Havya Sıcaklık Kontrolü

Başlatan ete, 04 Eylül 2011, 19:46:31

ete

Devre havyayı kapatmaktadır. Ancak yazılımla yapılan kapatmanın anahtardan dan kullanıcı tarafından kapatılarak tamamlanması emniyet açısından daha uygun olur diye bu düzeneği kurdum. Yoksa hiç bir anlamı yok bu işin. Herkesin kendine göre düşüncesi ve yorumu var saygı duyarım ama işi ben yaptığıma göre benim düşünceme göre yapılmış oldu. Açık kodlarıda verdimki farklı düşünenler kendilerine göre değişiklik yapsınlar istemiştim. Ama bu bile düşündüğüm şekilde yürümüyor maalesef.   

Ete

zekibayram

İlk olarak ETE hocaya teşekkür ederim.E20 trafo bulamadığımdan piyasadaki en küçük 9V luk trafoyu satıın aldım..tabi baskı devreyi de azıcık büyütmek zorunda kaldım. daha sonra da eski bir hoparlör kutusuna yerleştirdim.. gayet güzel çalışıyor..

]

http://youtu.be/Eseh9avtHPU

kutahyaspor

eskiler "marifet iltifata tabidir" der; Erol hocam Allah sizden razı olsun, iyi ki varsınız ve paylaşıyorsunuz. sizler sayesinde benim gibi amatörler bir şeyler yapıyor ve yenileri için cesaretleniyor. 

kasa olarak eski bir hp marka yazıcı adaptörü kutusu kullandım. priz kısmı için neredeyse ucu ucuna denk geldi. yeni modellerin adaptörleri daha küçük boyutlarda. kutu vidalı olmadığı için kutunun ortasından geçen bir adet uzun vida ve somun kullandım. reset butonu ve neon kısımlarını boş bıraktım. dikkatsiz ve düzgün lehim yapmamak ve aceleci davranıp kontrol etmeden akım vermekten birer diyot ve tristör yaktım. şu an gayet güzel çalışıyor.

09.07.2015 edit: ölçü aletinin termometresi ile 4-5 dakika çalışan cihazdan ölçtüğüm değerlere göre ısı göstergesi ekledim, reset butonu ekledim.

topaz65

ete hocam kolay gelsin
sizden bir ricam olabilirmi
bu projenin lyt formatını (proteus)bana gönderirmisiniz mail:
sidal.surmeli@gmail.com
saglıcakla kalın

ete

Gönderemem. Çünkü öyle bir şey yok elimde. Dosya içinde benim kullandığım SprintLayout dosyası olan LAY uzantılı dosyası var.
PCB için Proteus kullanmıyorum.

Ete

ibralali

Merhaba arkadaşlar ve ete hocam devreyi yaptım. Elimde 120watt trafo vardı bu trafo ile ahşap yakma makinası yapmak istedim. Havya sıcaklık devrenizi dimmer olarak kullanmak istedim ve trafo girişine devreyi yerleştirdim. Trafonun 12v çıkışından ahşap yakacaktım. Ama devreye 220v verdiğim anda sigortalar atıyor. Bu konuda yardımlarınızı bekliyorum.

ete

Bir şeyden emin olmak gerek. Devreden bağladığın trafoyu ayır ve yeniden çalıştır bakalım sorun bağlantıdamı yoksa trafomu sorun yaratıyor. Trafonun 220 tarafını devre çıkışına bağladığından eminsin değilmi?
Her şey doğru ise bu devre senin işe uygun değil demekten başka diyecek lafım olmaz.

Ete

ibralali

Trafoyu yalın haliyle önceden denemiştim hocam. Trafonun 12v çıkışına bağladığım atacı saniyeler içerisinde eritmişti ve sigortalar atmamıştı. Bende dimmer devresi arayışıyla sizin devrenizi yaptım ileride havyada da kullanırım düşüncesiyle. Bağlantıları defalarca kontol ettim. Dikkatimden kaçan bir şey yok zannederim. Zannediyorum çünkü bazen öyle hatalarımı görüyorum ki bu hatayı ben mi yapmışım diyorum. Dediğiniz gibi devre bu iş için uygun olmaya da bilir. Başka bir devre ile deneyeceğim olmadı elektrikçiden dimmer alacağım. Sigortalar atınca devreyi kontrol ettim devre de çalışıyor.

F®T

Mutlaka 220vac bağlantında hata yapıyosundur.Faz ve notr kısa devre oluyor bir şekilde.
"Hakk" şerleri hayr eyler Zannetme ki gayr eyler Ârif anı seyreyler Mevlâ görelim neyler Neylerse güzel eyler.

ete

Bende öyle düşünüyorum yadatrafonun sekonder primer tarafını ters kullanıyor gibi bir his var içimde. Zira trafoyu direk 220 ile beslemekle bu şekil puls lı beslemek arasında fark olmamalı.
Ete

ibralali

Acaba devredeki havya çıkışına taktığım 2 amperlik bridge köprü diyot bozuk olsa böyle bir şey yapar mı? Köprü diyotu nasıl test edebilirim?

ete

İbreli bir ölçü aleti ile omaj kontrolü yap. İki ucu probları tersçevirerek ve birde çevirmeden ölç. Her iki yönde de kısa devre gösteriyor ise bozuktur.
Bütün uçları ikişerli kombinasyon halinde kontrol etmen gerekir.

Ete

ibralali

Teşekkür ederim ete hocam yarın okulda test ederim artık.

F®T

Bence 220VAC kablosunu enerji yokken ölçü aleti ohm yada buzer kısmında ölç kısa devre veriyorsa bağlantın ile alakalı bir sorun vardır.
"Hakk" şerleri hayr eyler Zannetme ki gayr eyler Ârif anı seyreyler Mevlâ görelim neyler Neylerse güzel eyler.

ibralali

Sayın F.T
Trafo 220volt girişi kablosunun ohm metre ölçümlerini yaptım sağlam çıktı 12volt trafo çıkışında da sorun yok. Devrenin havya çıkışındaki köprü diyotu değiştirdim devreyi ac(3-5volt) güç kaynağı ile çalıştırdım havya çıkışına bir led bağlayarak havya çıkışını gözledim.Devrenin çalışır videosu ekteki linkte mevcut. Havya çıkışına 0.8amperlik cam sigorta ekledim ki yeni taktığım 1amperlik köprü diyotu korumaya alayım.  Trafom 120wattlık yani 220 volta 0.55amper çekecektir. Şimdi aklıma gelen soru şu devredeki havya çıkışından dc akım veriyorum trafonun 220v girişine; trafoya 220volt ac verdiğimde 2X12volt ac alıyorum yani trafoya dc veya ac vermem evdeki sigortaların atmasına sebep olabilir mi?
video link:
https://yadi.sk/i/lNOI2FyYgyig6