60 adet saniye Led i ile donatılmış dijital saat

Başlatan ete, 04 Eylül 2011, 10:50:34

ete

Xoom Yanıtlamış;
Alıntı YapEte Hocam öncelikle yanlış anlaşılmışım..1.si ve en önemlisi : "1 dakika içinde 2 kere tekrarlanınca  1 dakika olucak." çünkü kırmızı çizgide gösterilen yerler yanıcak 15 saniye oldu sönücek sonra yeşiller yanıcak sönücek : 30saniye oldu..-Merak ettiğim bir konu ise : bu konuya paralel, Mesela 15.saniye ile 45.saniye arasındaki ledleri nasıl kontrol edebilirim.. Yani : ledi 15.saniyeden başlatıp 45.saniyeye kadar yakıp sonra 45.saniyeden 15.saniyeye geriye doğru yakmak Karaşimşek gibi.Mantık nasıldır?.bu arada saat devremi tasarımı falan bitti çok güzel bir görünüm oluşuyor.. özellikle 3.animasyon harika..Önemli Not: Amacım hem öğrenmek hemde saate animasyonlar eklemek yoksa sadece Displaylerlede saatin kaç olduğunu tabikide öğrenebiliriz.

ete

Xoom,
Bu projeye yeterince destek verdim ve sanırım iyi bir seviyeye de getirdim.
Bu konu üzerinde daha fazla zaman harcamak istemiyorum. Çünki bundan sonrasının tamamen kişisel zevklere bağlı fanteziler olduğunu düşünüyorum. Proje zaten açık kodları ile verildi. Orada animasyonlar nasıl yapılmış belli. Biraz da sizlerin uğraşması lazım. İlave animasyon isteklerinizi kendi aranızda değerlendirip buraya birşeyler çıkarmaya çalışın. Hem üretici hem yardımcı olmuş olursunuz.

Kolay Gelsin
Ete

ete

Xoom Yanıtlamış;
Alıntı YapCCS C ile tekrar derledikten sonra Kodları paylaşacağım..Teşekkürler..

ete

ArdoganAcun Sormuş,
Alıntı Yapete hocam ben  ankara deniz elektronik  ten ERDOĞAN ACUN    led tabela ve ledli saat - kayan yazılarla ilgileniyorum    öncelikle  sizi tebrik etmek istiyorum  gerçekten çalışmlarınız güzel  ben kayan yazılarla   ilgili -   rs232   kontrollu  arayüz programlı    kayan yazı lazım elinizde ücret karşılığıda olsa  böyle bir devreniz mevcutmu sayglar

ete

Erdoğan,
ENbaşta hemen belirteyim. Kayan yazılardan nefret ediyorum. Beynimi çok zorlayan bir iş. O nedenle bir kaç çalışmam oldu ama RS232 kontrollüsünü yapmadım.
Yapabilirim ama beni çok uğraştırır. Bu sıralar uzun süre programa konsantre olacak durumda değilim maalesef.
Piyasada bu tür kayan yazılar olduğunu görüyorum. Elbette denemedim ama kimi çalışıyor diyor kimi çalışmıyor diyor. Denemek lazım .

Anlayacağın ücretlide olsa uğraşacak durumda değilim maalesef.

Ete

ete

ErdoganAcun Sormuş;
Alıntı Yaphocam iginize teşekkür ederim  60 saniyeli saat için  daha değişik animasyonlar  olabilirmi  youtub  ta daha güzel  videoları  var   birde hocam sizin  saat projelerinizde  tpicli  saat devresi göremedim    (  taramalı tpicli )  elinizde  bana vereceğiniz  bir  projeniz varmı  verebilirseniz çok memnun olurum
saygılarımla

ete

Sportmen Sormuş;
Alıntı Yaparkadşlar dereceyi normalden az gostermem ıcın hangi satırı oynamak gerekiyor

ete

Sportmen;
Bu işi yapmanın iki yolu var;
Birincisi;
Hesapla:                 ' Ham değerden Santigrat derece hesabı
    Sign  = "+"
    IF SIGN_BITI = NEGAT_ISI THEN
       Sign   = "-"
       ham=~ham+2
    endif
    float = (HAM*10)/16 

satırlarını bul. En son satırda HAM değerinden çıkarma yaparak okunan sıcaklığı azaltabilirsin.
Her 16 sayısı dereceden 1 derece eksiltir. Diyelimki devren normalden 2 derece fazla gösteriyor.
O halde yapman gereken şu;
HAM=HAM-(16*2) 'araya bu satır ilave edilecektir başka bir değişiklik gerekmez.
FLOAT=(HAM*10)/16

Diğer yöntem ise;
ISI=FLOAT/10   eşitliğinden sonra
ISI=ISI-1 (1 derece azaltır 2 yazarsan 2 derece azaltır)

Ete

ete

Fhroz Sormuş;
Alıntı YapMerhaba. Bu projeyi 25 cm çapında yaptım çalıştırdım.Çünkü bir milyoncularda bu çapa uygun kutu var.Devrede 16F648A kullandım.(Aynı devreye 16F88 takılınca, ilk açılışta 12 adet saat ledi yanıyor. Yaklaşık 1 dk sonra saat çalışmaya başlıyor. Saat ve derece gösteriminde sorun yok. Ama dış sn ledleri yani animasyonlar hiç çalışmıyor.) Devrede 16F628A da sorunsuzca çalıştı.
Programa bir iki ilave yapmaya çalıştım. Bazı yanlışlarım olabilir.
Saat 08-21 arası saat başlarında bip sesi veriyor.Ayrıca alarm eklemeye çalıştım.Burada bir problem var. Ete Hoca'm bu konuda yardımcı olursa sevinirim.
Problem şu alarm ilk çaldığında sorun yok.Ama 2. çalışında ,çalma sesi bitince saat takılı kalıyor ilerlemiyor. Ayarlar ile ilgili açıklamalar ISIS dosyasında mevcut.Displayler 38 mm anottur.
Devre ve çalışması ile ilgili resimler ektedir.

http://s2.dosya.tc/server/HsiiZ3/60led_Anim-Alarm-saatba__buzzer-16F648A.rar.html

ete

Fhroz,
Güzel çalışma tebrik ederim. Programa baktım. Beep sesi konusunda yazmış olduğun ilave komut işlemciye epeyce yük yükleyecek şekilde. Bir sürü AND ve OR komutu tek bir komuta sığdırılmış. Muhtemelen kilitlenme bundan kaynaklanıyordur.
Programda okuma zamanlarını ayarlamak ve ortada yanan ledleri uygun şekilde yakabilmek için kesme zamanlaması kullanılmaktadır. Bu nedenle işlemciyi çok fazla meşgul eden komutlardan sakınmak gerekir. En azından komutları kademeli olarak uygulamakta yarar var.
Senin yazdığın Saatbaşı ses verme satırını aşağıdaki şekilde yazarsak sorunun ortadan kalkacağını düşünüyorum. Bir deneyip buraya bilgi verirsen memnun olurum.

IF SAAT<22 THEN 'öncelikle saatin 22 den küçük olup olmadığını test ediyoruz.
IF DAK=0 AND SN=0 THEN 'daha sonra saat başımı onu test ediyoruz.
GOSUB SES1:gosub ses1:PAUSE 100:GOSUB SES1:gosub ses1 'uyarı sesi
ENDIF
ENDIF
Tabiiki komut içinde yer alan Pause 100 komutu yeniden sorun yaratabilir. Bunu aşmak için orada bir döngü gecikmesi kullanmak daha doğru olacaktır. Bu ise şöyle olabilir,

GOSUB SES1:gosub ses1:GOSUB GECIKME:GOSUB SES1:gosub ses1 'uyarı sesi
ENDIF
ENDIF

Aslında şayet fazla bir fark oluşturmuyor ise o gecikmeyi oradan kaldırmak en doğrusu olacaktır.

Bunları deneyip sonucu bildirirsen sevinirim. Ben isis de denedim sorunsuz çalışıyor.

Bu arada programın diğer kıısmlarına bakarken bazı kusurlar gördüm. Yeni ilave ettiğin ALM ve ZIL isimli alt programlarda kusurlu. Onlarıda düzelttim. Bunlarında aşağıdaki şekilde kullanılması gerekir.

ALM: '*********************************************************

GOSUB ZAMAN_OKU
gosub EKRAN2
GOSUB ZIL
gosub delay
GOTO BASLA

ZIL:
FOR I=1 TO 3 ' Alarm süresi
GOSUB SES4
NEXT I
RETURN

Ete

ete

Fhroz Sormuş;
Alıntı YapHocam yardımlarınız için teşekkür ederim.
2.alarm çalmasından sonra saatteki takılma sebebibini gece geç saattlerde buldum,
ALM: '**************************************************
GOSUB ZAMAN_OKU
gosub EKRAN2
GOTO ZIL ' Alarm sesi
PAUSE 5
GOTO BASLA
PAUSE 5
GOTO ALM
GOTO ZIL yerine GOSUB ZIL yazınca normal çalışmaya başladı.Yaptığınız düzeltme ve kısaltmalar programı epey rahatlattı.Verdiğiniz kodlar ile devre sorunsuzca çalışıyor,tek fark sizin verdiğiniz saat başı bip sesi kodları saat 22 ve 23 te ses verdirmiyor,diğer saat başlarında ses veriyor.
Her üç animasyonda devreye ayrı bir güzellik veriyor,programda üç animasyonuda belli sürelerde gösterme veya bu özelliği buton ile seçme konusunu beceremedim.
Ayrıca devreye 16F88 takınca neden dış sn ledleri hiç yanmıyor,anlayamadım.

ete

Senin programda 21 den sonrasında çalma diye bir komut vardı ona uydum. Neden böyle yaptın diye hatta düşündümde belki dedim saat 10-11 de gürültü çıkmasın diye düşünmüş olabilirsiniz demiştim.

Bütün saat başlarında beep sesi versin diyorsan;
ENDIF
ENDIF

yerine

ENDIF

şeklinde komut vermen yeterlidir.

Animasyon konusunda artık programı fazla zorlamasan diyorum. Epeyce karmaşık bir program oldu zaten.
F88 konusuna bakacağım. Vardır bir sebebi. İsisde çalışıyordu gerçek devrede ne fark etti anlamadım. Ama işlemci ayarları ile ilgili bir şeydir sanırım. Ancak böyle hatalar ancak gerçek devrelerde çözülebiliyor. Elimde bir saat de yok maalesef. Olursa bakarım bir gün.

Ete

fhroz

Merhaba.
Devre üzerine 16F88 takınca programın normal çalışmamasının sebebi sigorta ayarlarından kaynaklanıyormuş. Aşağıda 16F88'in normal çalışan dosyalarını veriyorum.

ete

Fhroz,

Sorunun kaynağı sigorta ayarları değil maalesef. Ben sonradan buldum ama deneme imkanım olmamış idi.
16F88 işlmecide dahili OSC de seçeneklidir. Yani ister 4Mhz ister 8Mhz çalıştırabilirsiniz.
Sigorta ayarlarından dahili Osc seçildikten sonra birde OSCCON registerine değer verilerek hangi frekansta çalışacağı belirlenmesi gerekiyor. Programda eksik olan bu komut idi. Dolayısıyla programa ;
OSCCON =%01100000   komutunu eklerseniz program doğru şekilde çalışacaktır.

Doğru programları ekledim.

Ete

fhroz

Hocam ben yazdığınız yazılardan faydalanarak,    OSCCON =%01100000 komutunu programa zaten eklemiştim. Program bu haliyle sorunsuz çalıştı. Hatırlarsanız ben programa bir iki ilave yapmıştım. Alarm çıkışında melodi çalarken, sadece bip sesi çıkıyor. Melodinin tamamı çalmıyordu. Ben bu sebepten sigorta ayarlarına eklemeler yaptım ve şu an sorunsuz çalışıyor.