Saat Projeleri

Başlatan ete, 05 Eylül 2011, 11:13:26

mehmetemin

Ete Hocam sizin saat 44_ds1307  programınızı 100mm ortak anot display ve tpic6B595 lerle yaptım. Simdi ısı hariç hepsi düzeldi. Hocam, Isı gösterirken C sembolünü istediğim gibi düzenliyebiliyor ve Lookup tablosundan değiştirebiliyorum. Ancak derece sembolünü ne yaptıysam düzeltemedim.Hep displayin sadece g segmenti çalışıyor. Derece sembolü için malumunuz a-b-g-f segmentleri ışık vermeli .Şimdiden tesekkürler..

ete

Derece işareti aşağıdaki alt prohgramda yazdırılıyor.
EKRAN1:LOW PORTA.3
       X=11:GOSUB AL:GOSUB TEKRAR
'       X=10:GOSUB AL:GOSUB TEKRAR
       SAYI=99
       IF SIGN="-" then SAYI=64

(AL) isimli alt programda derceninkarşılığı 99 dur ve 10 cu sırada yer almaktadır. Yukarıdaki satırlarda derece gösterimini sağlayan satır iptal edilmekle birlikte hemen altında SAYI=99 verilerek derece işareti gösterilmiştir.
Sende olan problem nedir pek anlamadım doğrusu. Sorunların ters çevrilerek düzeldi ise o zaman 99 yerine 156 yazarsan oda düzelecektir.

Ete

mehmetemin

Kıymetli Hocam, devrem çalıştı. 11 adet tpıc  almıştım. 3 ü bozuk çıktı. Ayrıca şu değişikliği yaparak çalıştırdı. Çok teşekkür eder, saygılar sunarım.
EKRAN1:Low PORTA.3
       X=11:GoSub AL:GoSub TEKRAR
       X=10:GOSUB AL:GOSUB TEKRAR
       'SAYI=99
       'If SIGN="-" Then SAYI=64
       'GoSub TEKRAR
       x=(ISI Dig 0):GoSub AL:GoSub TEKRAR
       x=(ISI Dig 1):GoSub AL:GoSub TEKRAR

tekniker çağdaş

Hocam ds1302 nin pil bağlantısı nın arasına bi tane diyot attım ısınma sorunu çözüldü. Artık sıfırlamıyor saati. Bu işi bilerek yapmadım.  Tesadüf buldum. Açıkcası nasıl olduğunu da anlamadım. Ilgilendiğiniz için çok teşekkür ederim

ete

Demekki içerideki diyotu bozmuşsun. Şebekeden içeri geri voltaj basıyormuş Dİyot atınca sistem normale dönmüş.
Böyle olacağı aklıma gelmemişti doğrusu. Genelde sorunu yaratanların çözümü bulması daha kolay olur. Entegreye ters voltaj verilmiş olmalı. durduk yerde bozulmaz çünki. Her neyse hallolmuş.

Ete

Elzemefe

Atmel ile yapılmış  eskiden kalma  diplayli saat  var
onu düzenlemek için küçük bir derleme yapmaya çalıştım ama
sn sekmesinde değer düzgün gelmiyor arada başka sayı geliyor

düzenleme yapabilirmiyiz
teşekkür ederim sağolun arkadaşlar

powerkit

merhaba arkadaşlar.saat termometre yazılımının sadece derece gösterecek yazılımını (57mm 7 segment display  sürmek için)yüklemeniz mümkün mü acaba? yazılım bilgim yok maalesef.sitenizden faydalandığım 4-5 saat projesi yaptım.Şimdiden teşekkürler.

ete

FormUser

sayın hocam,
https://www.youtube.com/watch?v=BT9JQxBgWTo linkteki videoda arkadaşın bahsetmiş olduğu saat devresi hangisi olmaktadır.
bizlerde bir saat projenizi geliştirmek istiyoruz. göze hitap eden bir tasarım olmasını istiyoruz acaba hangisini önerirsiniz.
çalışmalarınızda kolaylıklar dileriz.

ete

Bu normal bir saat projesinin parametreleri değiştirilerek kısa süreli saat-derece ve takvim göstermesi sağlanmış olan bir proje. Benim projelerden 7 nolu proje buna uyarlanabilir.
Tabiiki standart 7 segment yerine elde ledler le yapılmış display kullanılmış.

Ete

ete

Bu konu başlığında ilk sayfada ilk mesaja bak görürsün.
Ete

FormUser

Sayın hocam,
7 numaralı saat projesini yapmaya karar verdik fakat bir kaç hususda sizlerin yorumlarına ihtiyacimız olacak
1- bizim uygulamamızda saniyenin gösterilmesini istemiyoruz. 7 numaralı projedeki saniyenin gösterilen segmetleri iptal edebilir miyiz.
2- 7 segment yerine şerit led kullanmayı düşünüyoruz acaba ekstra bir devre elemanı eklememiz gerekmekte midir yoksa şerit ledleri 7 segmet gibi diziliş şeklinde uygulasak verim alabilir miyiz.
3- bu uygulamanın baskı devresi bulunmakta mıdır.
saygılar

ete

Saniye iptal edilebilir. Bunun için hem programdan hemde devreden sn ile ilgli kısımları çeıkarmak gerekir. Ancak sanırım 6 nolu proje saniyesiz olana ait idi yanlış hatırlamıyorsam neden onu kullanmıyorsunuz.

Anlaşılan büyük segment yapacaksınız. Verim alıp almama tamamen şerit ledleri sürme şeklinize bağlı. Segment başına çektikleri akıma bağlı. Zira devre standar segment besleyecek kadar akım vereebilir (20 ma maximum). Bu durumda şerit ledleriniz segment başına daha fazla akım çekiyor ise akımı artırmanız gerekir. Bu ise şemanın değişmesi anlamına geliyor.

Uygulamanın baskılı devresi bende yok ancak hatırladığım birileri yapıp bu konu başlığında yayınlamış idi mesajları takip edin belki vardır.

Ete

FormUser

yapmayı düşündüğümüz projenin segmentlerini bu şekilde tasarlamayı düşünüyoruz.
ledleri yakmak için ayrı bir güç kaynağı mı kullanmalıyız
ilgi için teşekkürler

ete

Evet

Ete

Not: Böyle bir soruya ancak ortaya şema koyarsanız ve ledlerin özelliklerini belirtirseniz sağlıklı bir cevap verilebilirdi. Ama genel anlamda başka bir güç kaynağı kullanmanız gerekecek diye düşünüyorum. Çünki mevcut güç kaynağınız kaç volt kaç amper bilmiyorum. Üstelik o ledlerin her bir ne kadar akım çeker onuda bilmiyorum. Ledler elinde olmalı. Bağla bir güç kaynağına yavaş yavaş voltaj ver ve çekilen akımıda ölçmeye çalış. Segment başına çekilen akımı bulunca ne yapman gerektiğine karar verebilirsin kolaylıkla. Elindeki güç kaynağı kapasitesi ile ledlerin akım kapasitelerini karşılaştır ona görede karar ver. İşin doğrusu budur. Yoksa ledler bunlar  ayrı bir güç kaynağımı kullanmalıyız diye sormak çok uygun düşmüyor.