Alarmlı Saat Uygulaması

Başlatan ete, 04 Eylül 2011, 19:39:24

ete

Bu projede Alarmlı saat uygulaması gerçekleştirilmiştir.
Sistem toplam 10 adet alarmı kurup çalıştırmaya uygun şekilde hazırlanmıştır.
Detaylar proje dosyasında ve devre şemasında verilmiştir.

Ete

Edit: Saniye atlama problemi düzeltilmiş olup dosya yenilenmiştir. (01-05-2013)

bozoklu01

Erol hocam saygılar...Alarmlı saat başlığını görünce uzun zamandır aklıma takılan bir konu vardı size danışmak istedim vaktiniz olurda cevaplayabilirseniz sevinirim.Hocam çin menşeyli bir çalar saat uygulamasının algoritması çok ilgimi çekti Türkiyedede satışı yapılan bir çalar saat prensip şu şekilde hocam:öncelikle devre 7 segmen display ile yapılmış,kullanılan işlemciyi bilmiyorum ama algoritmanın program boyutu işlemci seçimini netleştir herhalde.alarmı istediğiniz saate kuruyorsunuz alarm saatine 10 saniye kala ekrandan saat bilgisi gidip saat 10 dan geri sayıyor ve her saniyede bip sesi veriyor,bu geri sayma esnasında alarmı kapatmak için buton veya anahtar yerine soketli renkli kablolar konmuş doğru kabloyu fişten çekerseniz alarm çalmadan kurtarıyorsunuz yok uykunuz ağırda bip sesini duymadınız ve geri sayımı kaçırdıysanız bir bomba sesi efekti sizi ayağa kaldırıyor.Hocam elektronik konusunda eğitim almadım ama az c biliyorum buda bu iş için bana yetmiyor,hazır program ve devre örneklerini uygulamada sıkıntım yok bir kaç devrenizide yapıp çalıştırdım.Aklımdan geçen sizin alarmlı saat üzerine alarm çıkışından başka bir geri sayma devresini tetiklemek onun çıkışındanda ses efekt devresini sürmek yani hem lcd hem display en az 2 pic ve efekt devresi için gereken malzeme bayağı bi boyut kazandırıyor devreye bu hepsini bir arada daha kompakt şekilde toparlama konusunda yardımcı olabilirmisiniz.

ete

Bomba sesi efekti hariç yapılması zor bir iş değil. Her hangi bir saat projesine adapte edilebilir.
Ancak saat projelerim genelde işlemcilerini sonuna kadar kullanmış durumdalar. Bu nedenle kapasitesi daha büyük bir işlemciye geçmek gerekebilir.
Fırsat bulunca yalnızca şunları yapacağım.
-alarm set etme. , ayar menüsüne alarmı dahil edeceğim. Ayrıca alarm açıp kapatılabilecek.
-alarm saatine 10 sn kala saat 10 sn lik geri sayıma başlayacak ve her sn de bir beep sesi verecek
-zaman dolmadan önce şayet iptal butonuna basılmaz ise süre sonunda beep sesleri kısa aralıklı bağırarak uyandırma yapacak. Yinede butona basılmaz ise 15 sn bağırıp sonra susacak ve bir sonraki alarm saatini bekleyecekk.

Bu da benim algoritmam. Şayet buton yada kablo takma gibi bir alternatifle alarm sussun istenirse boşta bir pin daha ayarlamak gerekir. Bomba efekti ile uğraşamam ve bana göre gerekde yok.
Aslında basit gibi gözüksede başlı başına bir iş gibime geliyor. Ama boş zaman uğraşısı olarak üzerinde çalışıp buraya koyacağım çalışmayı.
Ete

bozoklu01

Öncelikle ilginiz için çok teşekkür ederim.piyasada ucuza maal edilebilecek efekt devreleri var bu işi pice yüklemek yerine picin buzzer için kullaılacak çıkışına bu devre eklenebilirmi (bip için ayrı port+efekt devresine çıkış için ayrı port),efekt gereksiz demişsiniz normal şartlar altında yüzde yüz haklısınız ama resimdeki şekil verilirse projeye bomba efekti hoş olmazmı ? Erol hocam dediğiniz gibi fırsat buldukça bakarsanız sevinirim acelemiz yok  zaten .Daha önceki devrelerinizle ilgili sayfalara baktımda her kes bir şey istiyor en az 15-20 kez program yazmak zorunda kalmışsınız ben bu işi yaparsak devreden iki adet yapıp birini size göndersem geliştirmeleri karşılıklı uygulamalı olarak yapsak daha iyi olmazmı hocam en azından ezbere algoritma oluşturmak yerine mevcut uygulama üzerinden gitmek daha kolay olur diye düşünüyorum.

ete

Zevkler elbette tartışılmaz. Ama o şekle sahip bir saati evimden içeri sokmam ben. Zorum ne?
Aşırı uçlar ilgi alanımın dışındadır. Normal olan ne varsa severim. O nedenle ben normal bir saat üzerinde çalışacağım.
Sen efekt istersen ilave edebilirsin.
Şimdilik simulasyon işimi görür. Saat ortaya çıkınca bir tane yapıp yollarsan onada hayır demem doğrusu. Çünki fiziki imalatla artık uğraşmıyorum. çünki buna zamanım yok.

Ete

bozoklu01

Tamam hocam size gönderirken bombagörüntüsü vermem :) Hocam bir arkadaş çinden almış bunu bizim gümrükte ne olduğunu çözememiş el koymuşlar gitti 25 dolar diyip kızıyordu.Görüntüsü gerçekten rahatsız edici :)

ete

Normal bir saat projesinde 3 adet buton saate ayar verilmesi için yeterlidir. Peki saat de birde alarm fonksiyonu olur ise devrede kaç tane  buton olması gerekir. Bu konuda kullanım ve erişim kolaylığı açısından görüşlere ihtiyacım var. Alarm fonksiyonu için yapılması gerekenler;
- alarmın açılıp kapatılabilmesi
- alarmın ayarlanması
- alarmın susturulması
Şimdilik aklıma gelenler bunlar. Bunlara ilaveler yapmak isteyenler, bu fonksiyonların nasıl yerine getirileceği konusunda fikri olanlar düşüncelerini burada açıklarsalar sevinirim. En iyi yöntemi bulmaya çalışacağız.
Ete

bozoklu01

Hocam naçizane benim fikrim alarmın ayarlanması saatide ayarlamakta kullanılan mode butonuna eklenebilir,
Açılıp kapanma konusuda yine mode butonu ile alarm saati girildiğinde otomatik aktif olur iptal edilmek gerekirsede belirlenecek bir saat iptal kodu olarak kullanılabilir mesela alarm için 00:01'ayarlandığında alarm için saymayı durdur gibi.
Alarmın susturulması buzzer çıkışının belirli bir süre aktif olması mesela 1dk.sonra susması şeklinde olursa kendi kendine susar.Manuel olarak alarmı susturmak için mode butonuna basmadan hiçbir işlevi olmayan + yada- butonlarından biride buzzer çıkışını 0 yapmak için kullanılabilir yada karışıklık olmasın diye bu butona paralel devrenin başka bir yerine konumlandırılımış başka bir buton kullanılabilir. Tabi hocam bu algoritma size göre ne derece mantıklı yada olabilitesi nedir en iyi siz bilirsiniz benim fikir vermesi açısından aklıma gelenler bunlar.Kolay gelsin hocam.

ete

Tuş fonksiyonlarını düşünürken diğer fonksiyonları sekteye uğratmamak gerekir.
Örnek verecek olursak mode tuşuna bir kere basınca saat hanesi flash yapmaya başlayacak. Artır azalt tuşları saati ayarlayacak. Bu nedenle mode tuşu alarm için çok uygun değil bence. Alarm ayarlamak için alarm saatini ekrana getirmek gerekir. Bir ilave tuş koymayı planlıyorum. Bu tuşa basılınca ekrana alarm saati gelsin. Alarm kapalı ise ekranda çizgi gözüksün. Alarm tuşuna basılınca ekrana 12:00 gelsin yada bir önceki alarm set değeri gelsin. Bu aşamada mode tuşuna basarsam alarm ayar moduna geçsin sistem.
Alarm çaldığında 1 dk sonra kendiliğinden sussun yada 30 sn sonra sussun. Ama alarm butonuna basarsam hemen sussun. Bu benim tercihim. Farklı görüşleride değerlendirmek istiyorum. 
Ete

bozoklu01

Hocam ben devreyi kalabalıklaştırmadan programla çözmeyi düşünmüştüm ama haklısınız düşününce benim mantıkla kullanımı bayağı bi zor oluyor.O zaman hocam çaresiz iki buton daha ekenecek butonla 1-mod.(saat için)  2-al.mod.(alarm için)  3-(+)   4-(-) 5-(buzzer off) yine buton adedini bir azaltmak için al.mod. butonu buzzer off fonksiyonununa üstlenebilir ama5buton daha basit kullanan için tabi.
Alarm için eklenecek mode tuşuna basılınca dediğiniz gibi direkt olarak alarm ayar menüsüne girer (+) (-) butonları hem saat hem alarm için ortak kullanılır diye düşünüyorum hocam siz ne dersiniz?

MS_59

merhaba hocam
mevcut saat devresine bir adet ilave alarm tuşu olsun
alarm tuşuna basınca alarm kapalı ise OFF açık ise ON yazsın ve birkaç saniye sonra alarm ayar ekranı gelsin açık yada kapalı olmasını artı eksi tuşlarıyla ayarlayalım mod tuşuna basınca alarm saati flash yapıp ayarlayalım tekrar mod tuşuna basınca alarm dakikasi ayarlansın  üçüncü defa mod tuşuna basınca'da normal saat ekranına dönsün
alarmı susturmak içinde nasıl olsa saat normal çalışırken artı yada eksi tuşları boşta onlardan birini kullanabiliriz
buda benim fikrim

yada ana ekranda artı tuşu her basışta toggle olarak alarmı açsın yada kapatsın açıksa birkaç saniye ON kapalıysa OFF yazsın sonra saat ekranına geri dönsün
alarm süresi bitmeden eksi tuşuna basıncada alarm sussun
mehmet

bozoklu01

Hocam bu devre tamda sizin anlattığınıza benziyor (benim istediğim devre içinde başlangıç olabilir)fazladan termometre var termometreyi kaldırırsak birde alarmı manuel susturma sorunu var simülasyonda en azından öyle görünüyor gerisi tamda sizin tarif ettiğiniz gibi ama hocam programı baştan yazmalı galiba çünki pbp ,c artık hangi dilde yazıldıysa program dosyası yok.

MS_59

hocam saatte bi gelişme varmı ben bişeyler yapmaya çalıştım eksikleri yoktur inş.

not: proje sizin saat projenizi modifiye ederek yapılmıştır
mehmet

ete

Saat projesine başlamadım henüz. Başlarsam zaten 2 günde biter. Şu anda devre şeması üzerinde çalışıyorum.
Bu sefer daha az malzeme kullanayım istiyorum. Eski projelerimden birisine sistemi monte edebilirim ama onu istemiyorum.Tabiiki şimdilik zorda kalırsam öyle yaparım.

Ete

POWER

hocam,
sizin saat proğramını yıllardır evimde kullanıyorum hiç bir sorunu yok.fakat  kanaatimce  tuşlar çok rahat çalışmıyor.yani saat ekranında mode ye basıldığı zaman saat kısmı flaşlaması gerekirken dakika kısmı flaşlıyor.işlemcide full dolu.butonlar için portb.4-7 pinlerinin kesmesini kullanabilirmiyiz mesela?yada gerekirse işlemciyi değiştirelim.