Seri Haberleşme Projeleri

Başlatan ete, 05 Eylül 2011, 11:22:01

ete

Seri haberleşmeyi esas alan bazı projeleri bir araya getirerek burada tek dosya halinde veriyorum.

Ete

Oguz5

kudretuzuner

Merhaba
Değerli bilgiler çok teşekkürler.

hkn007

~ENES~

Hocam bende pc üzerinden cihaz kontrolü yapmak istiyorum vb.de programı yazdım pıc basıcde yazdım fakat pc ile pıc arasındaki senkronizasyonu bir türlü sağlayamadım dosyaları ekliyor yardımlarınızı bekliyorum...
ALLAH'a teslim olmuş bir insan ! Ne sultan tanir , ne sadrazam !

umiter

Merhaba,

VB com port ayarlarını buna göre bir kontrol edermisin ?

Private Sub ver_Click()

MSComm1.Settings = "9600,8,N,1"
    'rs232 ile ilgili ayarlar
    MSComm1.PortOpen = True
    'port açiliyor
    MSComm1.Output = Text1.Text
    'text penceresine yazilan deger pic'e gonder.
    MSComm1.PortOpen = False
    'port kapatiliyor

End Sub

Saygılarımla.

Bilgi elde edilmesi zor,  tüketilmesi kolay bir bulamaçtır.

~ENES~

ALLAH'a teslim olmuş bir insan ! Ne sultan tanir , ne sadrazam !

aporleci

ento

Enes arkadaşım
Öncelikle VB'de yaptığın uygulamaya "MSCOMM" port aracını eklememişsin. Yada ben  göremedim. Bu olmadan seri port ile iletişim kuramazsın.

Aslında seri port ile mikroişlemcilerin haberleşmesi çok kolay. Sadece biraz çalışmak ve birkaç deneme yapman lazım. Verdiğim örnek picbasic kodları, proteus uygulaması ve VB6 programını inceleyip uygulamayı geliştirebilirsin.

VB'de tasarladığım 8 adet buton ile 16F877 mikroişlemcisin PORTB'sine bağlı 8 adet ledi yakıp söndürebilirsin. Virtual Serial Port Driver ile bilgisayarında sanal seri port oluşturup (1.si VB programından veri göndermek için, 2.si Proteus üzerinden COMPIN vasıtasıyla verileri alman için) proteus ile bağlantı kurman gerekli. Bundan sonrası hayal gücünüze kalmış. Kolay gelsin.

Gerekli olan programlar
1.Picbasic derleyicisi (Microcode Studio,PBP)
2.Proteus
3.Visual Basic 6.0
4.Virtual Serial Port Driver

levo_levent

Alıntı yapılan: ete - 05 Eylül 2011, 11:22:01
Seri haberleşmeyi esas alan bazı projeleri bir araya getirerek burada tek dosya halinde veriyorum.

Ete
ete hocam projeleriniz içindeki pc_to_pıc  projesinde değişiklik yapmak derlemek istiyorum sanırım PC_to_PIC.asm dosyası derlencek ama hangi programla derliyecm programlar denedim ama başaramadım.

ete

Derlenecek olan uzantısı .BAS olan dosyadır. Derleyicisi PBP260 dır.
Program PBP Basic ile yazılmıştır.

Ete

levo_levent

sensei44

Tüm herkese selamlar;
Yeni Katıldım, elektronik programlamaya. amacım rs485 ile picleri haberleştirip işlemler yapmak. bu siteyi de timpati diye bir arkadaş önerdi. inşallah başarılı olurum ve sizlere de faydam olur.
Neyse seri haberleşme ile ilgili dökümanlar için teşekkürler. sizleri takip ediyor olacağım.
Saygılarımla...

blueboard

Ete Hocam,ilk mesajınızdaki Seri_Pc_to_PIC devresini isis'te çalıştırmayı denedim ancak nasıl çalıştıracağımı anlayamadım. Şunu yazmışsınız
"Virtual Terminalden önce  ETE  ve hiç ara vermeden sonra ya 1 tuşuna basılacak yada A tuşuna basılacak"
Virtual terminalde ETE olarak belirttiğiniz yer neresi? Teşekkür ederim.

ete

Ekranda koskoca virtual terminali görüyorsundur sanırım.
Gördüğünden eminim. Virtual terminalde ETE olarak belirttiğiniz yer neresi sorusunu yanıtlamayacağım artık. Aşağıdaki açıklamayı okuyunca anlarsın umarım.
Bu bir seri iletişim projesi. Pc ile pic haberleşmesini konu alıyor. Peki sence simulasyonda PC yi nasıl canlandırabiliriz ? Virtual terminal aracılığı ile tabiiki. O terminale sağ tıkla ve type on yap yazma moduna sok. Sonra ETEA yada ETE1 yaz ve olanları izle.

Ete