18f serisi Picler için derleme ayarları

Başlatan Mastercodex, 12 Eylül 2012, 21:31:31

Mastercodex

Merhaba Arkadaşlar ,

Öncelikle buradan bana yardımlarından ve göstermiş olduğu anlayıştan dolayı Ete hocama çok teşekkür ederim.

16F serisinde sorunsuzca program yazabiliyorum.Fakat artık 18F serisine geçip daha işlevli işlemciler ile çalışmak istiyorum.Prensipte 16F serisi ile 18F serisindeki program altyapısı aşağı yukarı aynı ama 18F serisine nereden,nasıl  başlayacağını bilmeyen herkes ve kendim için sizden burada yardımcı olmanızı istiyorum.Bu sayede Türkçe destek bulamayan herkesede yardımcı olmuş oluruz.

18F ve üst serisi için config ayarları nasıl yapılır , PBP ve Microcode Studio nasıl ayarlanır vb. gibi ayarları anlatacak bir arkadaş varsa çok sevinirim.

Mastercodex® 3D Teknoloji
----------------------------------
http://www.mastercodex.com
info@mastercodex.com

rexo

Alıntı yapılan: FluxTeam - 12 Eylül 2012, 21:31:31
Merhaba Arkadaşlar ,

Öncelikle buradan bana yardımlarından ve göstermiş olduğu anlayıştan dolayı Ete hocama çok teşekkür ederim.

16F serisinde sorunsuzca program yazabiliyorum.Fakat artık 18F serisine geçip daha işlevli işlemciler ile çalışmak istiyorum.Prensipte 16F serisi ile 18F serisindeki program altyapısı aşağı yukarı aynı ama 18F serisine nereden,nasıl  başlayacağını bilmeyen herkes ve kendim için sizden burada yardımcı olmanızı istiyorum.Bu sayede Türkçe destek bulamayan herkesede yardımcı olmuş oluruz.

18F ve üst serisi için config ayarları nasıl yapılır , PBP ve Microcode Studio nasıl ayarlanır vb. gibi ayarları anlatacak bir arkadaş varsa çok sevinirim.

Bu konu daha önce işlenmiş buraya bakın  mcs ile ilgili de ararsanız bilgiler bulacaksınız.
kolaygelsin

http://etepic.com/index.php?topic=128.0

ete

18F serisi gelişmiş işlemcilere ait seridir. Aynı kılıf içine hem daha fazla hafıza hemde daha fazla özellik eklenmiştir. Burada dikkat edilmesi gereken işlerin başında config ayarları geliyor. Nasıl yapılacağı yukarıdaki linkte ana hatları ile anlatıldı. İkinci önemli nokta işlemcinin özellikleri ve bunların kontrol şeklidir. Maalesef bu iş için tek kaynak data sheet dir. İçinden çıkamazsanız işlemciler baslığında konu açarsınız inceleriz. Unutmayın 18f serisi diye genel inceleme yapmak mümkün değil maalesef. İşlemci adı vererek baslık açmanız gerekir. Birde işlemciyi bütün hatları ile değil genel özellikler açısından inceler ve kullanmak istediğiniz özelliği için detay veririz.
Ete

Mastercodex

Çok teşekkür ederim rexo arkadaşım.Buradan config ayarlarını inceleyeceğim.Ete hocam işlemciler bağlığı altınada 18f252 için bir başlık açacağım.İlginiz için çok teşekkürler.
info@mastercodex.com

pwm.c

Alıntı yapılan: FluxTeam - 14 Eylül 2012, 11:58:48
Çok teşekkür ederim rexo arkadaşım.Buradan config ayarlarını inceleyeceğim.Ete hocam işlemciler bağlığı altınada 18f252 için bir başlık açacağım.İlginiz için çok teşekkürler.

18f252 biraz eskidi. bana kalırsa 18f4520 ve 18f2520 serisi kullan derim.
_/\/\/\_ -[ı- -ı>|- -|ı|ı|ı- -ı< -||- -l[]l-

Mastercodex

pwm.c arkadaşım ,

Tabiki ben biraz geç başladığım için 18F serisine ancak geçiş yapabildim. 18F252 pic işlemcisi 28 bacaklı olduğu için tercih ettim.Eğer aralarında fark yoksa tabiki dediğin gibi 18f2520 de kullanılabilir.

18f252 ile 18f2520 nin datasheetleri birbirine benziyor ama registerlarda biraz ilaveler mevcut galiba.Zaten Microchipin 18F işlemci ailesinde liste dışına alınmış.Aslında ben işlemcinin A ve B portlarını kullanıyorum.Bunun dışında kalan portlar kullanılmıyor.Bu yüzden dediğin gibi 18f4520 değilde 18f2520 benim için ideal çözüm olabilir.

İlgin için teşekkürler. 
info@mastercodex.com

pwm.c

18f2520 de ayarlanabilir internal osilatör mevcut yani kristalsiz çalıştırabilirsin. 18f252 de bu yok.
18f2520 de 10 kanal ADC var. 18f252 de ise 5 kanal.
18f2520 de 2 kanal Comparator var. 18f252 de yok.

bunlar bazı gerekli olan özelliklerden.
eğer ileriye dönük uğraşmak istiyorsan usb destekli 18f2550 ve 18f4550 öğrenmende fayda var. usb bootloader desteği olduğu için usb üzerinden yazılım atabiliyorsun.

dahada ileriye dönük iş yapmak istersen DsPIC türlerini incele ancak bunları programlamak için CCS öğrenmen gerekir. bunun haricinde mikrobasic desteğide var elbette.
_/\/\/\_ -[ı- -ı>|- -|ı|ı|ı- -ı< -||- -l[]l-

Mastercodex

Sana cevap yazdıktan sonra 18f2550 yi gördüm ve önceden yazdığım projeyi komple bu işlemciye entegre ettim ama derleme esnasında config hatası veriyor.Ete hocam 18f2550 için config ayarlarını vermiş bende 18f2550.inc dosyasına baktım ve yapılandırmayı iyice anladım ama neden hata verdiğini anlamadım.Şu config şekli doğrumudur.

@ __CONFIG CONFIG1L, PLLDIV_1_1L
@ __CONFIG CONFIG1H, FOSC_XT_XT_1H &_FCMEN_OFF_1H &_IESO_OFF_1H
@ __CONFIG CONFIG2L, PWRT_ON_2L & _BOR_OFF_2L &  _VREGEN_OFF_2L
@ __CONFIG CONFIG2H, WDT_OFF_2H
@ __CONFIG CONFIG3H, MCLRE_OFF_3H & _LPT1OSC_OFF_3H & _PBADEN_OFF_3H & _CCP2MX_OFF_3H
@ __CONFIG CONFIG4L, STVREN_OFF_4L & _LVP_OFF_4L &_XINST_OFF_4L  & _DEBUG_OFF_4L
@ __CONFIG CONFIG5L, CP0_OFF_5L & _CP1_OFF_5L & _CP2_OFF_5L & _CP3_OFF_5L
@ __CONFIG CONFIG5H, CPB_OFF_5H & _CPD_OFF_5H
@ __CONFIG CONFIG6L, WRT0_OFF_6L & _WRT1_OFF_6L & _WRT2_OFF_6L & _WRT3_OFF_6L
@ __CONFIG CONFIG6H, WRTB_OFF_6H & _WRTC_OFF_6H  & _WRTD_OFF_6H
@ __CONFIG CONFIG7L, EBTR0_OFF_7L & _EBTR1_OFF_7L & _EBTR2_OFF_7L & _EBTR3_OFF_7L
@ __CONFIG CONFIG7H, EBTRB_OFF_7H

Ayrıca ben yazılımlarımı Microcode Studio , PBP 2.60 , MPASM ile yapılandırıp kodları EX8B2 programlayıcı ile işlemciye gönderiyorum.Pic işlemcilerde yeni olduğum için biraz zorlanıyorum ama daha önceden PC tarafında Visual Studio.Net ile program yazdığım için kod yazmakta fazla zorlanmıyorum.

info@mastercodex.com

Mastercodex

İleride tabiki basamak basamak işlemcileri yükseltmek isterim.Bu konudada C yazılımına o kadar uzak değilim.Hepsinde temal aynı sadece uygulama şekilleri farklı.Çok kolay bir şekilde öğrenebilirim ama öncelikle şu elimdeki projeyi bitirmek istiyorum.

Ben projeme başlarken 16f628a ile başladım.Sonrasında Timer1 kesmesi ile projemi devam ettirdim ama sonradan 2 adet 16bit Timer gerekli olduğu için 18f serisine geçmek zorunda kaldım.Buraya kadar herşey normal ama birde baktım ki bazı komut değişikleri var.Şimdi bu kodları yeni 18F serisine revize etmeye çalışıyorum.

Örneğin,

16F serisinde
CMCON=7
OPTION_REG=%11010000
kullanıyordum ama 18F serisindebunlar tamamen değişmiş.

Eğer bu konuda yardımcı olursan memnun olurum.

info@mastercodex.com