RF_TERMOMETRE

Başlatan ete, 04 Eylül 2011, 19:23:20

ete

RF yolu ile sıcaklık bilgisinin bir başka RF alıcısına iletilmesini gösteren örnek projedir.
Bu projeyide yapıp çalıştırdım. Sorunsuz çalışmaktadır.

Ete

hasanb

rf ile taşıma işlemi nasıl olmakta hazır devre ile mi, yoksa kendi yaptığınız devre ile mi, bilgileri gönderiyorsunuz.

ete

Devreyi kendim yaptım ama rf modulleri piyasadan hazır aldım.
Ete

hasanb

peki kendimiz. yapa bilir miyiz bu modülleri.. bende bir tane var ama çalışır mı bilemiyorum buraya ekleyeyim bir inceleyin isterseniz yada sizin kullandıklarınız var ise onu paylaşa bilir-misiniz.

ete

Bu işi yapabilmen için sana bir alıcı bir verici gerekiyor. Biri yollayacak diğeri ise belirli mesafeden alacak.
Bu nedenle biz genelde 433 Mhz frekansda frekans kayması olmadan çalışan hazır alıcı verici modülleri kullanıyoruz. Senin verdiğin şema biraz oyuncak gibi kalıyor. Bu nedenle çalışırmı bilemem. Üstelik bu tür haberleşmeler için ayrılmış standart frekans bantları vardır.
433 Mhz 860 Mhz gibi. Bunlarda ver transferi yapabilirsin. Diğer frekanslarda başka yayınlar yer alır ve kullanımı yasal değildir en azından.
Bu nedenle uygun frekansları kullanman gerekiyor.

www.udea.com sitesine bak orada  en basit modülden en komplike olanlara kadar hepsini görebilirsin.Gerekirse sitenin shop kısmından alışverişte yapabilirsin. Bir Türk firmasıdır yerleride Ankara dadır.

Ete

vardar07

Ete hocam Resimdede belirttiğim gibi pcb'de 1nolu pin ile 8 nolu pin kısa devre acaba hatalımı.

nurim

Alıntı yapılan: vardar07 - 24 Kasım 2012, 00:12:34
Ete hocam Resimdede belirttiğim gibi pcb'de 1nolu pin ile 8 nolu pin kısa devre acaba hatalımı.
Evet, 8 nolu pin 220 ile Data'ya gidecek . 1 nolu pin boşta kalacak.
Kolay Gelsin
nurim

vardar07

Alıntı yapılan: nurim - 24 Kasım 2012, 00:43:50
Evet, 8 nolu pin 220 ile Data'ya gidecek . 1 nolu pin boşta kalacak.
Cevap için teşekkürler. O zaman pcb de hata var hocanın kartında 1ile 8 birleşik görünüyor.

nurim

Alıntı yapılan: vardar07 - 24 Kasım 2012, 00:46:59
Cevap için teşekkürler. O zaman pcb de hata var hocanın kartında 1ile 8 birleşik görünüyor.

-"O zaman pcb de hata var hocanın kartında 1ile 8 birleşik görünüyor." Evet 1. pin boşta kalacak.
Kolay Gelsin
nurim

vardar07

Teşekkürler kolay gelsin.

ete

Bu gibi durumlarda yapılacak en iyi şey hemen ana şema ve programı açarak birleştirilmiş pinlerin bir işe yarayıp yaramadığına bakmak olurdu.
Şemada 1 nolu pin (PORTA.1) boş bırakılmış durumda. Programda da PortA.1 pini hiç bir yerde kullanılmamış.

İlk anda bende anlamadım neden birleştirmişim. Ama sonradan hatırladım. Bu kartı üniversal bir kart olarak yapmış idim. Bir kaç ayrı devrede PortA.1 pinini giriş pini yapmıştım orada da kullanayım diye bu iki pini birleştirdim.
İsteyenler 220 direncin bacağını 1 nolu pinden ayırabilir. Böylede kalmasında bir mahsur yok.

Kısaca ortada bir hata yok anlayacağınız. Bu devre yapıldı ve çalışır vaziyette duruyor. Hatta geçenlerde elime geçti bir kutuya koymuşum. Malum bir sürü devre ile uğraşınca evin içi devre mezarlığına dönmüş. Bazılarından kurtulmam gerekiyor. AKlıma bunu satmak geldi. İlgilenen olursa satarım ALıcı ve Verici devresi takım olarak satılıktır. Kartlar üzerindeki malzemeleri hesaplayın Her iki kart da da LCD var (2x16). Hem ortam hem dış sıcaklığı alıp ekrana veriyor bu sistem. 2 adet DS18B20 sensörü var. Kart paralarını ve birazda işçilik maliyeti ekleyin fiyat verin bana.
Unutmayın bu devre yapıldı ve çalıştırılıp kutuya konuldu. Kullanmadım anlayacağınız. İkinci el gibi düşünmeyin.

Ete

enginkanat

Hocam bu sitede bir market açın, elinizde bizler için hazine sayılabilecek nice bilgi ve devre vardır. Böylece sitenin de maliyetine katkı olur.

yolcu27

bu pcb  sanırım ortak pcb. her iki devre içinde kullanılıyor?

brknt4455

kullanılan ısı sensörü var mı acaba ? eger yok ise ısı sensörü hangisi olablir ve alıcı,verici arasındaki mesafe kac metreye kadar cıkabılıyor ?

zeus48

Ete hocam iyi çalışmalar. Bu devreyi yaptım. Çalıştı fakat bir sorunum var . Alıcı devre  433 MHz alıcının parazitlerini data geldi gibi kabul Edip sürekli kesmeye gidiyor. Vericiden gelen  datayıda düzgün alıyor. Sorun sürekli kesmeye gitmesi. Modülleri udea dan aldım. Birkaç adet  tüm alıcıları denedim. Hepsinde aynı. Birebir sizin kodları kullandım. Saygılarımla