pt100 ile sıcaklık ölçümü hakkında

Başlatan xoom, 14 Mayıs 2012, 18:22:40

xoom

arkadaşlar pt100 ile sıcaklık ölçümü ile ilgili elinde örnek uygulaması olan varmı ve bir diğer sorum ise pt100 yerine hangi ürün kullanılabilir.. maximum 100 derece ölçüm ypmak için.

ete

Madem sıcaklık maksimum 100 derece o halde rahatlıkla DS18B20 kullanabilirsin. 125 dereceye kadar ölçer kendisi.

LM35 de sanırım 150 dereceye kadar ölçebiliyor.

Ete

xoom

Evet 18b20'nin  125 dereceye kadar ölçtüğünü biliyorum ama ortam sıcaklığının yanında malzeme sıcaklığını ölçmek istediğimizde 1820 pek uygun olmuyor gibi geldi. ürünle temas olursa 18b20 ortamın fiziksel durumunda ne gibi korumaya alınmalı veya uygunmudur

xoom

Böyle birşey varmı bilmiyordum.. Mucit23 öğrendiğim ve verdiğin bilgi ve linkler için tşk ederim.. acaba türkiyede temin edebileceğim yer yokmudur. Aslinda Ebay üzerinde çok sayıda alışverişim var ama yinede uğraşıp takip etmek gerekiyor.

Mucit23

Türkiyede bulamadım ben ama yapmak zor olmasa gerek. Sadece dıştaki  metal tüp biraz problem. Oda bir şekilde halledilir.
Ebaydan genelde 20 dolar ve altı siparişlerde takip numarası verilmiyor. Çoğu siparişim genelde 14 ile 20 gün arasında kapıma ulaşıyor. Bu ürünlerdede bi sıkıntı çıkmaz.
Bir ulusu yok etmenin En iyi yolu o ulusun dilini yok etmektir.

www.arectron.com/

xoom

Dıştaki Metal tüp özel bir maddemidir. yoksa sıradan bir paslanmaz borunun içindemi acaba..daha önce kullandıysan belki malzeme hakkında fikrin olabilir.. eğer alıp kullandıysan 100 derecede bu kılıf ne kadar dayanıklıdır merak ettim doğrusu.

Mucit23

Normal paslanmaz demirdir büyük ihtimal. Daha önce kullanmadım ama birçok yerde iş görebilir.
Bir ulusu yok etmenin En iyi yolu o ulusun dilini yok etmektir.

www.arectron.com/

ete

Bir sensör 125 dereceye kadar çalışıyorsa kılıf da o sıcaklığa dayanacaktır demektir. Neden başka bir çözüm arıyorsunki. Direk kullan gitsin.
Metal kılıflar genelde krom kaplı bakır tüp olabildiği gibi paslanmaz çeliktende yapılabiliyor. AMa en önemlisi içinde özel silikon bir madde dolduruluyorki ısının dış kılıftan içeri linear ve hızlı bir şekilde aktarılması için. Bu nedenle elde yaptıklarınızdan verim alamazsınız yada usulüne uygun yapmanız gerekir.

Ete

xoom

ete hocam söylediklerinizde haklısınızda peki bu sensörün sıcaklığını ölçeceği ürünle olan yalıtımını yapmak gerekmiyormu veya bu sensör ile toprak sıcaklığı ölçülebilirmi? nemli bir toprak .. bu yüzden kılıf olması gereği düşündüm.

ete

Her şey yapılabilir ama bacakları dış ortamdan izole etmek zorundasınız. Aksi taktirde bacaklar toprak ile empedans oluşturur. Hele birde ortamda nem var ise ve sensör bacakları nem ile temas ederse çalışmayabilir. Ama sen nem mi ölçeceksin yoksa sıcaklıkmı anlamadım. Her neyse sensör bacaklarına makaron geçirip polyester içine gömersen nemden kurtarabilirsin sanırım. Gövdenin bir kısmını açıkta bırakırsan sensör gereken hassasiyette çalışır herhalde. Tabiiki bu işe bu sensör uygun değil yinede.
Sen yinede kılıf içinde PT100 veya Termokupl kullan derim.
Aşağıdaki linklerden temin edebilirsin. Elimko firmasından bir zamanlar hem termokup hemde PT100 kılıflı olarak almıştım.

http://www.tetcis.com.tr/

http://www.elimko.com.tr/files/rezistanstermo.pdf

açılış sayfasındaki sensörler seni yanıltmasın küçük kılıfta olanlarıda mevcut.

Ete

xoom

aslında pt100 ile yapılan bir örnek uygulama arıyordum amacım  tahılın sıcaklığı ölçmek ama 18b20 'ye mucit23'ün önerdiği kılıflarla bu ölçüm yapılabilir gibi geldi o yüzden bu kısıma yönelmiştim.. ama sanırım pek uygun olmayacak.. pt100 ile yapılan ölçme örneği varmı hocam

ete

xoom

xoom

Sabahtandır uğraşıyorum pt100 ve pic ile ilgili bir örnek uygulamaya rastlamadım ne ilginçtir. en iyisi ds18b20 ye takılayım ben