60 adet saniye Led i ile donatılmış dijital saat

Başlatan ete, 04 Eylül 2011, 10:50:34

xc10

Teşekkür ederim hocam ..İki devrede birebir aynı ..Şöyle bir talihsizlik yaşamışım hiç kullanmadığım bir pıc16f88 in arızalı olduğu ortaya çıktı...İkinci bir 16f88 ile sorun çözüldü  böylece size ait animasyon uda görme şansım oldu....

Hamza42

Selamlar arkadaşlar 10 sene sonra aynı konuyu açıyorum ama ben 60 ledli animasyonlu saati elimdeki malzemelerle
arduino nano
74hc595
5x7 dotmatrix x 3 adet 
Ds1302
Dht11
60 animasyon ledi
İle hatta bluetoothlu kayan yazılıyapmak istiyorum yardımcı olabilirmisiniz ilginiz için şimdiden teşekkür ederim

ete

Bu istek biraz sipariş gibi olmuş. Sana sormak lazım sen bu işi nasıl yapacaksın?.
Farklı bir işlemciden söz ediyorsun Arduino, bu işlemci için kod yazabilecekmisin. ?
Bir sürü istekte bulunmuşsun keşke adım adım gitseydin.
Her neyse kendi adıma söyleyeyim, Arduino dan anlamam. Ancak verdiğin malzeme listesine bakarsak 3 adet 5x7 dotmatrix led görüyorum. Şayet bir saat yapacak isen en azından 5 adet matrix lede ihtiyacın olacak neden 3 adet var sende? Saati düşün 2 hane (2 digit veya 2 matrix) saat için lazım, 2 digit dakika için lazım 1 digit orta ledleri için lazım hadi orta ledleri direk led ile yaptığını varsayalım bu durumda yine 4 matrix ihtiyacın olacak.
Şema oluşturmak zor olmasa gerek. Mevcut şemayı alıp işlemcisini değiştirmek yeterli olacaktır. DS1302 yerine DS1307 kullanman daha doğru olur. Hatta hazır DS3231 modül kullansan dahada doğru olur saatin ileri geri gitmez gitsede çok az olur.
Gerisi kod yazmaya kalırki bunu kim yapar bilemiyorum.

Ete

Hamza42

İlgin için sağol benim elimde bu şekilde hem displayli hem dotmatrixli animasyon ledli  picli hazır bir sistem var ama dotmatrix ve animasyon yazılımı yok ben de arduino ile bu donanım çalışır diye düşünüyorum ama yazılımdan pek anlamıyorum bluetooth ve dotmatrixte saat çok önemli degil animasyonla kayan yazı olsa olur.kendim yazılıma uğraşıyorum sürekli hata veriyor beceremedim bu şekilde yazılıma destek bulursam sistemi çalıştırabilirim 

DUHAN_

Alıntı yapılan: gurhan - 22 Aralık 2015, 13:38:02slm. elektrobilim sitesi açıkken 2011 yılında topluca 120 led saat baskı devresi yaptırmıştık. yapan arkadaşlar yaptı. ben iş yoğunluğu ve bulunduğum yerdeki imkan kısıtlılığından dolayı yapamadım. yarım kalan projeyi bitirmek istedim. ancak elektrobilim sitesi kapandığından bu projeyi yapan arkadaşlara ulaşamıyorum. başka bir sitede şevketbircan isimli arkadaş dökümanları daha önce göndermişti. fakat 2 pic hex ini yükledim fakat birinde hex dosyasını bulunamadı diye hata veriuyor. dökümanları paylaşsam yardımcı olabilecek var mı. ondalıklı ve ondalıksız hex çalışmıyor

S.A  HOCam elektrobilim sayfasını bliyorum ben bu mesleğe ilk o forumda  başladım birçok şeyi ordan öğrendim kapanması  kötü  oldu gerçekten. Ayrıca  çok sağlam projeler  vardı o sitede  sizin paylaştığınız projeyi inceleyemedim fakat  ete  hocanın 60 ledli  saat devresinin  pcb sini bulursam yapacam inşallah şu an pc de proteus  yok inşallah yarın bakacam selametle.... :)

DUHAN_

bu 60 ledli saat devresinin  pcb şeması  çok karışık değil mi bana mı öyle  geldi ?  şemda kırmızı  yollar gri yollar atlamalar  pek çözemedim şemayı daha  derli toplu  olanı yok mu acaba  ????