Dijital Saat

Başlatan ete, 28 Ağustos 2011, 13:49:54

BİDİL

çok iyi anladım tekrar teşekkür ederim.

TurKuaZ

Alıntı yapılan: ete - 28 Ağustos 2011, 13:49:54
7 segment displayler ile oluşturduğum bu projede işlemci olarak 16F628 kullanılmışır.

Sistem saati için 1 adet DS1302 (RTC) kullanılmış olup ısı sensörü olarak da DS18B20 kullanılmıştır. Hemen belirteyim. Bu projenin değişik varyasyonları mevcuttur. Bunlar RTC olarak DS1307, sensör olarak DS18S20 kullanılan projeler dir. Ancak bunlara ait bilgileri burada vermedim . İhtiyacı olanlar mesaj atıp isteyebilirler.

Şemadaki hali ile devrede katod displayler kullanılmıştır. Devrenin PCB si yok maalesef.

Bu devre pek çok kişi tarafından yapıldı. Hatta büyük displayler kullanlarakda yapılmıştır.

Faklı boyutta displey kullanmak için devrede bazı düzenlemeler yapılması gerekir. Bu konuda akıl almanızı öneririm.

bu devrenin isis devre şema dosyası ve kodları varmıydı hocam ben sitenizde bulamadımda, varsa sitede link verebilirmisiniz acaba? teşekkürler iyi çalışmalar

ete

Dosya ilişiktedir.

Ete

mhayta

Alıntı yapılan: ete - 22 Ocak 2012, 19:10:44
Proje ilişiktedir.

Ete

Saat_44_DS1307.rar dosyası olarak yüklediğiniz devreyi breadboard üzerinde denedim ama çalıştıramadım. Display de hiç ışık yok sorun nerede olabilir sizce?

ete

Beslemeden tut da işlemcinin programlanmasına kadar her yerde olabilir. Yapman gereken her yeri dikkatlice kontrol etmek.
Ete

mhayta

işte bu kontrolleri yaptığım halde bulamadığım için sormuştum. Klasik bir hata varmı diye. Hala arıyorum hatayı teşekkür ederim..

tekniker çağdaş

Merhaba hocam öncelikle paylaşımlar için çok teşekkürler. Bu devreye bu haliyle tarihte eklemek mümkünmü?

ete

Saat projeleri içinde tarih gösteren devrede mevcut. Onlardan yararlanın.
Bu projede aslında Tarih bilgiside RTC den okunmaktadır. ANcak ekran kısmında yıl göstermek mümkün değil. Yalnızca Ay ve Gün gösterilebilir istenirse. Biraz tadilat yapmak gerekiyor. Bunu şimdilik yapamam. İleride boş kalırsam yaparım.
Ete

tekniker çağdaş

Anladım hocam teşekkür ederim. 6 display ile çalışan saat tarih derece projesi mevcutmu elinizde

ete

Ete prpjelerinde saatleri bul. Rar dosyası içinde saat(7) dediğin projedir.
Ayrıca animasyonlu saat ve matrix saat de istediğin şekilde çalışır.
Ete

tekniker çağdaş

Çok teşekkür ederim hocam sağolun.

tekniker çağdaş

Hocam benim elimde bir tane saat devresi  var 74hc595 ile ortak  anot display sürülmüş bu mümkünmü?

ete

Elbette mümkün. 595 den normlade pozitif logic çıkar ve ortak katodlu display sürülür. Pozitif logic değerini bir kere ters çevirirsen bu seferde negatif logic  çıkatır ve böylece ortak anot display sürülür.
Örnekle açıklayalım. 7 segment display 595 ile sürülüyor ise a-b-c-d-e-f-g segmentlerine sırası ile şu 595 pinleri denk gelir. 15-1-2-3-4-5-6-7. Displayde 3 rakamını göstermek için ortak anotlu sistemde , a-b-c-d-g segmentelrinden high çıkması gerekir böylece ortak uç olan katoda da gnd verilince segment ledleri yanar ve 3 rakamınıngörürsün. Bu durumda o 595 e verilmesi gereken sayı değeri %01001111 şeklinde olur. Aynı rakamın ortak anotta gösterilmesi için 595 e verilmesi gereken değer ise %10110000 şeklindedir. Hemen anlaşılacağı üzere birinde "1" olan değerler diğerinde tam tersi olarak "0" olmuş olur. Kısaca ortak anotta , ortak katodun invert edilmiş şekli kullanılır.
Ete

tekniker çağdaş

tesekkürler .. hocam saat prolerinde ds1302 nin bacaklarına direnç bağlamak gerekiyormu saat çalışmadı derece  çalışıyor

ete

Gerekmiyor. Başka bir sorun vardır. Hangi saat bu?

Ete