24 Buton ile 24 adet Rölenin uzaktan Kontrolü

Başlatan ete, 04 Eylül 2011, 19:36:41

ete

Bu projede bir tarafta yer alan 24 adet buton yardımı ile diğer tarafta yer alan 24 ayrı rölenin kontrolünün yapılması amaçlanmıştır.
İki taraf arasındaki mesafe 1000 m ye kadar çıkartılabilir. Aradaki bağlantı yalnızca 2 kablo ile yapılmakta olup RS485 sistemini kullanmaktadır.
Proje detayları ilişikteki dosyada mevcuttur.

Ete

xoom

caglarm

Alıntı yapılan: ete - 04 Eylül 2011, 19:36:41
Bu projede bir tarafta yer alan 24 adet buton yardımı ile diğer tarafta yer alan 24 ayrı rölenin kontrolünün yapılması amaçlanmıştır.
İki taraf arasındaki mesafe 1000 m ye kadar çıkartılabilir. Aradaki bağlantı yalnızca 2 kablo ile yapılmakta olup RS485 sistemini kullanmaktadır.
Proje detayları ilişikteki dosyada mevcuttur.

Ete

dosya indirilemiyor..

umitco

black_technic

hocam devre görseli ve proje hangi programda çizilmiş anlayamadım yardımcı olabilirmisiniz

ELZEMEFE

Hıı anlamdın demek.... Proteus da bir dene bakalım ... kodları metin belgesinde açabilirsin

ete

Verilen devre şeması aynı zamanda simulasyon devresidir. Devre isis (Proteus ) da hazırlanmış olup simule edilebilir şekildedir.
Program PBP da yazılmış olup Micro Code Studio editör programıile yada her hangi bir text editörü (notepad) ile açılabilir.

Ete

onurinci

Hocam saygılar bu proje toogle gibi davranıyor ,yada amacı öyle .
bastığımız sürece röle çekili bıraktığımız zaman rölede bıraksın eylemi kolayca yapılabilirmi ?.
rx tarafı ile baya oynadım netice alamadım..

ete

Pek kolayca yapılacak iş değil. Mevcut çalışan kolay idi.
Toplu komut uygulaması ile tek komutla 8 adet pin kontrol edilebiliyor.
Ama bas-bırak şeklindeki sistemde biraz düşünmek lazım. Insan konsantre olmayınca hiç bir şeyden emin olamıyor.
İlk akla gelen her bir pini konrol etmek zorunda kalırsan 24 ayrı pin için epeyce bir kontrol mekanizması oluşturmak gerektiğidir.

Ete

aporleci

argeman

Merhaba ETE hocam,bu projenizde max487 mesafe uzatmak amaçlı mı kullanılmış sadece,ben 10 mt gibi bir mesafeden kullanıcam projenizi,8 ve 9 nolu bacakları direkt birbirine bağlasam max487 kullanmasam olur mu acaba?
  2.sorum ise 24 çıkışın 16 çıkışını momentary(bas-çek) şeklinde kullanmak için ne yapmalıyım?

ete

Devrede RS485 mesafe uzatılması amacı ile kullanılmıştır. 10m biraz kritik mesafe çalışabilirde çalışmayabilirde. Denemeden bir şey söylemek mümkün değil. Bana kalırsa deneyin görün derim.

Devrede bazı butonları bas bırak çalıştırmak için epeyce ilave kod yazmak gerekiyor.
Yapılacak iş şöyle her bir buton için kontrol kodu yazmak gerekir.
Örnek vereyim PORTB.0 daki buton diyelimki Bas bırak çalışacak.

IF B>0 THEN
PORTB=PORTB ^ B
ENDIF

yerine

IF B>0 THEN
    IF B.0=1 THEN
      PORTB.0=1
      GOTO BASLA
ENDIF
PORTB.0=0

Burada temel amaç basılmış tuşun karşılığını HIGH yapıp programı tekrar başa yönlendirip basılmış tuşlara tekrar bakmaktır.
Aynı tuş basılı değil ise program o satırları aşıp PORTB.0=0 komutuna gelecek ve high yapılmış pin low yapılarak bırakılma anında pin lowa çekilmiş olacaktır.
Bu kadar çok tuşun bulunduğu ortamda çalışıp çalışmayacağını bilemem denemek gerekir.
Üstelik bu işlem kaç tane bas bırak var ise hepsi için yapılmalıdır.

Ete

argeman

Eyvallah hocam Allah razı olsun,her soru sorduğumda soru seçmeden ve vakit geçirmeden verdiğiniz cevaplar karşısında kendimi bir çok arkadaş gibi size karşı borçlu hissediyorum,sağlıkla ve huzurla kalın.

elvanmurat

erol hocam bu projede butona basılınca role cekecek butonu bırakınca role bırakacak şekilde nasıl bir düzenleme yapmamız gerekiyor?

elvanmurat

hocam kusura bakmayın mesajlarda sorumun cevabını vermişsiniz okumamısım ben.buradaki bilgilerinizden faydalandım.teşekkürler.