NiCd-NiMH Şarj Sistemi

Başlatan ete, 28 Ağustos 2011, 13:42:52

abayram

Bu işlemi hangi durumda yapayım ?

%20 lik şarjda pil voltajı ile ekranda görünen voltajı aynı olana kadar trimpotla ayar yapıyorum ancak tam şarj işlemi başladığı Zaman ekranda görünen şarj ile voltmetrede görünen farklı oluyor.

İşlemi %20 şarjı yaparken yapıyorum ama tam şarja geçince lcd de görünen voltaj fazla voltmetredeki daha az oluyor ve yine 1 dk sonda işlemi sonlandırıyor

ete

Tek şansın başlangıçta zaten. Doldu demeden bu işi yapman gerek.
Ete

abayram

Anlatamadım hocam. Şöyle ki;

- pilleri bağlıyorum, 2 pil olarak olarak seçerek şarjı başlatıyorum. %20 şarj yapılırken ölçü aleti ile lcd de 2.4 volt olarak ayarlıyorum.
- %20 şarj işlemi bitiyor ve tam şarja başladığı sırada ekran 4.0 volt görünürken ölçü aletinde 3.0-3.1 gibi bi voltaj görünüyor. Bu işlem 1 dk sürüyor ve pil doldu diye durduruyor. İlk başta trimpotla ayar yapmıştım bu aşamada da yani ekranda tam şarj yazarken de trimpotla tekrar ayar yapmalımıyım ?

ete

Ekrandan ayarlanan volt değil pil adedidir. Sen oraya 2 pil gireceksin zaten default 2 pil olması gerek.
%20 lik bölümü aştıktan sonra o 1 dak . lık süreç içinde bu ayarı yapman daha doğru olur.

Ete

abayram

hocam söylediğiniz her şeyi denedim

- ilk şarja başladığı zaman (%20 şarj) lcd de 2.0 volt gösterirken ölçü aletinde 2.7 volt
- tam şarja başladığı zaman lcd de 3.3 volt, ölçü aletinde de 3.3 volt

ama durum değişmedi. tam şarjda 1 dk sonra pil doldu diyor.

pic 16f876a

bu a yazılımı ile ilgili bir sorun olabilir mi ? söylediğiniz her şeyi harfi harfine yapıyorum ama değişen bir şey olmuyor.

ete

Yazılım herkesin kullandığı yazılım. Orada sorun yok.
Bana kalırsa pillerin iç direnci düşmüş ve kısa zamanda şarj voltajına erişiyor aletde pili doldu sanıyor. Bu sıklıkla başıma gelen bir olaydır. Bu pilleridaha önce yüksekvoltajla şarj etmişsin muhtemelen.
Ete

F®T

Delta t özellği bozulan piller dediğin gibi hemen şarja geçer ve kısa sürede şarj olur.Kısacası arızalı piller oluyor bunlar.
"Hakk" şerleri hayr eyler Zannetme ki gayr eyler Ârif anı seyreyler Mevlâ görelim neyler Neylerse güzel eyler.

abayram

piller de sorun yok gibi geldi. başka şarj cihazına bağladığım zaman şarj oluyorlar. (şarj cihazım bozuk pilleri bozuk diye uyararak ayırıyor)

F®T

Olabilir herkesin bozuk sağlam ayırma kriterleri farklı olabilir.
"Hakk" şerleri hayr eyler Zannetme ki gayr eyler Ârif anı seyreyler Mevlâ görelim neyler Neylerse güzel eyler.

abayram

hocam sorunsuz çalışıyor şu an.

şöyle ama;

1 ad. kalem pil taktığım zaman 2 adet seçersem ekrandan sorunsuz şarj ediyor.

4 ad. kalem pil taktığım zaman da 8 adet seçersem ekrandan sorunsuz şarj ediyor.

anlamadım. neden yapıyor sizce ?

F®T

Besleme giriş voltajınmı düşük acaaba.Lm 317 girişi.

abayram

bu sorunsuz şarj ediyor derken ısınma da baya oluyor.
317 e soğutucu bağladım ama anlamadığım şekilde 7805 de ısınıyor trafo da. kapalı kutu içerisinde diye diyeceğim ama pek sanmıyorum.

ete

Pil adedi yalnızca dolma anında pillerin ulaşacağı voltaj seviyesini belirliyor. 2 pil için 4 pil seçilirse 2 pil için yaklaşık 6 v luk bir voltaj seviyesine ulaşması beklenir. Ama program aynı zamanda Delta-V ye baktığı için pilin dolmasını buradan yakalıyordur. Kısaca pilleri aşırı zorluyorsun ama şayet Delta-V den işi kurtarıyorsun (umarım).

Ete

mehmet

Alıntı yapılan: abayram - 13 Ağustos 2016, 20:20:40
bu sorunsuz şarj ediyor derken ısınma da baya oluyor.
317 e soğutucu bağladım ama anlamadığım şekilde 7805 de ısınıyor trafo da. kapalı kutu içerisinde diye diyeceğim ama pek sanmıyorum.
TO-220 kılıflı regülatörler genelde yaklaşık
2W. güce dayanıklıdırlar (Soğutucusuz). Yani:

(Vin - Vout) x Iout ≈ 2W. olmalıdır. Daha fazla
güç tutacaksa soğutucu takmak mecburi olmaktadır.

Basit bir hesap olarak 12V. giriş, 5V. çıkış örneği verilebilir;
eğer LM7805 den 290mA. den fazla akım çekmeye başlarsak
ısıtıcı  8) olarak kullanabiliriz...

Olan olmuştur,
olacak olan da olmuştur.
Olacak bir şey yoktur.
http://www.mehmetbilgi.net.tr

rayman

İlginç bir şekilde yıllar önce yaptıydım bu devreyi harika çalışıyordu... Ancak pil adedi arttıramıyorum vede pili takınca doldu diyor. Pilleride uzun süredir kulllanmıyordum ondan olabilir mi ?