Saat Projeleri

Başlatan ete, 05 Eylül 2011, 11:13:26

ete

Muhtemelen DS1302 in bozulmuştur. 500 ma mantıklı bir akım çekişi değil. Yenisi ile değiştirip bakman gerek.

Saat sistemlerinde sıcaklık gösterge değişimi genelde 15 sn ler içinde yapılır. Daha uzun sğreler işin tadını kaçırır. Tadını derken bunu ancak bilen sıcaklığı göstersin diye bekler. Sen öyle istedin öyle yaptım. Hatta senin isteğinde 5 dak. da bir idi. Ben değişken tipine uysun diye 4 dak da bir yaptım. Sıcaklığın 1 dak süre ile gösterilmeside çok yanlış bence.  O zaman ya bir saatin olmalı yada sıcaklık göstergen. Araya fazla zaman koyarsan sıkıntı doğurur. Bu seferde saati öğrenmekiçin bir dakika beklemek gerekir . Süre kısa gibi gelebilir ama 1 dak bu gibi işlerde çok uzun bir süredir.
İyice emin olmadan süre kararı verme bana kalırsa.
Bu arada bu işin mantığınıda söyleyeyim toplamda 255 sn lik bir süreyi hem saat hem sıcaklık göstergesi paylaşıyor. Bunun 240 sn sini saat göstergesine verdim. 10 sn de sıcaklık göstergesine verdim. Sıcaklığı ancak 5 sn daha uzatabilirim. Yada saat süresinden çalıp sıcaklığa verebilirim. Yeni değişkenler tanımlayıp istediğine uygun bir şeyler yapılabilir. ama dediğim gibi program neredeyse full çalışıyor ilaveler sorun çıkartıyor.

Ete

extension

hocam yanlış telaffuz ettim galiba hata bende.

demek istediğim sıcaklığı 10 sn göstermesi çok iyi ben 4 dakikada bir değilde dakikada bir göstersin demek istemiştim :)

erdoganacun

ete  hocam  pcb  basan   bir   arkadaştan  elinde  kalmış  gayet  güzel  bir  kaç  saat  pcb  aldım     hocam  üzerinde  16f648  ds1307   hocam  bu  pcb  leri  değerlendiririm  diye aldım   sizin  ve  bazı  arkadaşların  saatlerin programına  baktım  hiç bağlantılar  uyuşmuyor   628   le   648  benzerliğinin  olduğunu  biliyordum  o nedenle  almıştım  hocam  belli  bir  kısmını  çizdim  elinizde bu  bağlantılara  benzeyen  bir proje  varmı    4  dijitli  hocam  ben  bir  tanesini  çizdim

erdoganacun

ete  hocam   saat   ortak  anod

ete

Kimse benim kadar değişik saat yapmamıştır ama ne yazıkki bende bile yok bu işlemci ve RTC bir arada olan saat.
Yapman gereken tek şey bir saat projesini bu işlemci ve RTC ye göre ayarlamak.

Ete

extension

Selamun Aleyküm ete hocam,

Dediğiniz şekilde ppil bağlantısını yaptım. Fakat yine aynı problemle karşılaştım.

Pil olarak CR2032 kullandım. Defalarca yolları kontrol ettim  Pic değiştirdim ds1302 değiştim hala aynı hala aynı.

ete

Olayı bir kez daha toparlayalım istersen . Önce aynı olan nedir onu bir kez daha açıkla istersen aradan zaman geçmiş olay unutuldu. Önceki mesajlara bakarsak bir fazladan akım çekme olayı var gözüküyordu. Bunu mu kast ediyorsun?.

Sorun bu sorun ise aşağıdaki dosyayıda bir gözden geçirmen gerekiyor.
http://www.biltek.tubitak.gov.tr/gelisim/elektronik/dosyalar/46/app82.pdf
Bu dosyada DS1302 nin trickle şarj sistemi ile power bağlantı şekilleri incelenmiş ve açıklanmış. Ne hikmetse maxim firması data sheetin aksine bazı bilgileri bu açıklama formunda vermiş. Mesela bu RTC nin 2 adet besleme girişi var. Birisi 1 nolu bacak ki bu normal VCC yani şebeke besleme girişidir. Diğeri 8 nolu bacak olan VCC2 girişi olup buradan genellikle diğer alternatif besleme yapılır. Bu besleme bir pil , bir yüksek kapasiteli kondansatör, bir şarjlı pil olabilir.
Şayet yalnızca bir yerden besleme yapacaksanız diğer besleme bacağını GND ye bağlayın diyor bu açıklama. Bana ters geliyor ama adam o şekilde açıklamış. Bu bacakların kullanılma sırasıda şöyle,  hangi bseleme bacağında daha yüksek voltaj var ise sistem oradan besleniyor. Bu nedenle şebeke beslemesi 5V dolayında olmalı alternatif beslemede 2,5 - 3 V dolayında olmalıdır.
Bir başka forumda benzer bir sorunda vatandaş normal besleme pininden besleme yapıp diğerini GND ye bağlayınca yüksek akımın çekilmediğini söylemiş. Sende deneyebilirsin. RTC yi değiştirmene rağman bu sorunu yaşıyorsan son derece enteresan bir durum. Bir çok kereler kullandım bu entegreyi. Genelde deneme çalıştırmasını digital güç kaynağımdan yaparım ve devreden ne kadar akım çekildiğine bakarım. Bu sayede fazla akım çekiliyor ise anında görürüm. Rastlamadım şimdiye kadar böyle bir şey.

Ete

toys-23

extension

ETE Hocam gerekli açıklamayı yapmış ama benimde başıma gelen bişeyi anlatayım belki yardımcı olur.
Saati taktım pili ısınıyordu ciddiye almadım sonra patladı pili çıkarıp ölçtün 5 volt geliyor ve dc normal besleme ile pil arasında diyot yoktu şimdi 2 adet diyot taktım 1n4148 sorun kalmadı sorunun böyle bişemi bilmiyorum ama aklında olsun.
Bide abim diğer sitelerde bi yerde osilatörlü kristalle ilgili paylaşımda bulunmuştu burdanda ben biraz bahsedeyim.
Bildiğiniz gibi normal iki bacaklı kristaller gerek sıcak soğuk farkından gerekse normalde ileri geri götürüyor saati,bu dört bacaklı osilatörlü kristallerde böyle bir durumyok.Ferit hocamızda sanırım burda bu konudan bahsedip şemada vermişti bilgilerinize.
Saygılar..

F®T

arkadaşlar bu tip bir devre ile osc xtall bağlantısı kullanılabilir.normalde osc ve rtc 1ma civarı bir akım çekiyor direnç ona göre seçilmiştir.ayrıca besleme var iken oscxtal ve rtc besleme üzerinden çalışır besleme kesilince 3 volt lion pilden devam eder.
"Hakk" şerleri hayr eyler Zannetme ki gayr eyler Ârif anı seyreyler Mevlâ görelim neyler Neylerse güzel eyler.

extension

Devreyi kurduğumda devre sorunsuz çalışıyor. Fakat ds1302 ye pil takmaya geldiğinde sıra işler değişiyor. Devre çalışır vaziyette bili yuvaya taktığım zaman sorun yok. Fakat enerjiyi çekip taktığımda 500 ma gibi bir akım çekiyor. Bağlantılarımı tek tek inceledim bir problem yok. Sıcaklığı doğru ölçüyor herşey tutuyor tek pil canımı sıkıyor. CR 2032 lityum pil kullanıyorum.

Devreye röle bile taktım anahtarama ile gidereyim dedim olmadı.

ete

Ben yinede entegreden şüpheleniyorum. Bie başka kaynaktan aldığın entegreyi dene mutlaka.

Ete

F®T

ETE hocamın dediği gibi pil durduğu yerden akım çekmez neticede rtc yi besliyor.burda sorun varsa entegredendir.belkide baskı devre hatası da oabilir.
"Hakk" şerleri hayr eyler Zannetme ki gayr eyler Ârif anı seyreyler Mevlâ görelim neyler Neylerse güzel eyler.

extension

Devreyi baştan kurdum ve durum yine aynı. 3 adet ds1302 değiştim.

Ama sorun hep aynı hep aynı. Acaba bu entegrenin çıkışına bir şarj devresi koyamazz mıyız?

inventor

Yaptığınız kartın alt ve üst resimlerini eklermisiniz?
İlmin en büyük düşmanı, sabırsızlıktır. (Şems-i Tırmizi)

ete

DS1302 nin yer aldığı 20 den fazla devreyi bizzat yaptım böyle bir şey başıma gelmedi.
Bu devreyi gerçekten bende merak ediyorum. Hatta devreyi elime alıp iyice bir incelemk ve gözlemlemek istiyorum.
Entegre değişikliğide çare olmadığına göre bana kalırsa beslemede bir sorun var. Gerekirse skopla bütün sistem gözden geçirilmeli.

Ete