60 adet saniye Led i ile donatılmış dijital saat

Başlatan ete, 04 Eylül 2011, 10:50:34

ete

Biliyorsunuz bir çok saat deveresi yaptım. Uzun zamandır düşündüğüm ancak bir türlü elimin gitmediği bir proje vardı kafamda. Yuvarlak bir  duvar saati, Ortada saat ve dakika ve saatin çevresinde 60 adet led. Ledler sıfır saniyeden itibaren yanmaya başlayacak her saniyede bir led yanacak ve yanık kalacak.  60 sn dolduğunda ledler sönecek ve baştan tekrar başlayacak. Bir arkadaşınızın da aynı konudaki ısrarlı isteğine uyarak bu akşam bu devreyi yaptım. Devreyi aslında çalışan bir saat+Isı sistemine monte ettim. Dolayısıyla hem saat hemde sıcaklık göstergesi şeklinde çalışan modelide mevcut ancak isisde ısı moduna geçince bir takılma oluyor. Sanırım simulasyon gecikmesi ama iyice emin olmadan onu koymak istemedim. Devre simulasyon şeması ve hex dosyası aşağıdaki linktedir.
Bas dosyasını henüz vermedim ama vereceğim. Üzerinde biraz daha oynama yapabilirim diye tutuyorum.

Dosyalar kayıtlı olduğu yerden silinmiş olduğu için mesaja ekledim (22-02-2018)

ete

Ferittt Yazmış,

Alıntı YapETE Hocam elinize sağlık.
her zamanki gibi güzel bir proje düşünmüşsünüz.benimde düşüncelerim şunlar.
saatbaşı ledleri olsa ve hangi saatte ise o led sürekli yanık kalsa daha güzel olabilir.
saniye ledlerinin hepsinin beraber yanması gece rahatsızlık verebilir.saniye kaç ise sadece onun ledinin yanması daha iyi olabilir.
ayrıca buzzerli saatbaşında saat kadar bip, yarım saatlerde tek bip yapan, ayrıca ayarlanabilir alarm çıkışıda olabilir.
iyi çalışmalar.

ete

Feritt,
İstediklerinde fena şeyler değil aslında . Ama ne kadar fazla kişi bu konuya odaklanırsa o kadar değişik istek geleceğinden eminim. Ledlerin sürekli yanmasını bir kaç kişi özellikle istedi. Bir bakışta saniyenin nerelerde olsuğunu anlama açısından faydalı bir seçim bence. Diğer istekler devreye ilaveler gerektiriyor. Şu anda değil ama üzerinde düşüneceğim.

Ete

ete

Ferittt Yazmış,
Alıntı Yapanladım hocam bence bu konuya baya bir odaklanma olacak.
iyi çalışmalar.

Kotan04 Yazmış,
Alıntı Yaptebrikler hocam çok güzel bir proje ..

Rambili Yazmış
Alıntı Yapbenimde naciznane bir kaç önerim var. Saniye 3mm veya smd ledleri olsun ama saat başları için 10 mm ledler koyalım bunlar hangi saatteye yansın. Dakika için 5mm ledlerden olsun. bunlar tek tek veya arka arkaya yansın. sanırım görsel olarak güzel olur kanaatindeyim.
Ama proje üzerinde epeyce çalışmak gerekir.

bunun kaynak kodları sizde var mı?.  İzninizle projeyi geliştirmek isterim..

ete

Programı ben yazdığıma göre kaynak kodları elbette bende var. Yukarıdaki mesajımda vereceğimi belirtmiştim. Site kısmına muhtemelen yarın koyacağım kodları.

Ete

*******************Dosyaları siteye ekledim******************

ete

Xoom Sormuş;
Alıntı YapTpic6b595 için Gerekli bağlantılar nasıl olmalı..Bugün BredBoard Üzerine Kurdum fakat Çalıştıramadım..10Cm Ortak Anotlu 7Segmet'te hiçbir belirti olmadı.. tpic'in çıkış uçlarında ise 5.6V ölçtüm display'e 12V vermiştim.. kısacası bu değişikliği henüz yapamadım   ..

74hc595------------Tpic6B595
  14       ------------->     3
  11       ------------->     13
  12       ------------->     12
   9        ------------->      18
   13      ------------->       9
    10     ------------->       8 
   Q0-7  -------------->  D0-7 

ete

xoom,Diğer forumdan bana mesaj atıyorsun ama mesaj kutun dolmuş ben cavap yazamıyordum.Sorduğun soruları burada cevaplayayım bari,Uçların bağlantı kaşılıkları aşağıdaki gibidir.
Sende bulmuşsun gerçi ama olsun.

74595      TPIC6B595
--------     -------------
15.................. 4, Çıkış-0
1.................... 5
2.....................6
3.....................7
4.....................14
5.....................15
6.....................16
7.....................17
9.....................18
10....................8
11....................13
12....................12
13....................9
14....................3
16....................2   (+besleme)
8......................10,11,19 nolu pinler GND dir.

DS1302 yerine DS1307 bağlasam olurmu diyorsun. Olur ama programda epeyce bir değişiklik yapmak gerekiyor. İki farklı entegreler ve haberleşmeleride farklı. Bu nedenle okuma yazma kısımları değiştirilmelidir. Devrede farklıdır aslında . DS1307 data ve clk hatlarına pullup direnci bağlamak gerekir. Bu değişikliği yaparsan kullanabilirsin. Ama değermi yani ? almak çokmu zor 1 adet DS1302? hiç sanmıyorum.

Ete

ete

Xoom Sormuş,
Alıntı YapBuradan konuşuldugunu bilseydm zaten diğer taraftan yazmazdım.. bugün tekrar deneyeceğim kurmayı hatta şimdi başlıyorum umarım olur.. 1302 aldım:) baskı devre çiziminide yarıladım.

Ete Hocam Saat Projesine Sıcaklık entegresinide ekleyecektiniz. Acaba son durum nedir.. >Teşekkür ederim

ete

Henüz eklemedim. Ama eklerim .
Sen devreyi yap sonrası kolay
Ete

ete

İki link de aynı projeye ait. Benimkine çok benziyor an azından fikir aynı. Ama tatbikat farklı.

Ete

ete

Taner Yanıt vermiş;
Alıntı Yaphocam burda çalışan saatin linki mevcut aynı senin tarif ettigin gibi saniye ilerledikçe ledler yanıyo istersen butonla şeçebiliyosun.

http://www.youtube.com/watch?v=cHjG_sP5W5E&feature=player_embedded

2 linkteki saat biraz farklı galiba biraz daha farklı bir devre kullanıyor her ikisinde de DS1307 kullanılmış ama videoda gösterilmemiş.
http://www.youtube.com/watch?v=YcvGuhkgRRM&feature=player_embedded

Xoom Yanıt Vermiş;
Alıntı YapEvet son linteki her butona basıldıgında değişen animasyonlar çok orjinal olmuş.. Daha önceden Ete hocama bunu söylemiştim..Ama sanırım tasarımda pek bişey değiştirmiyor benim baskı devrem bitmek üzere eğer böyle birşey eklenebilirse ben ekstra buton eklemelimiyim acaba..ve nereye:)

ete

İlave buton için PortA.4 kullanılabilir. Bir tane pullup direnci bağlanmalıdır.
Animasyonlar için söz vermeyeyim ama yapmaya çalışacağım.

ete

Xoom Yanıt Vermiş;
Alıntı YapAnimasyon için PortA4 e pullUp ile  buton ekledim, DS18B20 için ise PortRB4'e bağladım..PCB yi bunlara göre çiziyorum olurda Hocam animasyonları ve sıcaklığı eklerseniz hazırlığımı yaptım.. tekrar teşekkürler yarın kısmetse baskı devreyi bitirip basmaya geçiyorum..

ete

Animasyon sistemini yaptım. Aşağıdaki linkten dosyayı indirebilirsiniz.
Ancak Sıcaklık göstergesi ile birlikte Animasyon sistemi tam olarak pice sığmadı. Ancak 2 animasyon sığdırabildim. Bu nedenle sıcaklık göstergesi ile çalışan sistemi 2 animasyonlu olarak kullanmak zorundasınız.
3 nolu animasyonda yapılması gereken bir süre ayarı var. Bunu simulasyondan yapmam mümkün gözükmüyor. Gerçek devrede yapılabilecek bir şey. İlk yapan kimse bana bilgi verirse nasıl yapılacağını açıklayacağım. Şu andaki ayarı simulasyona göre yaptım ama gerçeğinde bu şekilde çalışacağını sanmıyorum. Dosyalar aşağıdaki linktedir.

Dosya kayıtı olduğu yerden silinmiş bu nedenle mesaja ekledim (22-02-2018)

KOlay Gelsin
Ete