Saat Projeleri

Başlatan ete, 05 Eylül 2011, 11:13:26

inventor

Kartın durumunu net bir fotoğrafla görebilirsek belki bir şeyler çıkar. Aksi halde dediğiniz gibi elimize alıp incelemek lazım. Resimlerden bir şey çıkmazsa gönderin bakalım demekten başka çare kalmayacak
İlmin en büyük düşmanı, sabırsızlıktır. (Şems-i Tırmizi)

erdoganacun

ETE  hocam  bu  dosyada  bir  saat  projesi  var (   tk19  ır     program  ekleme )  şansımız  varmı  varsa  tv kumandasıyla  kumanda edebilirmiyiz   hocam  bu  konuda  yardımcı olabilirmisiniz  sevgiler  saygılar  hocam

ete

Hep söylüyorum. Saat projeleri işlemci limitlerini doldurmuş durumda . Bir iki satır program bile eklemek mümkün olamıyor.
TV kumandası işi başlı başına bir program. En iyisi iki ayı devre yapacaksın buton yerine kumanda devresi çıkışlarını bağlayacaksın .
Ete

erdoganacun

extension

Selamun Aleyküm,

Ete hocam sorunun beslemeden olduğunu anladım.

Bizim şirkette kullandığımız çok kararlı GW İnstek marka güç kaynağı ile besliyordum. Geçen gün 5W bir trafonun çıkışına tam dalga doğrulmaç ve 7805ve 2 adet 100nF kondansatör bağladım ve bunu devreye bağladım hiç bir problem çıkmadı.

erdoganacun

ete  hocam  kolay  gelsin diyor  saygılarımı  sunuyorum   bende    74hc595  saat  projesi  var  hocam hc595 yerine TPIC6B595 kullanmak  istiyorum sadece ayak bağlantı  karşılıkları yetiyormu  ete hocam yada her projenin ayrı  bağlantı için ayrı programmı  var  örnek  dosyayıda veriyorum  bu  konuda  yardımcı  olursanız  çok  sevinirim
benim istediğim  hocam  ortak  anod olacak 

ete

İkisi arasındaki en önemli fark 74HC595 pozitif çıkışlı, TPIC ise negatif çıkışlıdır. Kullandığın yere göre programda değişmesi gerekebilir.  TPIC ortak anotlu displaylerin segmentlerini sürebilir. 595 ise ortak katodlu displaylerin segmentlerini sürebilir.
595 ile çalışan ortak katodlu devreyi TPIC ile ortak anotlu hale getirecek isen program değişmez.
Ete

erdoganacun

yani  hocam  dısplayi  74hc595  li  katod  olan saati  programda hiç  bir  değişiklik  yapmadan  TPIC6B595  le   ortak  anod  olarak dısplayleri  sürebilirmiyim   birde  hocam  mesela  bazı  projelerde    TPIC6B595   9-10-11- 19   nolu  ayaklar (  -  )   bazı  projelerde  20  nolu bacakta ( - )  veya  boşta  oluyor    mesela  2  nolu  ayak  +  bağlanıyor  başka  bir projede   2 ve 8  nolu  ayak  + bağlanıyor  hocam  sizde  çizilmiş bir örnek  varmı  hocam  zaten genelde istediğim ortak  anod  kullanmak  ve  proteusta  kütüphanesinde  TPIC  olmadığı  için doğal olarak  isiste 74hc595  le  çiziliyor  hocam  TPIC   ler gerçekten dıspleyler  için çok  güzel  bir  malzeme  sizide  zahmet  verdiriyorum  hocam 

ete

TPIC ile 595 birer bir bacak uyumlu ancak bacak çıkış numaraları farklıdır. Bütün yapman gereken şey,
her ikisininde pinlerini kağıda yaz ve sonra şemaya göre kim nereye gidecek onu ayarla. Artık bunuda benden isteme lütfen.

ete

erdoganacun

hocam  neden  dosya  gönderemiyorum

erdoganacun

elimde  bir  saat  projesi  var    c   yazılmış    bende  micro c  sdudyo  yeni  yeni öğreniyorum    dosyada  tarih  saat ve  derece 15   sn  aralıklarla  çalıştırmak  istiyorum hocam  birde lm  35  kullanılmış  bunu  18b20  değiştirme  şansımız  varmı   ben  bir   türlü   c   dosyayı  derleyip   hex   çeviremedim

ete

C derleyicisi makinamda kurulu değil maalesef. C ile çalışan bir arkadaş yardımcı olabilir belki.

Dosya yükleme işinde forumda bir önbellek problemi vardı akşam giderildi. Tekrar deneyin lütfen.

Ete

erdoganacun

ete  hocam  ben  başka  bir  saat  projesi  buldum  bilmiyorum  belkide  sizin  projeniz  olabilir  hocam PBP kodlu  saatin  efekt  kısmında  değişiklik  yapıyım  dedim  ama  beceremedim  daha  öncede   yazmıştım  ben  yeni  yeni  öğrenmeye  çalışıyorum  dosyanın  içindeki video  daki  efekt  gibi  bir  saat  istiyordum  siz  yardımcı  olmanız  mümkünmü  hocam  sizide  rahasız   ediyorum   kusura  bakmayın  saygılar  hocam

ete

Erdoganacun,

Yolladığın saat projesi yalın bir saat projesi. Benim projem değil ama aynısı bende de proje olarak mevcut. Üstelik içindeki kodların pek çoğu benim projelerden alınmış.
Videoda gösterilen saate da baktım. Buda benim 60 ledli saat aynısı yalnızca ben saniye göstermedim. Saniye zaten ledlerle gösteriliyor diye düşünmüştüm. Program hem saniye göstersin hem saniye ledleri göstersin dersen zaten 16F628 işlemcisine program sığmıyor. O halde bu program videodaki şekle pek dönecek gibi değil. Üstelik aynısı var iken neden başka arayışlar içine giriyorsunki . Değişiklik istiyor isen kendin yapmalısın.
Animasyon kısmı yalnızca program başlarken yapılan bir gösteri sadece ve yapılabilir. Ama çokmu önemli acaba?
O vatandaş bunu yapmış ben 3 değişik animasyonla çalıştırmayı yapmışım. Bir başkası daha farklı bir animasyon bulabilir ama hangisinin güzel olduğu tartışılır ve kişiye görede değişir. Bana göre saat ortada saati göstersin ledlerde çevrede saniyeleri ifade etsin yeterlidir. Daha fazlasını istemem.

Ete

rhoca68

cok sagol hocam ellerıne saglık.tesekkur ederım.