PIC lerde Parazit ve Çözümleri

Başlatan İlyas KAYA, 09 Ocak 2013, 15:51:13

İlyas KAYA

Saygı değer mg1980 ;

Bilgi ve tecrübelerinizi yansıttığınız için ve ayrıca bahsini ettiğiniz meslekdaşlarımıza minnet ve şükranlarımı iletirim.

Yaptığınız sistemde kaynakları ayırmak sureti ile uyguladığınız çözüm doğrudur.
İlk zamanlar aynı çözümü uygulamıştım. Lakin zamanla üretilen üründe maliyet düşürümüne ve
pratikliğe başvurmak gerekiyor. Hal böyle olunca alternatif çözümler üretmek için arayışlara girişiyoruz.

Yukarıda kaynak ile yük arasındaki hattın en kestirme yoldan olması gerektiğini belirtmiştim.
Bu çözüm tamda bu noktada ortaya çıkmaktadır.

24Volt luk bir motoru ve PIC kontrol kartını aynı kaynaktan beslemeniz dahi gerekse bu çözümü ve
diğer tüm çözümleri uygulayabilirsiniz.Bizler mühendislik hesapları ile olmasa da tecrübeler ile ilerleyen meslek sevdalılarıyız.
Gönülden sevgi ve baki muhabbetler.

Sayın askb;

Konuya katkınızdan dolayı müteşekkirim.
Eğer devrenizde dışarıdan bir reset ihtiyacınız yok ise MCLR bacağını direk olarak 5V'a bağlayabilirsiniz.
Yazılımsal olarak çözümler üretmekte olasıdır. Lakin her zaman işe yaramayabiliyor.Yeri geliyor parazitimiz butona basılmış şartlarını karşılayabiliyor.Hem hızlı hemde kolay çözüm donanımsal
çözümdür. Elbette ikisi birden olursa daha güvenli olur.
Ben de role,kontaktör vb. için olan çözümlerimi de kısa zaman sonra yazarım inşaAllah.Böylece karşılıklı karşılaştırma imkanımız olmuş olur.

Saygılarımla.

Sayın toprak ;

PIC ler için çok şeyler söylendi. Soğuyup ATMEL ve hatta FREESCALE 'e dönenler oldu. Kötü komşu
mal sahibi yapar sözü burada devre girmiş oldu :)

Elimden geldiğince sorularınıza yanıt vermeye çalışayım ; Sorunuzun cevabı biraz uzun olacak kusura bakmayınız.

SORU :Genelde Pic16F628A kullanıyorum. Devrelerimde çok fazla bir güç harcaması olmuyor. L7805
kullanıyorum. Hatta bazen 100 mA 78L05 kullanıyorum. Giriş voltajı direkt DC kullanıyorum.Regüle
kısmına genelde girişe 100 uf çıkışa 100 veya 47 uf(microfarad) bağlıyorum. PIC16F628A nın
besleme girişlerine yakın 100nf kondansatör bağlıyorum. Bu yeterli değil mi sayın kayatech? Ayrıca
regüle girişine 330nf regüle çıkışına 100 nf mı bağlamalıyım?

CEVAP: Malesef yeterli değildir. Nasıl ki PIC'in gerilim bacakları arasına en yakın mesafede 100nF kondansatör ekliyor isek, aynı şekilde 7805 'de bir entegredir ve onunda gerilim bacakları
arasına en yakın yerde bu kondansatörü kullanmanız gerekir.
Aynı şekilde devrenizde başka bir entegre de (örn;74L04) kullanmış olsanız yine bu entegrenin
gerilim bacaklarına en yakın yere 100nF kondansatör bağlamalısınız.

PCB hatlarının kalınlıkları mikron seviyelerindedir. Kendi başlarına birer bobin gibi , direnç gibi ve bazende kapasitör gibi iş görürler. Çalışan her elektronik eleman besleme hattına yaptığı iş kadar
yüklenme yapar.Geldiği yere kaynağa geri dönmek ister.

Genelde sorunları PIC'de yaşamamız, kendisinin (genelde) saniyede 4 milyon kez güç
kaynağının hem artı hemde eksi sini kullanmasıdır. Bu osilasyon PIC içinde yok olup gitmemektedir.
Ya PCB hatlarına dağılacak yada bir kapasitör ile bunu minimum seviyede nörtlememiz gerekecektir.
Kutupsuz kondansatörler bu noktada iyi iş görürler.

Toprak hattı kapasitörlerini hatırlayın.

Toptak hattında kapasitörler nötr oluşturmak için hem artı hemde eksi kutuptan alınarak ortada nört bölge oluşturulur.
Bizimde yaptığımız aslında bir nevi budur.
Bu vesile ile devremiz metal bir aksamda çalışacak ise ;gövdeye bağlayacağımız toprak hattını da görmüş olalım.

Umarım anlatabilmişimdir

SORU2:
Bazen devrelerde istikrarsizlik yaşadım. Ledlerin kendine kendine yandığını gördüm.
Devrelerimde  Fotomos role kullanıyorum. Bazen fotomos rolenın kendı kendıne çıkış verdiğini gördüm. Fotomos röleler çok az bir enerji kullanıyor. Picden led gibi yönlendirebiliyorsun.

CEVAP:

LED'lerin hangi koşullarda bağlı olduğunu bilmediğim için bu konuda kesin birşey söylemem çok zor. Ancak devreyi görürsem fikir yürütebilirim.
LED ler veya çıkışlar rastgele aktif oluyor ise bu yine beslemeden kaynaklı bir sorundur.

Bu sorun ile ilgili olarak önemli bir detayıda izah edeyim.

ÖNEMLİ : Bir çok zaman aynı hatayı yukarıda çözümleri bulmadan önce bende yaptım. BODEN 'i kapattım.PIC böylece resetlenmiyordu ancak bir sorun vardı.
Elektrik hattına yapılan bir yüklenme ve oluşan gerilim çukurunda PIC resetlenmediği için ve osilatör farklı tepkiler verdiği için olsa gerek rastgele çıkışları yüksek seviyeye çekebiliyordu.

Bu kadar reset ve yanan mosfetler ile boğuşmam sırf bu BODEN'ı açık tutabilmek içindir.
Her ne sebeple olursa olsun BODEN'ın açık kalması gerektiğini ve asıl sorunları çözmem gerektiğini fark ettiğimde mesleki hayatım nerede ise bitmek üzereydi.
Bu konuyu daha sonra da konuşabiliriz.

Saygılarımla.

Hayrlı Cumalar
Göz odur ki dağ ardını görsün,
Akıl odur ki başa geleceği bilsin.!

kgguler

Saygıdeğer Kayatech,
    Vermiş olduğunuz uygulamalara ait püf noktaları umuyorum ki çoğu arkadaşımızın işine yarayacaktır.Bilinçli olarak çözüme ulaşmak ile deneme yanılma ile çözüme ulaşmak arasında çok fark vardır.Sizin tecrübelerinizi burada paylaşmanız nasıl  karakterde bir şahsiyet olduğunuzun göstergesi.Herşeyin gönlünüzce olmasını temenni ediyorum. Saygılarımla.

toprak

Cevabınız için teşekkürler.
Son yaptığım devrede 7805 çıkışına da 100 nf bağladım. Bakalım gözlemleyeceğim.
Peki 7805 regülenin girişine de 330 nf bağlamak şart mı diyorsunuz. Ben girişe sadece 100 mıcro farad bağlıyordum. Dediğim gibi genelde DC(pil akü v.b) kullanıyorum girişte.

Siz şimdi boden ayarını ON mu yapıyorsunuz programlarken pici? Ben hep off olarak tutuyorum.
Saygılar.

Kişi kesinliklerle başlarsa gideceği yer kuşkulardır, ama kuşkularla başlayacak kadar doygun ise kesinliklere ulaşır.

İlyas KAYA

Sayın kemgul;

Çok teşekkür ederim İyi dilekleriniz ve bilgiye, tecrübeye olan saygınız bizleri daha da
heyecanlandırmakta ve azim vermektedir. Bir söz var çok hoşuma gider;

"Başkalarının tecrübelerini yaşayarak tasdik etmek kadar büyük aptallık yoktur".

Herhangi birimiz yaşamış ve soruna binaen bir çözüm üretmiş ise , aynı sorunu bizlerde yaşayarak
tasdik etmemizin bir anlamı olmadığına dair güzel bir sözdür.

İstiyorum ki sorunlar ile boğuşan bir gençlik yerine , tecrübelerin ışığında ilerleyen ve iyinin iyisini
yapan bir yeni nesil gelişsin. Bilgilerimiz bizim ile mezara gidecek ise ve bundan kimse
yararlanmayacak ise bu çok yanlış bir tutumdur. Elin insanı bir birinden destek alarak biryerlere
gelmekte ve sürekli gelişmektedir. Biz bu konuda çok geç kaldık malesef.

Meslek sırrı diye tabir edilen bir tabir kullanılarak hep balık tutmayı öğrettik.
Balık tutmayıda öğretelim, balığın nasıl pişirildiğini de. Böylece aynı süreci yaşamasınlar ki balığın en
iyi nasıl pişirildiğini de öğrenip kendinden sonraki nesillere yaptığı işin
daha iyi olması için bilgi ve tecrübelerini aktarabilsinler.

Hürmetler.

Sayın  toprak;

Şart olarak görmüyorum. Daha doğrusu şartı ben değil 7805'i üreten firma koymuş. Nedeni
filtre görevi görmesidir. Doğru akım kesin olarak yoktur. Piller en iyi seviyede doğru akımı
oluştururlar ancak yine tam doğru değildir. Zaten tam doğru olması nerede ise imkansızdır.

En iyi sonuçlar piller ile alınabilir. Fakat pil her zaman kullanılamayacak bir enerji ihtiyacıdır.
Doğru akım oluşturmak için bir sinüs(şebeke 50hz) dalgasını sıklaştırır , sıklaştırır ve nihayetinde
tepe noktasında oluşan nerede ise düz çizgiye doğru akım deriz.

Bu düzleştirmelerde kondansatörler ile yapılır.Bunu zaten bilirsiniz. 7805 'i üreten firma ise bu dalgalanmada
en iyi sonucu 330nF ile almış olacaklar ki bize böyle bir devre sunmuşlar.
Çünkü regüle işlemini yaparken kendi içerisinde bir osilatör çalışır.

Gözlemlerim ve deneylerim neticesinde 7805 ile yapılan bir beslemede bu kondansatörler gerçekten
işe yarıyor. Bunu frekans devreleri ile çalışırken gözlemleyeceksiniz.

Eklemezseniz bir sorun çıkartır mı derseniz belki o an ki ortama ve şebekeye göre değişiklik gösterir.
Lakin 7805 den tam sonuç almak için önerileri dikkate almak gerekir. Bence 100uF çok fazla.
En azından 10uF kullanmanızı ve üreticilerin tavsiyelerine uymanızı temenni ederim.
Tabi ki bunlar sadece 7805'in en yakınında olanlardır. Örneğin köprü diyotların çıkışındaki 1000uF lik
kondansatör vb. gibi düşünmeyin.

Saygılarımla.

toprak

Ornek olarak kullandigim bir devrede en cok 300 mA cekiliyor regule cikisindan.
Boyle bir devrede 12 volt pil kullanirsam 7805 girisine 330 nf ,  7805 cikisina da 100nf ve 10 mikrofarad kullansam daha iyi olacak anladigim kadariyla.
Dogru mu sayin kayatech
Saygilar
Kişi kesinliklerle başlarsa gideceği yer kuşkulardır, ama kuşkularla başlayacak kadar doygun ise kesinliklere ulaşır.

İlyas KAYA

Alıntı yapılan: toprak - 11 Ocak 2013, 20:50:50
Ornek olarak kullandigim bir devrede en cok 300 mA cekiliyor regule cikisindan.
Boyle bir devrede 12 volt pil kullanirsam 7805 girisine 330 nf ,  7805 cikisina da 100nf ve 10 mikrofarad kullansam daha iyi olacak anladigim kadariyla.
Dogru mu sayin kayatech
Saygilar

Evet aynı bu şekilde kullanabilirsiniz.

Yarın vakit bulursam PIC girişi için uyguladığım çözümü yayınlarım inşaAllah.

Kolay gelsin.

canbayramgulcan

LM2576 adj devresini yaptım fakat çıkıştan 1.5 volt aldım direç değerlerinde nasıl bir oynama yapmam lazım yada başka bir sıkıntısı olabilir mi?

İlyas KAYA

Alıntı yapılan: canbayramgulcan - 12 Ocak 2013, 20:22:06
LM2576 adj devresini yaptım fakat çıkıştan 1.5 volt aldım direç değerlerinde nasıl bir oynama yapmam lazım yada başka bir sıkıntısı olabilir mi?

Sayın canbayramgulcan ;

Devre giriş voltajınız nedir ?
Devre sürekli kullandığım devre ancak şimdi farkettim. Normalde R1 R2 diye yazan yerlere sizin için
kolaylık olsun diye direnç değerlerini yazmıştım. Onları da ters yazmışım.
Bu hatadan dolayı özür dilerim.

5K ile 1K5 dirençleri yer değiştirmeniz gerekir. Düzeltilmiş halini ekliyorum.

Saygılarımla.

canbayramgulcan

giriş voltajı 12 volt dirençleri yarın hallederim şimdi deneyerek buldum 5 k yerine 470 Ohm bağladım 5.1 volt verdi yarın değiştiririm

İlyas KAYA

Tekrar merhabalar.

PIC GİRİŞLERİNDE PARAZİT ve ÇÖZÜMÜ

Yukarıda da sürekli bahsettiğimiz gibi PIC ler her ne kadar sorunlu desekte alacağımız önlemler ile bu
sorunların önüne büyük oranda geçmiş oluyoruz.

Çok fazla araştırdım ve denemeler yaptım. Çok yazılar okudum,çok uygulamalar yaptım ama hiçbirinden tam sonuç alamadım.
İnternette bu tarz çözümleri pek sık göremiyoruz malesef.

Çözümün bir parçası olmayacaksam sorunun parçası hiç olmak istemiyorum.

Elbet birgün birileri bu yazıyı arayacaktır ve bu site baki kaldığı sürece benim gibi çok aramak, sürekli para ve müşteri kaybetmek zorunda kalmayacaktır inşaAllah.

Optocoupler ile çözüm olmuyor değil ancak yukarıda bahsettiğim gibi çok fazla giriş
olan bir devrede opto ları sığdıracak pek alan bulamayabiliyoruz.

Aşağıdaki kendi çabalarımla yaptığım basit giriş devresi göreceksiniz.Gerçekten çok işe yarıyor.
Biraz fazla malzeme olabilir. Ama SMD olarak kullanırsanız ve sürekli kullanırsanız çok faydasını
görürsünüz.

Ben gönül rahatlığı ile tüm otomasyon sistemlerimde ve tüm ortamlarda bu giriş devremi uyguluyorum.

Devrenin çalışma mantığını sormayın çünkü ben deneme yanılma ile çözüm ürettim.
Neden parazitlere çözüm oluyor onunda yorumunu sizlere bırakıyorum.

Hali hazırda avrupadan ithal ürünlerde opto kullanılıyor. Ne kadar opto kullansalarda parazitlere yenik
düşüyorlar. Hali ile saçma sapan çalışan sistemler ortaya çıkıyor.

Avrupa da motorlar 24v üstü yasak olduğu içinmidir yoksa bizim elektrik hatlarından dolayımıdır bilmem ama onlar bu sorunları yaşamadıkları için olsa gerek her hangi bir çözümde üretmemişler.

Tabi Türkiye de bu işi çözmeye çalışan elektronik mühendisleri de çok zekice ve benim yıllar önce
çözmeye çalıştığım şekilde çözmeye çalışmışlar. Kontaktör ile :)

Elbette kontaktörlerin çekme akımı yüksek olduğu için parazit akımlarda çekemeyecek. Yay güçleride
fazla olduğu için kontaklar yapışmayacak. Çözüm mü ? eh bir yere kadar öyle sayılır.

Ama ben yılmadım , gece gündüz uğraştım ve nihayet en basit ve en ucuz yolu buldum.
Şimdi ise bu yazıları okumanın karşılığı olarak size bedava :)

Güle güle kullanın.
Devre hakkındaki yorumlarınızı da merakla bekliyorum.

Saygılar selamlar.

NOT: Devreye 5Volt ile giriş yapacaksanız R2 'yi 1K ile değiştirebilirsiniz. 24Volt ile giriş yapacaksanız;R2=4K7 R1=10K olmalı.

pwm.c

optokuplör sadece portları yüksek voltajdan zarar görmesini önlemek ve akım kuplajı için bağlanır. bunun parazit önlemeyle ne alakası var?
buton parazitleri için genelde one pulse yöntemi kullanılır.

daha önce bu forumda beslemeyle alakalı prazit önlemleri hakkında bilgi vermiştim. tekrar yazmaya gerek yok. şu başlıktan okuyabilirsiniz:
http://etepic.com/index.php/topic,329.msg3561.html
bunları kendi tecrübeme göre yazdım. çünkü bende uzun yıllar parazitlerle çok boğuştum. elbette bunları önlemek için kesin konuşamayız çünkü devrenin türüne göre yöntemler değişiyor. ben genel olarak açıkladım.
_/\/\/\_ -[ı- -ı>|- -|ı|ı|ı- -ı< -||- -l[]l-

İlyas KAYA

Sayın PWM.C

Optocoupler'i beslemede değil PIC girişinde kullanıyoruz.
Bir önceki sayfada örnek devre var.Sizde cevap vermiştiniz...

Optocoupler'in kesin çözüm olmadığını birkaç kez söyledim. Yukarıdaki giriş paraziti devresi sadece buton için değildir.

Buton temsilidir. İsterseniz proxymity sensör kullanın, isterseniz photocell kullanın fark etmez.
Bu devreyi PIC girişine uygulamanız gerekir.

Var ise farklı çözümleriniz ve devre şemalarınızı sizlerden de bekleriz.

one pulse yöntemi nedir ? bir devresi vs. varmıdır ?  one pulse ile oluyor demek benim gibi cahil ve EML lisesi mezunlarının anlamayacağı bir dil.

"Optocoupler ile olmaz" peki ama neden ? Ben yaptım oldu diyen birine ne söylenir ?
Söyleyin ki bizde öğrenelim. Bilmemek ayıp değil öğrenmemek ayıpmış.

Ayrıca neden sert uslup kullandığınızı anlayamadım..

Saygılarımla.

toprak

Alıntı yapılan: kayatech - 16 Ocak 2013, 09:52:28

Buton temsilidir. İsterseniz proxymity sensör kullanın, isterseniz photocell kullanın fark etmez.
Bu devreyi PIC girişine uygulamanız gerekir.
Sayın kayatech
Bazen pıcler ile dıgıtal entegreleri de kullanıyorum. Veya 8870 gibi DTMF entegrelerini de kullanıyorum. Ve bu entegrelerin çıkışından faydalanarak pice işlem yaptırıyorum. Bazen picin durup dururken yapmaması gereken işlem yaptığına şahit oldum. Kendi kendine çıkış veriyordu. Nadiren de olsa picde karşılaştım bu sorunla.

Yukarıda belirttiğiniz yöntemi diğer entegrelerden pice gelen girişlere uygulayabiliriz anladığım kadarıyla. Çünkü anladığım kadarıyla örneğin 8870 ile pıc arası direk bağlantıda yanlış okuma olabiliyor (parazitten dolayı).   Doğru mu?

İlyas KAYA

Sayın Toprak ;

Ben PT2272-M4 entegresinin çıkışlarına dahi bu devreyi sadece LED'i aradan çıkartıp uyguluyorum.
PT2272 veya herhangi bir entegre normalde çıkışı lojik 0(sıfır) dahi olsa sanki PIC oradan lojik 1 almış gibi davranabiliyor.

Yani yine parazitlerden kaynaklanan bir durum olduğunu düşünüyorum.
İlk başlarda 2n2 kapasitör yerine 100nF kapasitör kullanıyordum. Ancak 100nF fazlaca kısa devre kaldığı için arklar  yapıyordu.
Deneyerek en uygun değeri 2-5 nF ve civarı oldu.

Yukarıdaki devreye 5Volt olarak kontak verdiğimizde PIC'e 2.3volt gerilim uygulanıyor.
Demek ki parazit gerilimlerinde anlık 5volt'u bile absorve edebiliyor.

Ben sürekli her ortam için bu giriş devremi kullanıyorum ve çok memnunum.

Saygılarımla.

toprak

Sayın Kayatech
En iyisi bunları pratik devre üzerinde deneyerek görmem.
Fakat bu PT2272-M4 ile pıc arasındaki kısmı şekil ile gösterebilir misiniz?
Ya da anladığım kadarıyla şöyle mi kullanıyorsunuz. Yukarıdaki şekildeki gibi sadece ledi çıkartıp 2k2 direnç yerine de 1k kullanıp(5volt verdiğini düşünerek bacakların) diğer kısımlar aynı kalacak şekilde.
Yani bu şekilde Pic okuma yapabilir değil mi.?
Neden soruyorum. Çünkü belli bir voltajın altında pic okuma yapmayabilir.

Söylediklerinizi deneyeceğim.