Saat Projeleri

Başlatan ete, 05 Eylül 2011, 11:13:26

Mc.ildiri

Peki,  örnek 18/22pF gibi caps. bağlayıp denemekmi lazım yoksa osilatörde izlesek netice alırmıyız.

ete

Bir iki şey ekleyeyim.
Normalde bir kristal uçlarına bağlı kapasitör ile çalışır. DS1307 de kristal kapasitörleri kendi içinde dir. ancak kullanılan kritalin kalitesine bağlı olarak sistem ya ileri gid,iyor yada geri kalıyor. Kristale bağlanan 5-6 pf lık ilave kondansatör kristalin ürettiği Clk frekansını biraz daha gerçek değerine yaklaştırıyor. Ancak buda çare değil. Zira sorun kristalin sıcaklıkla değişen bir frekans  üretmesidir. Sonuçta biraz iyileştirme sağlansada saatin çok düzgün çalışması pek mümkün olamıyor maalesef.
Osilatör olarak sıcaklık ayarlaması yapılmış harici osilatörler kullanılması gerekiyor. Bunlarda kristal sıcak ortamda tutularak frekansın sabit kalması sağlanmıştır.

CLK ve DTA bacaklarına bağlanan dirençlere pullup direnci deniliyor. Bu dirençler ilgili pinin pullup dirençleri yardımı ile HIGH'a çekildiğini gösterir. Değişik değerdeki dirençler aynı işi gördürebildikleri için 470 Ohm ve üzeri her değer kullanılabilir. Tabiiki mesafeye bağlı olarak direnç değeri küçülmesi sistemin çalışmasını kolaylaştıracaktır. Ideal değerler 4K7-10K aralığındadır.

Ete

emredal777

Alıntı yapılan: ete - 16 Nisan 2014, 10:25:52
Cevap yazmadığına göre ya mesajı görmedin yada söylediklerim mantıklı geldi.
Ben yinede istediğini yaptım. İlişikteki saat projesi aynı sistem içinde YIL da göstermektedir.
Basla satırından evvel şu değer atamalar var.
SAAT_SURE=10  'saatin ekranda kalma süresi sn olarak
ISI_SURE=5       'sıcaklığın ekranda kalma süresi sn olarak
TAKV_SURE=3    'ay/gün gösteriminin ekranda kalma süresi sn olarak
TAR_SURE=3     'yıl gösteriminin ekranda kalma süresi sn olarak

bu süreleri istediğin gibi değiştirerek süre ayarı (programdan) yapabilirsin.

Ete

Hocam bu projede gün ay ve yılı ayarlayamıyorum.
Programdan mı ayarlanıyor?
Yoksa ben mi beceremedim?

emredal777

Tarih ayarlayabilmek için Y>10 şartı var.
Yanlış anlamadıysam programın sonunda Y 60 saniye sonunda Y=Y+1 oluyor.Y'nin 11 olabilmesi için 11x60=660 sn geçmesi gerekmez mi?

birde

YILAL: T=1       
       IF SEC=0 THEN ARA
        IF YUKARI=0 THEN
          IF Z=0 THEN YIL=YIL+1
           IF YIL=100 THEN YIL=0
        ENDIF
        IF ASAGI=0 THEN
         IF Z=0 THEN YIL=YIL-1
           IF YIL=255 THEN YIL=99             
        ENDIF
        Z=1-Z
        GOSUB EKRAN2
        GOSUB GECIKME
        GOTO YILAL

Burada GOSUB EKRAN2 yerine GOSUB EKRAN3 olmalı sanırım.
Birkaç deneme yaptım ama pek anlamadığım için çalıştıramadım.

ete

Benim saat projelerinin genel karekteristiği şöyledir;
- Saati ayarlamak için displayde saat bilgisi olması gerekir. Bu anda Menü tuşuna basarsanız sistem saat ayarına girer.
- Ay-yıl ayarlamak için ise ekranda ay-yıl bilgisi olması gerekir. Bu esnada menü tuşuna basarsanız sistem yıl ayar menüsüne girer.

Bu işin seçimi ise AYAR kısmınına gidildikten sonra yapılır.
IF Y>10 THEN TARIHAYAR bu komut satırı ekranda Yıl mı yoksa saat mi gösterildiğini ayırt eder. Zira Y>10 ise ekranda tarif var demektir.

Ete

Mc.ildiri

son saat çalışmamdan tecrübe aktarayım. evet piyasada satılan kristaller çok kötü. iki kristal vardı elimde ikisinde de saat iki günde 1dk kadar ileri gidiyordu. Hatta iki kristalinde çalışma frekansları farklıydı. 22pF caps. taktım çok büyük bir düzelme olmadı. Şu an 11pF takılı ve 5 gündür sorunsuz çalışmakta. (iki 22pF seri bağlı). Şu an iyi ama eğer sapma olursa caps. değerlerini daha da aşağıya çekeceğim. 

onurinci

bu kapasiteler ısı katsayısına bağlı olarak kristalin frekansını bir miktar sağa sola sürükler, bir nebze olsun  ısıl etkenlerden kaymayı önleyebilmek için NPO yada COG kapasitörler kullanmalıyız,eğer kapasite tipi seramik ise üst kısımdaki rengin siyah kaplı olması gerekir...

erdoganacun

ete  hocam  ve  değerli  arkadaşlar    merhaba   ete hocanın yaptığı  DS1307 veya  DS1302    saat  derece tarih  proje  vardı   elinde olan arkadaşlar varsa  paylaşabilirmi

erdoganacun

ete  hocam  sizin olan  ULN2003  bir  saat derece proje  vardı   PCB  dosyası lazım  yardımcı olursanız çok memnun olurum

ete

Saat projelerine PCB yapmadım. Bazı arkadaşlar yapmıştı kim yaptı onuda hatırlamıyorum. Mesajları takip edersen belki bulabilirsin.
Ete

mehmetemin

Benim önceki mesajlarimi  kontrol edin , ben yapmıştım.

babus06

Alıntı yapılan: ete - 17 Eylül 2018, 08:56:14Saat projelerine PCB yapmadım. Bazı arkadaşlar yapmıştı kim yaptı onuda hatırlamıyorum. Mesajları takip edersen belki bulabilirsin.
Ete

slm ete bey elime pic16f628a ds1307 18b20 ve sürücü tpic6b595n ile yapılmış uzaktan kumandalı kumandasız 2 adet  saaate geçti var biri voltaj yemiş patlamıştı bende elimdeki pici kopyalamak isterken silmiş bulundum. sizin daha önce ds1307 ve tpic6b595n li saatinizden bahsedilmiş lakin dosyaları yoktu elimdeki devreyi ekleyiyorum tekrar eklmeniz mümkünmü siteye.

babus06

devreyi prouestusda genel olarak çizdim lakin buraya nasıl eklerim bulamadım

ete

Kaç display olduğunu söylememişsin. Ama gördüğüm kadarı ile 4 displayli saniye göstergeleri yok gibi gözüküyor.
Ona uyabilecek dosya ilişiktedir.

Ete

babus06

ete bendeki tpic6b595n kullanılmış devreyi bacaklarına göre çizdim sizin devreyi düzenledim bası dosyasını sadece saat ve derece olarak ayarlamısınız