Dijital Saat

Başlatan ete, 28 Ağustos 2011, 13:49:54

ete

Bulabilirsen 12V 700 ma lik bir güç kaynağı almaya çalış. Çıkma bir modem adaptörü bulabilirsen mükemmel uyar (1A liktir) . Ben yaklaşık 500 ma lik bir devre ile besliyorum. Ama displaylerden fark edebilir. Seri segment dirençlerinden fark edebilir. Ben 18 Ohm kullandım. 10 Ohm kullananlar var onlar biraz daha parlak yanar ama daha fazla akım çeker. Bu nedenle ben ortalama 700 ma diyorum çekilecek akıma.

Ete

ersahin42

ete hocam ben bu 100 mm saat devresini yaptım display lerde herhangi hareket yok hiç bişey çıkmıyor ne yapacağımı bilemedim
bide displayleri tek başına nasıl deneriz kaç volt veriyoz teşekkürler

ete

100mm saat projesi diye bir proje yayınlamadım ben. Hangi proje olduğunu anlayamıyorum.
Displayleri denemesinden segmentleri denemeyi kast ediyorsan ortak uç katod ise oraya GND vereceksin.
Sonra bir segment ucuna 100 ohm seri direnç üzerinden önce 5V-8V arası bir voltaj vermen gerekiyor. Direnç kullanmazsan segmenti bozarsın unutma bunu.

Ete

ersahin42

http://www.ismailaltintas.com/dijital-saat-ve-derece-devresi-pic16f628a-ile-yapilmistir.html
hocam devre bu bunuda siz paylaşmışsınız herhalde baştaki sayfalarda öyle yazıyor

ersahin42

ete hocam bi yardımcı olsanız

ete

Bu proje benim projem. Proje orjinali ortak katod için düzenlenmiş ama küçük displaylere göredir.
Aynı projeyi büyük display ile çalıştırmak için bazı ilaveler yapmak gerekir. PCB dosyasını açamadığım için onu göremedim. Akşama bakarım sanırım. Seninyaptığın PCB hangisidir. Buradakinin aynısını yaptın ise ona göre değerlendirelim.
Aldığın displayler ortak anotmudur ortak katodmudur? bunları biliyormusun?

Ete

ersahin42

hocam ben bu pcb nin aynısını yaptım aldığım display ler ortak anot ( + ) dur teşekkürler display lerde herhangi bir şey çıkmadı sanırım belli bir sorundur

ete

Baskılı devre Erdem Efe isimli arkadaş tarafından hazırlanmıştı. Yanlış hatırlamıyorsam  sistem Ortak Anot display ile çalışıyor. Segmentler ULN2003 ile sürülüyor ortak uç ise LM317 ile ayarlı besleme tarafından besleniyor idi.
Sendeki muhtemel kusur LM317 girişine verdiğin 12V luk beslemeden sonra ortak uçlara 7,2V civarında bir voltaj gelmesini sağlaman. Bunun için LM317 yanında bir yerde olan 5K lık trimpotu ayarlayarak ekranda ışık görmen gerekir.

Şayet yinede bir şey yanmıyorsa devrende büyük bir kusur vardır. Bilen birisinden yardım alamn gerekiyor.

Ete

ersahin42

ete hocam 5k trimpot sayesinde ortak anot uçlarına 7.2 volt geliyor yalnız benim baktığım kadarıyla netden baktım ULN2003 entegresine 8. uç eksi  ,  9. uç artı yazıyor pcb üzerinde 9. uçda artı bağlı değil bundan olma ihtimali var mı acaba

ete

ULN entegresi zaten NPN transistör dizisidir. BU entegrenin normal şartlarda + besleme bacağı yoktur.
Orda gördüğün artı (9 nolu pin)ile her bir çıkış arasında bir diyot içeriden bağlıdır. Bu nedenle , şayet enegre ile röle sürersen röle bobin uçları arasına bağlanan diyot kullanmana gerek kalmaz. Yapman gereken yalnızca 9 nolu uca + besleme girmek olur. Ama sen röle sürmeyeceğin için oraya + besleme vermen gerekmiyor.

Voltajı biraz daha artır bakalım displaylerden birisinde ışk görecekmisin. 8V tu geçmemeye çalış.
Muhtemelen işlemcin çalışmıyordur. Şayet entegreleri soketli yaptın ise; yalnızca Pic ve 74HC595 leri yerinden sök.
Sonra eline bir krokodil (ucu kıskaçlı kablo) bir ucunu gnd ye tuttur diğer ucunu bir tane 74HC595'in 15 nolu pinine dokundur. Bunu yapınca o hatta ait displayde A segmentinin yanması gerekir. Yanmıyorsa displayin yanlıştır yada bacak bağlantıları uymuyordur.

Ete

ersahin42

tamam hocam teşekkürler söylediklerinizi deniyecem

senolll

hocam bu saatin hex dosyasını rica edebilirmiyim sizden

ete

4. Cü sayfada vermişim oraya bak.
Ete

senolll

hocam birde saat-ısı-led(6) yazılımını benim için saat 10 saniye derece 5 saniye gösterecek şekilde ayarlamanız mümkünmü ben pıc programından hiç anlamıyorum saati yaptım çok güzel çalışıyo ama sürekli -10 derece olarak gösteriyo onuda normal çalışma şeklinde hex olarak siteye koyabilirmisiniz şimdiden çok teşekkür ederim hocam.

senolll

ete hocam saat-ısı-led(6) bu konuda yardımcı olabirmisiniz. saat 10 yada 12 saniye; derecede 5 saniye gösterek şekilde bana hex olarak ayarlayabilirseniz çok sevinecem hocam.lütfen yardım edin.