PIC lerde Parazit ve Çözümleri

Başlatan İlyas KAYA, 09 Ocak 2013, 15:51:13

İlyas KAYA

GİRİŞ:

Merhabalar.Sitede yeni olmama rağmen aslında üye olmadan uzun süredir takip ediyordum.

İsmim İlyas 31 yaşında elektronik teknisyeniyim..Mühendis değilim bu nedenle
fazla teknik terim bilmem ama pratiğim iyidir.Matematik ile aram olmadığı için deneysel çalışırım :)

Uzun süre PIC ve parazitleri ile mücadele verdim.
Sitede de sürekli bu soruların sorulduğunu gördüm. Mevcud konulara cevap olarak yazmak yerine
konu olarak açıp herkesin görebileceği bir konu ve paylaşım alanı olsun istedim.

Sayın ETE gibi bende ticari kaygı gütmüyor ve Türk insanının daha iyi yerlere gelmesi için bilgi
ve birikimlerimi sizlere de aktarmak istiyorum

Her PIC devresinde olmazsa olmaz bir takım unsurlar vardır. Bunları alışkanlık haline getirirseniz
aslında maliyetin yüksek değil ne kadar da düştüğünü göreceksiniz.

Parazitler o kadar çeşitli nedenler ile ortaya çıkabiliyor ki inanmak çok güç. Parazitleri önlemenin
bir yolu malesef yoktur. Her ortama ve şarta göre değişkenlik gösterirler.

Biz sadece parazitlerden daha az yada hiç etkilenmemek için çözümler üreteceğiz.

Ben yaptıklarımı ve başarılı olduklarımı yazayım. Sizlerde gördüğünüz ve düzelttiğiniz
parazit çözümlerini yazarsanız güzel bir konu olmuş olur.
Sadece bu konu için bile birgünde tüm bilgileri yazmak zor. Bu nedenle parça parça ekleyeceğim.

Saygılarımla.

PIC lerde KARŞILAŞILAN PARAZİTLER ve ÇÖZÜM YOLLARI

- Her ne devre elemanı kullanıyor olursanız olun mutlaka kullanacağınız elemanın DATASHEET 'ine bakınız.
Size en iyi çözümü sonuçta parçayı üreten kişiler verecektir.Ben alldatasheet.com adresini kullanıyorum.
Datasheetlerdeki basit görünen, aman olmazsa da olur dediğimiz ayrıntıları kesinlikle es geçmeyin.
Bir direncin değeri, kondansatörün değeri ve birçok bilgi önem arz etmektedir.

BESLEME DEVRESİ;

PIC devrelerimiz bir besleme gerilimine ihtiyaç duyarlar. Bu gerilim 5v 'dur.
Bu gerilimi elde etmenin en kolay yolu 7805 gibi regülatör entegreleri kullanmaktır.

Eğer ki devremiz küçük olacak ve ucuz olacak ise 7805 tabi ki kullanılabilir.
Ancak 7805 kullanacak isek bazı önlemleri de almamız gerekir.

Öncelikle 7805'in datasheet'ine bakalım.

Datasheet de görüldüğü gibi 7805'in hemen dibine ve girişine 0,33uf bir kondansatör ile çıkışına ve
en yakın noktaya 0,1uF(100N) ile yeri çok sorun olmayacak şekilde 10uF kondansatör eklenmiş.

! Nasıl olsa başka bir noktada 100NF kondansatör var veya girişte başka bir kondansatör var
diyerek bu kondansatörleri eklemezseniz 7805'in doğru çalışması gereken koşulları sağlamamış olursunuz.
Hali ile regüle entegremizin ürettiği tüm frekanstaki parazitleri beslemeden PIC'e vermiş oluruz.

Peki daha kompleks çalışan anahtarlamalı tip bir devre kullanmamız , daha yüksek akıma ihtiyaç duyuluyor ise
ve ne zaman yükseleceği, ne zaman düşeceği belli olmayan bir giriş gerilimine sahip isek ne yapacağız ?

Bu durumda benim kullandığım ve birçoğumuzun bildiği LM2576 anahtarlamalı regüle entegresine başvuracağız.

Anahtarlamalı Tip Besleme Devresi (LM2576)

Deneylerim sonucu LM2576-5T entegresi hem daha pahalı hemde çok narin bir entegre.
Hiçbir hataya meyilli değil ve çabuk bozuluyor.
Bu nedenle ben LM2576-ADJ olanı kullanıyorum. İstediğim gibi de bir çıkış gerilimi elde edebiliyorum.

Gerekli koşulları sağladığınızda 3Amper ve hatta 5Ampere kadar akım çekebiliyorsunuz.
Giriş gerilimi 7volt ila 40volt olabiliyor. Bu giriş gerilimleri arasında çıkış gerilimi ayarladığınız(-ADJ de) çıkış geriliminde sabit kalmaktadır.

LM2576-ADJ'nin datasheetinde belirtilen devrelere bakalım.

Görüldüğü gibi devrenin tüm açıklamaları yapılmış durumda.
Bir kez de ben açıklayayım;  Entegremizin girişinde ve yakınına 100uF bir kondansatör konulmuş.
Bu kondansatörün yapısı ise yan tarafta "ALUMİNYUM ELKTROLİTİK" olarak ve 75 Volt olarak yazılmış.

Çıkışta yine en yakın yerden hızlı ve 3Amperlik schotky bir diyot kullanılmış.
Ben bu diyot'u 1N5822 olarak kullanıyorum. Akabinde yine en az 3Amper olmak kaydı ile 100uHenry lik bir bobin kullanılmış.
- Bu bobini piyasada sarılmış hazır olarak bulmanız mümkün.

Yine Ayar dirençlerini ve bunların nasıl hesaplandığını görebiliyorsunuz.
Nasıl hesaplandığı beni ilgilendirmez diyenlere ise hemen aşağıda not düşülmüş.

R1 direnci =1K dolaylarında
R2 direnci = 5K olduğunda

(Dirençler %1 toleranslı olmalıdır diye yazılan detaya da dikkatinizi çekerim)

Bu değerler ile entegremiz bize 5Volt gerilim çıkartacaktır.

Ben 5Volt yerine 5.2V gerilim çıkartıyorum. Bunun için R2 5K ve R1 için 1K5 dirençler
kullanıyorum. (Böylece gerilim ve akım düşümlerinde daha stabil bir 5volt elde etmiş oluyorum yada
ben böyle yapıyorum bir sıkıntı görmedim.)

Sabit dirençler yerine potans veya trimpot kullanarak ayarlı bir gerilim regülatörü yapmış olacaksınız.

Eğer devrede çok yer kaplayacağını düşünüyorsanız yanılıyorsunuz.Ben size sürekli yaptığım kartlardan bir tanesini göstereyim.

Dirençleri SMD olarak kullanıyorum.

Besleme katından kaynaklanan tüm sorunlara bu devre iyi bir çözümdür. Maliyetlimi diye sorarsanız ;
4-5 TL civarını geçmez.(Toptan alımlarda fiyat değişir)

Ancak ticari olarak bir devre yaptığınızda ve bir sorun olduğunda tek bir servis vermeniz dahi tüm
bu uygun maliyetleri sizden alıp götürür ve yerine imaj kaybı ile yüksek para harçamalarını bırakır.
Harcadığınız zaman da cabasıdır.

Benim sürekli kullandığım ve her zaman elimin altında olan ISIS şemasını sizler ile paylaşmak isterim.

LM2576T-ADJ ISIS DOSYASINI İNDİREBİLİRSİNİZ.

Artık iyi bir besleme devresine sahip olduğumuza göre diğer bir konu olan besleme hatlarına geçelim.

BESLEME DEVRESİNDE PCB GÜÇ HATLARI

Devremize power plane atın dememize herhalde gerek yoktur. Bilmeyenler için power plane nedir
nasıl yapılır kısaca bahsedeyim.

Power plane ; Devrenin tüm GND(-) beslemesinin PCB de dağıldığı hattır diye kısaltalım.
Örnekleyecek olur isek;

Yukarıda işaretlediğim ve tümü ile GND ye bağlı olan bakır plaketteki alandır.

Proteusda Power Plane Oluşturma;

1-İsisde öncelikle en az bir GND oluşturmuş olmalısınız.

Bunun için ise ;
-Terminals Mode 'den Ground'u seçin.

Daha sonra yine ISIS de ; Sağ üst köşedeki ARES logosuna tıklamanız yeterlidir.

Aresde çizimini bitirdiğiniz devrenize 2D Graphic Box ile kare içerisine alın ve bu kareye sağ tıklayıp > Change Layer > Board Adge seçin.

Artık Devremiz power plane oluşmasına hazırdır.

ARES 'de ; TOOLS > Power Plane Generator 'u seçin. Karşınıza gelen seçim ekranından
NET'i GND (POWER) seçin.

Eğer boşluklarını ayarlamak isterseniz Power plane 'e tıklayarak açılan menüden aralıklarını ayarlayabilirsiniz.

! NOT; Eğer proteus kullanıyorsanız tüm devrelerinizi önce ISIS de çizin, paketlerini ve hertürlü
değişikliği ISIS de bitirin. ARES de sadece yerleşimleri yapın. Böylece hangi parçanın hangi pininin
nereye bağlanması gerektiğini rahatça görebileceksiniz. (NETLİST)

GÜÇ ÇIKIŞLARI

Role , motor vb. tüm yük hatlarının devrenin GND (eksisi)nden dolaşmasına izin vermeyin.
Nasılsa aynı eksi besleme diye düşünmeyin. En kısa yoldan ve kalın hatlar ile PCB de önce
güç hatlarını tasarlayın ve daha sonra dijital kısımlara geçin. Bunun en kolay yolu; Devrenin yük
çıkışlarını besleme girişine yakın çizmektir.

Bu role ile kontrol edilen bir fan dahi olsa, role kontaklarını beslemeye yakın çizin ve yük hattını
en kısa yoldan yüke ulaştırın.

Bugünlük bu kadar diyelim.Roleler, PIC girişleri ve diğer meseleleri bir sonraki mesajımda inşaAllah ele alacağım.

Saygılarımla. Kolay gelsin.

İlyas KAYA

Göz odur ki dağ ardını görsün,
Akıl odur ki başa geleceği bilsin.!

Mucit23

Paylaşımınız için telekkürler İlyas Bey..

Role , motor vb. tüm yük hatlarının devrenin GND (eksisi)nden dolaşmasına izin vermeyin. 
Nasılsa aynı eksi besleme diye düşünmeyin. En kısa yoldan ve kalın hatlar ile PCB de önce
güç hatlarını tasarlayın ve daha sonra dijital kısımlara geçin. Bunun en kolay yolu; Devrenin yük

Bu kısmı biraz daha açıklarmısınız? Kartımızda röle var diyelim. ULN2803 veya Transistör gibi anahtarlama elemanları ile devreye alıp çıkarıyoruz. Bu durumda Rölelerin Emiterlerini Direk Ground planeye bağlı olması problem yaratırmı?
Bir ulusu yok etmenin En iyi yolu o ulusun dilini yok etmektir.

www.arectron.com/

İlyas KAYA

Alıntı yapılan: Mucit23 - 09 Ocak 2013, 16:35:10
Paylaşımınız için telekkürler İlyas Bey..

Bu kısmı biraz daha açıklarmısınız? Kartımızda röle var diyelim. ULN2803 veya Transistör gibi anahtarlama elemanları ile devreye alıp çıkarıyoruz. Bu durumda Rölelerin Emiterlerini Direk Ground planeye bağlı olması problem yaratırmı?

Sayın Mucit23;

Rica ederim.

Power Plane'e bağlanabilir elbette. Ancak power plane'in nereden ve nasıl geldiği önemlidir.

Mantık; Akım en kısa yolu takip eder mantığı ile olmalıdır.
Daha önce role çekerken sorun olmayan ancak role bıraktıktan sonra ya PIC resetleyen yahut SMPS'in patladığı manyetik kilit devresinde sorunu şu şekilde çözmüştüm.

Yükün artısını kontrol etmek yerine eksisini kontrol ettim. Kırmızı ile çizdiğim hat daha önceden
yoktu. Yük eksiyi herhangi biryerden de alıyor sorun yok gibi görünüyordu.

Çok uğraştım. En son Manyetik balatanın Eksisini devre yerine kaynağa direk bağladım ve gördüm ki
hiçbir sorun olmuyor.

Yukarıda belirttiğim sorunları bu şekilde çözebildim. Daha sonra profesyonel uygulamaları inceledim
ve onlarda aynı şekilde çözmüşlerdi.

Devremin yeri , giriş ve çıkışları mecburen bu şekilde kalmak zorundaydı. Yani yeni bir tasarım
yaparsam tüm panoların değişmesi gerekecekti. Çözüm en iyi hali ve sorunsuz olanı , en kısa yoldan
kaynağı yüke ulaştırmak oldu.

İnternette böyle bilgilere ulaşmak zor malesef :)

Saygılar.

mustafa

Bence bu tür devrelerde en mantıklı çözüm optokuplör kullanmaktır. Şu anda kadar üzerinde röleler olan bir çok kart tasarladım ve bunları optokuplör ile korudum ve hiç bir problem ile karşılaşmadım. Bunun yanında power plane kullanmanın asıl gerekliliği şu noktalarda ortaya çıkar. Eğer devreyi yüksek güçlü motorların  veya indüktif yüklerin olduğu bir alanda kullanacaksanız bu alanlarda havada elektromanyetik alanlar oluşabileceği için devre üzerinde parazitler oluşur power plane bunun için iyi bir yoldur. Ancak ben bu tür bir yerde kullanmayacağım derseniz yapmasanız da olur.

İlyas KAYA

Sayın Mustafa bey; Bilgi için çok teşekkür ederim.

Optocoupler kullanmak kısmen sorunu çözsede tamamen çözmeyecektir. Nitekim internette birçok kişi (sanırım aynı kaynaktan bu bilgiyi alıyor) , halen aynı sorunu yaşadıklarınıda yazmışlar.

Opto kullanmak hem maliyeti arttırır hemde devrede gereksiz fazlaca yer işgal eder.

Manyetik balatanın bıraktığındaki ters EMK 4,5Amper 24Voltluk bir SMPS'i çökertecek kadar oluşuyor.

Opto yu kontak girişlerinde kullanmak daha iyi bir fikir olacaktır.Ancak ben opto kullanmadanda parazitlere çözüm buldum.

Yukarıdaki devreyi 2005 den buyana geliştirerek bu aşamaya getirdim.
Yukarıdaki devrenin çalıştığı ortam ise şu şekilde ;

380Volt trifaze motor, 0,37 KW motor sürücü inverter , SMPS, 24volt  35 W balata , Mikro dalga sensörler ve sürekli fırça sistemi ile sürtünen yüzeye bağlı aluminyum konstrüksüyon.

Toplam 1m2 lik bir alan içerisinde bunların hepsi :) Böyle bir ortamda bu parazitlere hem ucuz hemde kesin çözümler üretmek gerçekten zor iken bunu sizlerle paylaşacağım içinde mutluyum.

Tabi ki sadece bu devre değil. Yağmur altında ve direk güneş ışığında çalışan devrelerdeki çözümlerimide paylaşacağım.

Şuan için sadece Besleme katı ve besleme hatları üzerinde makalemi yayınladım.
Bir sonraki makalemde yukarıda bahsettiğim gibi kontrol kısmınıda elimden geldiğince anlatacağım.

Saygılar.

F®T

İlyas kardeşim hoş geldin.faydalı bilgilere değiniyorsun.tecrübe teknik  bir elemanın en değerli sermayesidir.bunuda paylaşmak herkesin harcı değildir.insanlar birbirine faydalı olup eğer birbirinden teknik bilgiler öğrenebiliyorsa  orda sevgi ve saygıda varsa gerçekten insan  sürekli o ortamda olmak istiyor.işte burasıda o tür bir paylaşım ortamı.tekrar hoş geldin.değerli bilgilerin için teşekkürler.
"Hakk" şerleri hayr eyler Zannetme ki gayr eyler Ârif anı seyreyler Mevlâ görelim neyler Neylerse güzel eyler.

kotan04

makalenizi baştan sona kadar iştahla okudum ve paylaşım yapan arkadaşların bu makaledeki mizanpajı  bilgi ve tecrübenin bu kadar güzel derlenip anlatımını örnek alarak paylaşım yapmasını temenni ederim iyi çalışmalar diliyorum

İlyas KAYA

Sayın; F.T ve Sayın  kotan04 ;

Hoş gördüm.İyi dilekleriniz için çok teşekkür ederim.

Bilgi malesef dediğiniz gibi en büyük hazinemiz. Fakat şöyle bir durum var ;

Ben bir bilgi aradığımda bu forumlardan faydalanıyorsam ki yazanlardan Allah c.c razı olsun , olur ya
bir gün birileri de benim yazdıklarımı okur da Allah c.c razı olsun der.

Bir harf için 40 yıl köle olanların yolundan gidemesekde izinin tozundan gitmeye gayret gösteriyoruz

"Harcamadığım para benim değildir" hesabından yola çıkar isek, paylaşmadığım bilgi de benim değildir. :)

Tekrar çok teşekkür eder saygılarımı sunarım.

askb

İlyas bey,Allah razı olsun.Yaşınızın üstünde olgunluğa ve görüşe sahipsiniz.Böyle iyi niyetli arkadaşları görmekten çok mutlu oluyorum.
Bende nacizane katkıda bulunmak isterim.Aklıma geldikçe yazarım.
Picli devre tasarlarken,çift sargılı trafo kullanıyorum.Pic'in giriş ve çıkışlarını optokuplor ile yaparım.Yani dış dünya ile bağlantısını optokuplorlar sağlıyor.
2. olarak 7805 veya lm2576  nın 5 v çıkışını, mümkün olursa picin bacagına yakın ve tek hat olarak götürüyorum.Aynı hat üzerinden diğer elemanlar beslememeye gayret ediyorum.

İlyas KAYA

Alıntı yapılan: askb - 10 Ocak 2013, 11:41:49
İlyas bey,Allah razı olsun.Yaşınızın üstünde olgunluğa ve görüşe sahipsiniz.Böyle iyi niyetli arkadaşları görmekten çok mutlu oluyorum.
Bende nacizane katkıda bulunmak isterim.Aklıma geldikçe yazarım.
Picli devre tasarlarken,çift sargılı trafo kullanıyorum.Pic'in giriş ve çıkışlarını optokuplor ile yaparım.Yani dış dünya ile bağlantısını optokuplorlar sağlıyor.
2. olarak 7805 veya lm2576  nın 5 v çıkışını, mümkün olursa picin bacagına yakın ve tek hat olarak götürüyorum.Aynı hat üzerinden diğer elemanlar beslememeye gayret ediyorum.

Çok teşekkür ederim. Bende sizler ile olmaktan ve yaptığınız katkılardan dolayı çok memnun oluyorum.
Yukarıda da bahsini ettiğim gibi opto kullanmak hızlı bir çözüm.Ancak kesin çözüm değil malesef.
Parazit oranı arttığında optocoupler kendiliğinden sinyal üretebiliyor.
Giriş ve çıkışların fazla olduğu bir devrede opto kullanmak biraz güç olabiliyor. SMD olanları dahi boyut olarak çok küçük değiller.

Yazarken okuyucu sıkmayacak tarzda yazmaya ve mümkün olan her bilgiyi vermeye çalışıyorum.
Bu neden ile yazdıklarım uzun olabilir. Şimdiden affınıza sığınıyorum.

Hazır konusu açılmışken ve aklıma gelmişken şu konuyuda ekleyeyim

Yer Altından Çekilmiş Kablo Hattındaki Parazitleri Engelleme

Güvenlik kulübesi gibi bir yere , yer altından çekilmiş kablo hattında parazit oluşması ve kendiliğinden
kontak alması olası bir durumdur.

Çözüm olarak ilk akla opto kullanıp PIC 'i izole etmek gelebilir.
Ancak genelde bir hat çekilirken sadece kontak kablosu çekilmez.
Yanında 220V veya 380V gibi elektik hattı da taşınır.

Normal şartlar altında hiçbir zaman AC ile DC yan yana , sinyal ile yüksek gerilim yanyana taşınmaz.
Üzülerek söylemeliyim ki  bu normal şartlar pek bizim ülkemize uygun bir kavram değil.

Peki opto kullanır isek ne olur ? Yanında 220v geçen bir kablonun oluşturduğu elektro manyetik alan
etkisi ilk anda optomuzu iletime geçirecek kadar oluşmayabilir.

Kablolar eskidikçe ve elektromanyetik alan etkisi arttıkça optomuzun ledine uygulanan gerilimde
beraberinde artacak ve nihayetinde optomuzun ledi ışık vermeye başlayacak ve kısacası iletime geçecektir.

Peki çözüm nedir dediğinizi duyar gibiyim. Sabırlı olun...

Soğuk altında sorunu aramak yerine, böyle bir ortamda çalışacak sistemi sıcak ortamda tasarlayıp
bu makaleyi okumak daha kolay olsa gerek :)

AC ile DC yanyana gitmeyeceğini söylemiştik. Öyle ise aklımıza ilk gelen AC yanında AC taşımak  ve geri almak olmalıdır.

Evet en kestirme kesin çözüm budur. AC gerilim bizim PIC'li devrelerde işimize yaramayacaktır.
Öyle ise doğrultmamız gerekecek.4 Adet SMD diyot ile yahut küçük bir köprü diyot ile bu sorununda
önüne basitçe geçmiş olacağız. Tabi her zaman olduğu gibi doğrultma devremizde birde kondansatör
olmazsa olmaz şarttır.

Bu kadar gevezelikten sonra devremize göz atalım.

Evet devre büyük ancak emin olun sorunda büyük.
Bu devreyi ben deneme yanılma ile tasarladım. Role koyar kontaklarını bağlarım ne gereği var diyede
düşünebilirsiniz. Fakat durum o kadar basit değil. Role çektiğinde halen girişinde olan küçük akımlar rolenin kontaklarının yapışmasını sağlayacaktır.
Ve yine söylemeliyim ki rolelerin bir kontak ömrü vardır. Günde 300-500 açıp kapatmaya role ne kadar dayanabilir ?

Yukarıda bahsini ettiğim gibi bir ortamda çalışan ve 8 sene banamısın demeyen en iyi mekanik olmayan çözümdür.

En azından ben yaptım oldu :)

Saygılar , sevgiler

İlyas KAYA

pwm.c

TLP620 diye bir optokuplor var. içinde zıt yönde bağlı 2 tane led bulunuyor. AC gerilimi köprü diyod kullanmadan bununla algılayabilirsin.

datasheet:
http://www.farnell.com/datasheets/58084.pdf

_/\/\/\_ -[ı- -ı>|- -|ı|ı|ı- -ı< -||- -l[]l-

İlyas KAYA

Alıntı yapılan: pwm.c - 10 Ocak 2013, 21:01:09
TLP620 diye bir optokuplor var. içinde zıt yönde bağlı 2 tane led bulunuyor. AC gerilimi köprü diyod kullanmadan bununla algılayabilirsin.

datasheet:
http://www.farnell.com/datasheets/58084.pdf

Çok teşekkür ederim bilgi için. Demek ki kısadan çözümlerde olabiliyormuş. Zamanında böyle bir
komponentin varlığından haberdar olmuş olsaydım elbette kullanırdım. 8 sene öncesinde belkide yoktu :)
Belki de böyle bir sıkıntıya cevap vermek için yapılmışda olabilir.

Forumlar işte böyle durumlar için var. Bunu gördüğüm güzel oldu.
Bilgi hazinemize bir yenisini daha sayenizde eklemiş olduk. (f)

mg1980

Bu konuyla ilgili paylaşmak istediğim hususlar var:
Çalıştığım iş yerinde patenti de alınabilecek bir makine yaptık.Yıllarca fazla teori olmadan
amatörce bir şeyler yapıp ihtiyaçlarımızı giderdik. Bu arada yaşın 55'e merdiven dayadığını da belirtebiliriz. Bu ve benzeri çalışmaları yapabilecek bilgiye bu site sayesinde sahip olabildik. Bunun için başta; yılmadan, bunalmadan herkese bir şeyler yetiştirmeye çalışan
ETE hocamıza takdir ve minnetlerimizi ifade etmeliyiz. Bunun yanında gene ayrı bir yeri
olan sayın KAZIM UĞUR hocamı da zikretmeliyim.Gene İNVENTOR, MUCİT23, PWM.C,
MEYER (bu aralar sesi çıkmıyor) gibi arkadaşları da söylemeliyiz.Velhasıl başka katkı sağlayan arkadaşlara da şükran duymalıyız. Benim paylaşmak istediğim şudur:
Sözünü ettiğim makinada 220V AC hava valfleri var. CNY70 sensörü var.4N35 opto
kupler var. 74 HC 14 entegresi var. Hall efekt sensörü v.b. var. Tabii bir de 16 F 628A
pic var. PİC'in beslemesini 2576 ile yaptım. Hava valflerini MOC3021 ve triyaklarla çalış-
tırdım. Girişleri 4N35 ile yapıp neredeyse  PİC'i tamamen dış alemden tecrit ettim. Bu şekilde makine gayet düzgün çalışıyor. Ne zaman ki bu makinada olan 12V silecek mo-
toruna ayrıca piyasadan aldığımız swiç mode güç kaynağının 220V AC'sini makine
hattından verince PİC resetlemeye başlıyor. Çok fazla uğraşmadım ama bunu da ayrı bir trafo ile yaptığım klasik adaptör devresi ile hallettim. Herkese saygı ve başarılar dileyerek
bu dayanışmanın sürmesini temenni ediyorum.mg1980

askb

Merhaba,
Tasarladığım bir karta pic ile 3 adet kontaktör çektirmem gerekiyordu.Kontaktörler bırakırken pic resetleniyordu.MCLR direncini 150 ohm attığım da faydasını gördüm.etkilenme olmadı.
2. olarak.Eger butonlu bir giriş kullanıyorsam,butonun basıldığını,örneğin 200 kere 1 ms aralıklarla kontrol ediyorum.Eger halen basılı sinyali geliyorsa,bu gerçekten butona basılmıştır demektir ve işlemimi yapıyorum.
Böyle yapmayınca,dışarıdan etkilenip,kendiliğinden sinyal aldığı olabiliyordu.
Saygılarımla,Herkese h.Cumalar.

toprak

Gökte ararken yerde bulduğum bir konu. Gerçekten picli devrelerde en çok sorun yaşanan nokta.
Hatta bazı arkadaşlarım bu sorunlardan dolayı Picleri çok kullanmak istemedi.
Benim de adım adım sormak istediğim sorunlar var.
Genelde Pic16F628A kullanıyorum. Devrelerimde çok fazla bir güç harcaması olmuyor. L7805 kullanıyorum. Hatta bazen 100 mA 78L05 kullanıyorum. Giriş voltajı direkt DC kullanıyorum.Regüle kısmına genelde girişe 100 uf çıkışa 100 veya 47 uf(microfarad) bağlıyorum. PIC16F628A nın besleme girişlerine yakın 100nf kondansatör bağlıyorum. Bu yeterli değil mi sayın kayatech? Ayrıca regüle girişine 330nf regüle çıkışına 100 nf mı bağlamalıyım?

Bazen devrelerde istikrarsizlik yaşadım. Ledlerin kendine kendine yandığını gördüm.
Devrelerimde  Fotomos role kullanıyorum. Bazen fotomos rolenın kendı kendıne çıkış verdiğini gördüm. Fotomos röleler çok az bir enerji kullanıyor. Picden led gibi yönlendirebiliyorsun.
Kişi kesinliklerle başlarsa gideceği yer kuşkulardır, ama kuşkularla başlayacak kadar doygun ise kesinliklere ulaşır.