Isı-Nem-Alarm Sistemi

Başlatan ete, 05 Eylül 2011, 11:04:12

ete

Yeni proje adından da anlaşılacağı üzere kullanılan SHT-11 sensörü yardımı ile hem ortam sıcaklığını hemde ortam nem'ini ölçüp önceden set edilen alarm değerlerine ulaşılması durumunda alarm çıkışı veren bir sistemdir.
İlişikte verilen proje dosyası içinde her türlü detay vardır. Bu projede yapıp çalıştırdığım projeler arasındadır.

Ete

umiter

Merhaba,

Kodu tekrar derlemek isteğimde,

-----------------------SENSORE KOMUT GÖNDER -----------------------------------
OLCUMAL: GOSUB T_Start
        SHIFTOUT DTA,CLK,1,[KONTROL]
        INPUT DTA
        PULSOUT CLK,10
        HATA=0
        FOR W=0 to 65500
           IF DTA=0 then EXIT
        NEXT W
        HATA=1
EXIT:  IF HATA=1 then
         gosub SENSORYOK
       endif
       SHIFTIN DTA,CLK,0,[H1]
       OUTPUT DTA
       LOW DTA
       PULSOUT CLK,10
       INPUT DTA
       SHIFTIN DTA,CLK,0,[H0]
       PULSOUT CLK,10
       RETURN
'----------------------ISI HESAP ALT PROGRAMI-----------------------------------     
ISIHESAP: 
           if ham<4000 then

"EXIT : outside of a loop" hatası ile kaşlıaşıyorum.Bu döngünün neresinde kontrol gerçekleştirmek gerekir acaba ?

Saygılarımla.

Bilgi elde edilmesi zor,  tüketilmesi kolay bir bulamaçtır.

ete

Yeni sürüm derleyicilerde LOOP-EXIT  komutu yer aldığı için bu kelimeleri etiket ismi olarak kabul edemiyor.
Bu nedenle programda yer alan EXIT kelimesini CIKIS olarak değiştir.
Böylece programda EXIT yazan yerleri  CIKIS kelimesi yazarak düzelt ve yeniden derle.

Ete

umiter

Bunu denedim, ama derleme farklı sorunlara yol açtı. Kod içerisinde iki exit deyiminide CIKIS oalrak belirttim.

Saygılarımla.

ete

Hangi sorunlara yol açmış?
Ancak açıklarsan üzerinde düşünebiliriz değilmi. Mutlaka sigorta ayarlarını söyleyeceksin şimdi found label after column... gibi şeyler değilmi?

Ete

umiter

ete

umiter

Kodu tekrar 3.0.4 ile derlenecek hale verdiğiniz linkleri inceleyerek düzeltmeye çalışacağım.

Saygılarımla.

ete

umiter

Kodu PBP 3.0.4.1 derleyicisi ile derlerken çıkan hatalardı, şimdi bu derleyiciye göre kodu elden geçireceğim.

Bunu kastetmiştim.

Saygılarımla.

ete

PBP3 de sigorta tanımlamaları değişik şekilde veriliyor. Fuse şeklinde arattır göreceksin.
Ete

smyomekatronik

Esselamu Aleyküm

Ete hocam deveyi kurup çalıştırdım, nemi ve sıcaklığı okuyorum. Alarmı aktif ettiğim zaman role devamlı çekip bırakıyor , alarm aktif olduğu sürece olay devam ediyor. Dosyanın içindeki hex kodunu kullandım, kendim hex kodu derlemedim.

ete

Programda hem nem'e bağlı alarm hemde sıcaklığa bağlı aynı alarmın açılıp kapanması sözkonusu olduğundan birinin aç dediğine diğer kapat diyormuş. Açma işini nem yada sıcaklık hangisi verirse versin açacak ama kapatmaya gelince her iki kontrol birimininde kapatmaya uygun hale gelmesi beklenecek şekilde değiştirdim programı.
Program epeyce yüklü olduğu için ilavelerimi kabul ettiremedim. Hafıza dolmuş maalesef. Bu nedenle "Alarm Açık" ve "Alarm Kapalı" ikazlarını kaldırdım.

Dosya yenilenmiştir eski yerinden yeniden yükleyin lütfen.

Ete

smyomekatronik

ALLAH(C.C.) razı olsun ete hocam, devreyi çalıştırdım.

Ayarlanan nem değeri hafızada kalmıyordu, aşağıdaki düzeltmeyi yapınca sorun çözüldü.

NEMYAZ:WRITE 15,NEM.BYTE0:PAUSE 16:WRITE 16,NEM.BYTE1:pause 10
       RETURN   

yilmaz-imr

Devreyi isis de denedim. Sıcaklık işaretinde problem var.

Mesela devreyi açtığımda sıcaklık 10 derece. daha sonra sht11 den sıcaklığı -5 getirdiğimde -5 diye gösteriyor. Daha sonra dereceyi tekrar artırdığımda +10 a getirdiğimde -10 diye gösteriyor. "-" işareti devamlı kalıcı olarak ekranda gözükmeye devam ediyor.