Saat Projeleri

Başlatan ete, 05 Eylül 2011, 11:13:26

ete

Bütün saat projelerini bir araya toplayarak burada veriyorum.
Dosyada  LCD ve 7 segment göstergeli projeler ile kesme yöntemi ve RTC ile çalışan projeler bulunmaktadır.

Ete

obiwan

merhaba ete hocam,
bu başlıktaki seven segment saati kronometre olarak nasıl kullanabiliriz?esasen aklımdaki eklenti ayar tuşlarının bir tanesinin reset görevi görmesi.tabi birde saat kısmı yerine saniye kısmı olması.programlama bilgim az olduğundan yardımınızı istedim.

ete

Bana kalırsa öyle teşkilatlı bir şema ile yapılması gerekmez.
Kronometre denilince aklıma salise sayan sistem geliyor. Hanelerden birisi salise sayması gerekir. Diğer haneler saniye sayabilir.
Salise olunca iş zorlaşıyor elbette. Yok sadece saniye olarak saysın diyorsan kesme yöntemi ile saat pulsları elde edilir. Ekranda da yalnızca saniye gösterilir. Projeler kısmında Basit saat diy ebir proje olacak idi. Onu direk saniye sistemine adapte etmek mümkün olur sanıırm.
Birde buton koyarsın basınca saymaya başlar bir kes daha basınca durur. Hepsi bu.

Ete

obiwan

teşekkür ederim hocam.

emredelen35

ete hocam mrb. bende sitenize üye oldum. hocam benim size bir sorum olcak. şimdi saat devresine 4 satır lcd kullancam 2 satır tarih ve saat olcak. diğer 2 satırda isim bilgileri ve bazı cihazların açık veya kapalı durumu gösterilcek. yani bir program çalışırken aynı zamanda programdaki saatde çalışcak bunu nasıl yapabilirim? teşekkürler

ete

Saat bilgisini RTC dediğimiz harici bir entegreye tutturursan sen de programda istediğini yapabilirsin. Şayet saniye gösterecek isen her sn de bir saat bilgisini RTC den okuman gerekir. Saniye göstermeyecek sien dakikada bir okuman yeterli olacaktır.
Bunun için saat projelerini incelersen RTC (DS1302 veya DS1307 veya PCF8583) lerin nasıl çalıştığını nasıl okuma yapıldığını öğrenebilirsin.
Ayrıca dikkat edersen saat projelerinin pek çoğu aynı zamanda sıcaklık da göstermektedir. Bunun anlamı şudur saat çalışırken sıcaklık sensörüde okunur ve ekrana verilebilir. Bu senin için saat çalışırkan başka iş yapmaya örnek olabilir.

Ete

extension

merhaba ete hocam.

Ben saat projelerinizden birini yaptım. Eksi sıcaklık gösteren prog 6'yı.

2 problemim var.
1. Ds 1302 ye harici pil bağladığım zaman aşırı ısınıyor. Datasheet'inde vcc1 8, vcc2 1. ayaklar . 8. ayağa normal 5 volt vcc2 ye pil bağladım. Ne yapmalıyım.

2. DS18b20 şemadaki gibi bağladım. -10 derece gösteriyor sürekli.

Şimdiden teşekkürler.

ete

Data sheete bakarsanız, VCC1 pil için (8 nolu pin)  ve VCC2 ise normal besleme için (1 Nolu pin) kullanıldığını yazıyor. Çünki VCC1 için şarj sistemi verilmiş. Dolayısıyla pil VCC1'e bağlanacaktır.
Çalışma sistemide şöyledir. Hangi bacaktaki voltaj fazla ise o bacaktan beslenir entegre. Buna dikkat edin. Dolayısıyla Pil 3V litium (CR2032) pil 8 nolu pine bağlanacaktır.

Devrenin sürekli -10 derece göstermesi programda simulasyon için açılmış bir satırın kapatılması gerektiğini gösteriyor.
Aşağıdaki satırları bulun ve programdan silin ve yeniden derleme yaparak pice yeni hex'i yazın. Sorun düzelecektir.

'-----------------DİKKAT İSİS'de BU SATIR AKTİF EDİLECEK----------------------
'           ham=$ff5e:Gosub hesapla:return 'NORMAL ÇALIŞMADA BU SATIR SİLİNECEK
'------------------------------------------------------------------------------

Ete

extension

Ete hocam birde sizden ricam bu programda derece çok sık aralıklarla görünüyor. bu arayı uzatmam için nerelerden kısaltma yapmalıyım..

Hocam birde satısı sildim hangi programdsa bunu .hex dosyasına çevirebilirim..

ete

Hangi programdır bu sen söyle ben hexini vereyim.
Arayı da ne kadar yapalım istersin?

Ete

extension

Prog 6 hocam 5 dk bir göstersin size zahmet. Birde hocam .bas dosyasındaki yeri buldum sildim. MPlabda çevirebilirmiyim..

ete

Basic derleyicisi olmadan çeviremezsin.

Ete

Edit: Çevrilmiş program ilişiktedir. Yalnız derece her 4 dakikada bir ve yalnızca 10 sn gösterilecek. Öyle denk geldi.

extension

Çok teşekkür ederim hocam. acaba -10 dereceyi de düzlttiniz mi :):)

ete

Elbette düzelttim. Denersen görebilirsin.

Ete

extension

çok teşekkür ederim ete hocam denedim süper oldu.
Fakat ds1302 yi datasheet'teki gibi bağladığımda devrenin çektiği akım 60mA den yaklaşık 500 mA e çıkıyor.
Bizim ürettiğimiz PLC cihazlarında da RTC sistem kullanılıyor. Bende orada kullanılan pili denedim. CR1602 litium.
Galiba bu şarjlı pil değil. acaba ds1302 ye zarar vermiş olabilir miyim.

Birde tarih gösteriminin gösteriliş süresini söylerken hata ettim galiba. Keşke 1 dk da bir gösterseydi. :)