tarafından kısadevre edildikleri için bir kapsite gösteremezler. Sonuçta bu işin yalnızca iki yolu bulunuyor.
1. Karta voltaj verdiğin zaman kısa devre olan kondansatör nedeni ile orada 0V veya 5V un epeyce altında bir voltaj okursun. Kısa devre olan kondansatör direnç haline gelip voltajı yer. Kartın kendi beslemesi o kısadevreyi tespit etmeye yeterli olmaz. Daha güçlü (3A kadar) bir güç kaynağı ile oraya 5V uygulamak gerekir. Böylece güçlü akım kısa devre olan kondansatörün epeyce ısınmasına sebep olur diğerleri yani sağlam kondansatörler bundan etkilenmezler. Şansın var ise kısadevre açılabilir. Tabiiki o kondansatör bozularak açılır. Ama kartın bu durumda çalışabilir. Bir tane eksik olsun zarar gelmez. Temel prensip budur. Verirsin oraya biraz güçlü bir 5V voltaj kısa devre olan kondansatör hemen ateş gibi olacaktır. Voltajı ver, sakin sakin oylana oyalana kondansatörlere bakarsan yine olmaz. Voltajı orada bir kaç sn tutup bakacaksın. Yoksa bozuk olan olmayanlarıda bölgesel olarak ısıtır anlayamazsın hangisi bozuk. Kesik kesik voltaj verip teker teker elinle sıcaklıklarına bakacaksın. SOnunda birini ısınmış şekilde bulursun. Bu şekilde 2 ana kart tamir ettim.
2. Metod ise kesinlikle hepsini söküp dışarıda kısadevre kontrolü yapmaktır. Çok zahmetli bir iş. Hemde karta zarar verme ihtimalin yüksek bu nedenle denemeni pek tavsiye etmeyeceğim.

SMD ölçüm aletini kullanabilirsin diye şaka yollu söylemiştim. Bu açıklamaya bakarak kullanılamıyacağını anlamış olman gerekir. O alet devrede tek kondansatör var ise değer ölçer sana söyler ama bir sürü kondansatörün paralel bağlı olduğu yerde bir şey yapamaz. Kısa devre olan kapasiteyi sürekli boşaltır ve sende kimi ölçersen ölç kısadevre olduğunu düşünürsün.

Ete
« Son Düzenleme: 14 Mayıs 2017, 08:36:08 Gönderen: ete »