max232 koruma

Başlatan trilian, 20 Nisan 2012, 23:55:30

trilian

arkadaşlar merhaba bir soru soracağım bilgisi olanlar paylaşırsa sevinirim
bir max232 li devremiz var ama max232 bazen baglantı kurarken devreden gelen kısa devrede hemde 5 volt üzeri tx ve rx uçlarından bozuluyor buna bir koruma sistemi mevcutmu yada nasıl yaparız
rx önüne 22k direnç baglayabiliriz ama tx e bagladığımda çalışmıyor böyle bir yöntem varmı aşırı voltaja karşı teşekkürler

ete

Max232 ye zaten PC tarafından +10V veya -10V civarında voltajlar geliyor.Koruman TTL tarafında olmalı. AMa orasıda zaten 5V hattına bağlı olduğu için gelme ihtimali son derece zayıf olması gerekiyor. Senin sorunun başka bir şey bana kalırsa.
Max232 zaten bir voltaj seviye çeviricisidir. PC tarafından (RS232) gelen max. +12V tu  TTL tarafına 0V yani LOW olarak verir.
Yine RS232 tarafındangelen -12V u ise TTL tarafına +5V olarak verir. Bunların dışındaki voltajların hiç bir şekilde sisteme sızmaması gerekir.

Çok gerekiyorsa optik izolasyon yaparsın. Sorun hangi tarafta oluyorsa oraya.Bunun için Optocoupler kullanman gerekiyor.

Ete

trilian

HOCAM ANLAMA MAKSATI İLE MAX232 YAZMIŞTIM MAX232 OLSA İYİ OLUR AMA MAX232 KULLANMIYORUM BLUETOOTH MODÜL MAKİNADAN VERİ AKTARIYORUM PC YE SORUN MAKİNA TARAFINDA MEYDANA GELEN KISA DEVRE PROBLEMLERİNDE BLUETOOTH MODÜLE ZARAR GELMEMESİ ÖNÜNE BİR OPTOCOUPLER BAGLAYAYIM AMA BANA ŞEMA İLE GÖSTEREBİLİRMİSİNİZ
BAGLANTIDA SORUNUM YOK VERİLERİ ALIYORUM
SAYGILAR

ete

Öncelikle büyük harflerle mesaj yazma. Forumlarda genel kaidedir. Büyük harf bağırmak yerine geçer. Sanki kızgınlık ifadesi gibi bir anlam taşıyor. Bilmiyor olabilirsin öğrenmiş oldun.

Bluetooth konusunda bilgim yok maalesef. Sinyal seviyelerini bilmeden bir optik izolasyon yapmak zor bence.
Benim bildiğim Bluetooth kablosuz çalışır. RF alıcısı gibi bir alıcısı vardır. Biri makinada olcak sinyal verecek. PC ninzaten kendi alıcısı vardır (Notebook ise) değilse onada bir alıcı modül takarsın. Bu durumda makina ile PC birbirini havadan göreceklerine göre sorun nerede olacak. Şayet makinaya takılan modül bozuluyorsa voltaj uyumu yoktur ona çare bulman gerekiyor.
Ete

trilian

Hocam makinada tx rx standart ama cihaz farklı markalara takılıyor o zaman makinanın +12 volt elektriği tx veya rx e gelebiliyor o zaman entegre yanıyor

trilian

optokuplör ile 5 volt sınırlama yapacam ama bu sinyal oldugu için değişken voltaj seviyeleri optocuplör sinyali bozarmı acaba onda tereddütteyim bide modülü yakmaktan korkuyorum

ete

Aletler farklı voltajlarla çalışıyor ise araya bir devre
Koymak zor hatta mumkun degil. Her alet için ayrı devre yapmak lazim. 
Ete

trilian

5 volttan fazla geldiği zaman sınırlaya bilsek maksimim voltaj olayı gibi
zener tutarmı acaba zener baglasam

ete

Bence bir yanlışın var. Bu aletler standart bir seviye yollaması lazim. Bir 12v bir 5v olmaz. Sorun baska yerde bana kalırsa. Yada ortada anlamadığım bir sey var.
Her neyse zende tutar diyeceğim ama cok fazla güvenilmez. Zira 12v gelirse 5v ta düşürmek için epeyce zorlanır. Pek tavsiye edeceğim bir yontem degil.
Sorunu tam olarak anlamadan çözüm aralamak gerek.
Ete

str

Merhaba,

pıc 4520 rx pınıne 232 modul bağladım bu şekilde iki adet devre kurdum tx sinyalleri düzgün çıkıyor fakat pic tarafında çalışmıyor
uart usb converter ile tx leri dinledim veriler normal.Modüller max 3232 ile yapılmış hazır modüller rx lerde pull ihtiyacı olabilir mi

ete

Pullup gerekmez. Ya baud tutmuyordur yada daha başka sorun var ama anlamak zor. Benim için Tx sinyali normal diyebilmek için veriyi normal almak doğru şeydir.
Ete