PIC lerde Parazit ve Çözümleri

Başlatan İlyas KAYA, 09 Ocak 2013, 15:51:13

toprak

Alıntı yapılan: İlyas KAYA - 16 Aralık 2015, 21:34:22
Ayrıca herhangi bir elektrolitik kondansatör de yok. Role kontaklarında yine 100n göremedim.
5volt beslemeye ters 1n4148 de takın.

Sayin Ilyas Kaya 5 volt beslemeye neden ters 1n4148 takılıyor?

Alıntı yapılan: ete - 29 Ocak 2016, 09:43:04
100nF kondansatör daima artı besleme ile GND arasına atılır. Röle kontaklarına koyulur. Ama asıl yeri rölenin çalışan kontakları arasıdır.

Ete

Ete Hocam rölenin çalışan kontakları arası derken NO ile COM arasını mı kastediyorsunuz?
Kontaklarda 100 nf ı nereye bağlayacağız. NO NC ve COM var.
Bir de ne gibi bir faydası var hocam?

Saygılar.
Kişi kesinliklerle başlarsa gideceği yer kuşkulardır, ama kuşkularla başlayacak kadar doygun ise kesinliklere ulaşır.

İlyas KAYA

5volt beslemeye ters takılan hızlı diyotun 2 avantajı var.
1- Olurda girişte yanan bir regülatör 5volt hattına ters gerilim verir ise kısa devreye düşerek bir süre 5volt beslemeye bağlı aygıtları korur.
2- Siz farketmesenizde dc gerilimler tam dc değidir. Belirli alternans da gelir. Bu neden ile dışarıdan gelen yüklenmiş pozitif yükler (static elektrik gibi) devremizin groung hattına anlık olarak yüksek bir gerilim ile ters gerilim uygular. Bu ters gerilimi yine hızlı diyotumuz sönümlüyor. İsterseniz denemek için çakmak manyetosunu devrenize herhangi bir noktadan atlama yaptırın. Diyotlu ve diyotsuz olarak aradaki farkı göreceksiniz.

ROLE kontaklarına (NO ve COM veya (NC,COM) ye takılan kondansatör ise role kontakları çekerken veya bırakırken oluşan sıçramayı önler.
Çünkü gerilim en yüksek seviyeye çıkar ve ışık olarak size yansır. Bu arada da kontaklarda yapışma da olma ihtimali oluşur. Kontaklar çabucak bozulur veya yükselen gerilim besleme hattından devremize ulaşır.

Bu noktada kondansatör ne işe yarıyor ? Kondansatör şarjsız halde iken kısa devre konumundadır.
Yükselen şarj değeri ile iç drenci artar ve kısa devreyi ortadan kaldırır.
Kontaklarda yüksek gerilim oluştuğunda kondansatör kısa devre olarak bu gerilimi yok eder. Tabii ki çok kısa ve şarj olana kadar. Şarj olduğunda artık devreden ayrılmıştır.
Kondansatöre takılan küçük ölçekli direnç ise şarj olma süresini uzatır. Böylece daha yavaş şarj olur.
Ancak daha geç tepki verir.

Siz en iyisi "snubber devresi" diye evliya dayıya sorun o size daha geniş ve teknik olarak olayı izah eder.
Göz odur ki dağ ardını görsün,
Akıl odur ki başa geleceği bilsin.!

MB_77

bu mesaj tarafımdan silinmiştir.

argeman

Sevgili İlyas Kaya ve diğer değer hocalarım,sizler ne güzel insanlarsınız,sizlerin yazılarını okudukça insanlara olan güvenim ve sevgim artıyor,hepinizden Allah razı olsun.

Elektronikprojem

Sayın İlyas Kaya Hocam Yazının en başındaki resimler ve linkler kırık yenileme şansınız varmı?

blueboard

100 nf kondansatörün seramik veya polyester olması farkeder mi?

Elektronikprojem

Seramik diye önceki yanıtlarda belirtmişler.

Burak

Benim önerim , SMD tantalum sığaçları kullanmanız yönünde .. Fiyat olarak biraz pahalı olmaları tek dezavantajları ..

Burak
Ω Gens Una Sumus Ω

malaga

dc motorların ürettiği ters emk paraziti engellemek için h köprüsünde ne yapılmalı

malaga

aşagıda bir h köprüsü ve devrenin güc cizimleri var motordaki gürültüleri pice aktarmamak için gndı dgnd agnd  diye ikiye böldüm açaba bir yanlışım varmı ? ayrıca pici izole etmek için optokuplör kullandım bunada sizce gerek varmı?

elektro77

Ekteki png dosyası yardıcı olabilir belki.
"Eğer bir konuyu öğrenmek istiyorsan o konunun öğretmeni ol; daha iyi öğrenmek istiyorsan o konuda bir kitap yaz; daha da iyi öğrenmek istiyorsan yazdığın kitabi oku"

elektro77

"Eğer bir konuyu öğrenmek istiyorsan o konunun öğretmeni ol; daha iyi öğrenmek istiyorsan o konuda bir kitap yaz; daha da iyi öğrenmek istiyorsan yazdığın kitabi oku"

Eolos

Konuyla ilgili ben de bir sorun yaşıyorum sizlerle paylaşayım dedim. Hatta bir kaç sorundu, bir tanesi dışında hepsini çözdüm. Çözümleri de paylaştım.

Pic16f877A devresi. 7 Kanaldan ADC okuyor. 1 port LCD'de, 1 port da röleler için. Transistör ile 12 V'luk iki güç rölesi sürüyorum. Rölenin kontaklarında 0-100 arasında VDC ve 5A dolaşıyor. Besleme ve röle yükleri ortak şasede. Rölelerin beslemesi ayrı. Pic ve LCD aynı regülatörden besleniyor. Tüm şaseler ortak.

İlk olarak 2575 regülatörünü denedim. Ama ADC sapıttı, habire gezip duruyor :) hemen çıkartıp 7805 kullanmaya devam ettim. (100 nF mercimekler takılıydı)

Regülatörler bildiğiniz 7805.. Port çıkışı 2000 ms delaylı olmasına rağmen ilk başlarda röleler yüksüz iken bile  pic resetleme yapıyordu. Rölenin bacağındaki standart diyotu hızlı diyot ile değiştirdim. Diyota paralel 100 nf 2 tane mercimek attım o an onlar vardı elimde ve 1 tane 25 V 330 uF bir tane de 100 uF elektrolitik kondansatör yine bobin bacaklarına bağladım. Böylece picteki resetleme sorunu çözüldü.

Dur dedim 1 deneme daha yapayım. Porttaki delayı 2000 ms'den 100 ms'ye düşürdüm. Tofaş şahinin sinyal lambası gibi hızlı hızlı röleler açıp kapıyordu, 2 dakika falan izledim reset yemedi hiç. LCD'de bozulma da olmadı.

Tamam dedim, bir de şunu rölelerde yük varken deneyeyim.  100 ms 'de röleler yüklü iken yine aç kapa yaptırmaya başladım, 10. açma kapamada LCD'de saçma karakterler belirdi. Ama Picte sıkıntı yok hala tıkır tıkır çalışıyor.

İşte benim sorunum da bu, belli ki röleler yük altındayken kontakları yapıyor. Port delayını 2000 ms'ye çıkardığımda sıkıntı olmuyor, ama malesef buna bir çözüm bulamadım. Ortak şaseyi bozmam imkansız çünkü şönt direnç üzerinden akım ölçüyorum.

Sayın İlyas KAYA'nın yorumunu okudum, röle kontaklarına kondansatör bağlanmasıyla ilgili, acaba bu kondansatör ne tip ve kaç uF, nF olmalı ?

LCD'deki saçma karakterle ilgili bir çözüm önerisi olan var mı?

Şimdiden teşekkürler

magic_gun

role kontaklarına VDR - mov baglayabilirisin yada 100nf multilayer kondansotorde işini çözecektir,
lcd içinde programın akışına gore  refresh yaparsan // olabildigince kısa periyotlarda // bu sorunda cozulur ,
ama en guvenlisi lcd yi resetleyip yeniden init etmektir // gecmişe yonelik tecrubelerden
power bridge için snubber ve gene VDR  ciftini ihmal etme ..

saygılarımla

edit: motora paralel bir 100nf ise sistemi baya rahatlatacaktır kanatindeyim
hayal etemeden basaramazsınız
u cnt achieve w/out dreamin

Eolos

VDR ve 100NF'yi deneyeceğim teşekkürler.

LCD'yi yeniden initlemek hoş olmayacak, önce ilk çözümü deneyeyim :)