F

ir led ile engel algılayıcı

Başlatan ferdi0435, 03 Eylül 2011, 21:11:39

F®T

bence ır ledini değiştir fazla voltajdan dolayı iç direnci değişmiş olabilir.yenisi ile denemen lazım.
"Hakk" şerleri hayr eyler Zannetme ki gayr eyler Ârif anı seyreyler Mevlâ görelim neyler Neylerse güzel eyler.

ferdi0435

dıgerınıde deneyınce aynı sorun olusuyor ......

aozdemir111

Alıntı yapılan: ferdi0435 - 04 Eylül 2011, 12:42:54
fakat benım ıstedıgım sıstem bu degıl ır led ın yaydıgı sınyal ele carpıp gerı donecek ve fototransıstor tarafından algılanacak bır sıstem ıstıyorum örnek olarak
şu lınkı ınceleyebılırsınız ;

http://ir-led-photodiode.blogspot.com/

Bende aynı şeyi istiyorum elimde ır led ile tsop34836 var ama ben ır lede voltaj verdiğimde de voltajı kestiğimde de aynı sonucu alıyorum tsop34836 çıkışı hiç değişmiyor. Ürünler arızalı değil çünkü 3-4 takım da denedim sonuç hep aynı CNY70 kullanıyorum o da çok yakından algılama yapıyor. Bana 5-10 cm yeterli uygun fiyatlı olacak şekilde yardımcı olur musunuz ayrıca devremde pic kullanmam gerekli pic ile de yapılabilir. Yardım eder misiniz???

ete

Bu verilen linkteki örnek algoritması çok enteresan geldi bana.
Sistemin çalışması daha ziyade Foto diyotun IR_Led den aldığı ışık miktarına bağlı olarak ürettiği voltajın ADC ile ölçümüne dayanıyor. devredeki şekilde seri 220 ohm direnç ile bir ADC girişine bağlıyorsunuz. Foto diyotun Katodu (çizgili uç) +5V ta bağlanıyor. ADC girişine ayrıca ayarlı 4K7 bağlayarak hassasiyet ayarı yapılıyor.
İşin önemi taraflarından biriside IR_LED in sürülüş şekli. Bir transistör aracılığı ile sürülüyor. Bu transistör BC337 olabilir. Transistör porttan direk Base e girilerek sürülüyor ve IR_LED Emitter ile  GND arasında bağlı. Bu led bir yerde aşırı zorlanarak maksimum performans ta çalıştırılıyor. Şayet işlemci programı durdurursa o led kısa sürede bozlabilir haberiniz olsun. Adamda bu ikazı yapmış zaten.

Çalışma mantığı ise şöyle;
- IR_LED=1  yapılıyor ve 20us bekliyoruz.
- Ardından ADC yi ölçüyoruz. Ölçülen değer LEDin ON zamanı değeri oluyor. Buna A diyelim  (ADC 8 bit okunuyor)
- Ardından IR_LED=0 verip IR_ledi kapatıyoruz  ve 20 us bekliyoruz.
- Ardından tekrar ADC ölçümü yapıyoruz ve bunada B diyelim isterseniz. Bu da IR_LED in OFF time değeri oluyor.
- Ardından bir karşılaştırma yapıyoruz. IF (A-B)>70 THEN YESIL_LED=1 diyoruz ki bu IR led engel gördü demektir.
- Değilse Yesil_LED=0 deyip söndürüyoruz yeşil ledi ve 1000us (1ms) gecikme verip IR_ledi soğutuyoruz.
- programı tekrar başa döndürerek aynı işlemleri tekrarlıyoruz.

Bu Sistemi açıkladığım adımlarda sizlerde yapabilirsiniz. Deneyen olursa ve sonucu buraya yazarsa sevinirim.

Ete

aozdemir111

Abi sen çok güzel bilgiler paylaşmışsınız burada ADC den falan bahsetmişsin benim istediğim 5-10 cm mesafeden elimi algılatmak bunun daha basit bir çözümü yok mu ayrıca ben ır lede 3V verdiğimde tsop34836 dan görüyorsa çıkış var görmüyorsa çıkış yok şeklinde çalışmıyor mu??

ete

TSOP34836 IR gözdür ve Modüle edilmiş sinyal ister. O elindekine 1-0 bilgisi 36 Khz lik bir taşıyıcı sinyale bindirilerek veri yollanması gerekir. Pic den bu şekilde sinyal çıkartıp onu aldırman gerekir ki daha zor bir iş.
Bunda IRGöz yerine foto diyor kullanılıyor daha basit.
Al bir foto diyot o linkteki gibi bağla. Şemayı aynen uygula ancak Ledi bağlarken 100 Ohmluk bir seri akım sınırlama direnci kullan ve sürekli yansın. Foto diyotu ise normal bir giriş pinine bağla. Elini yaklaştırdığın zaman Foto diyot pini HIGH olacaktır bunu tespit ettir ve ledi yaktır. Senin işin daha da kolay.

Ete

aozdemir111

Abi elektronikçiye sordum ır alıcının 2 bacaklısı ve 3 bacaklısı varmış ve algılama mesafasi ne kadardır bunda mesafe ayarı ayrıca yapılabiliyor mu

ete

IR alıcı dersen ya foto transistör yada IR_Göz verirler. Foto diyot diyor adam bu şekilde isteyeceksiniz.
Mesafe ayarı belki ADC girişne bağlı 4K7 ile yapılabilir ama emin değilim Onun dıında bir ayar yok maalesef.

Ete

aozdemir111

hocam malzemeyi aldım denedim 0-1 olarak değil 0-5 volt alıyorum yani analog bir değer alıyorum tam istediğim gibi çok teşekkür ederim .