PIC lerde Parazit ve Çözümleri

Başlatan İlyas KAYA, 09 Ocak 2013, 15:51:13

İlyas KAYA

Alıntı yapılan: toprak - 16 Ocak 2013, 14:35:26
Sayın Kayatech
En iyisi bunları pratik devre üzerinde deneyerek görmem.
Fakat bu PT2272-M4 ile pıc arasındaki kısmı şekil ile gösterebilir misiniz?
Ya da anladığım kadarıyla şöyle mi kullanıyorsunuz. Yukarıdaki şekildeki gibi sadece ledi çıkartıp 2k2 direnç yerine de 1k kullanıp(5volt verdiğini düşünerek bacakların) diğer kısımlar aynı kalacak şekilde.
Yani bu şekilde Pic okuma yapabilir değil mi.?
Neden soruyorum. Çünkü belli bir voltajın altında pic okuma yapmayabilir.

Söylediklerinizi deneyeceğim.

Evet sayın Toprak. Doğru şekilde anlamışsınız.
Hatta şema olarak vereyim. Deneyebilirsiniz tabi ki.

Göz odur ki dağ ardını görsün,
Akıl odur ki başa geleceği bilsin.!

skara1214

hocam herhalde 1k  ve  4k7 ile voltaj bölücü yapıyorsunuz bu 2 direnç 2n2 ile alçak geçiren filtre oluşturuyor.Genel olarak gayet mantıklı fakat 1n4148 i neden kullanıyorsunuz picin zaten girişinde 2 adet mevcut koymadan sıkıntı yaşadınızmı?Eğerki haberleşme yapılacaksa değil ama sadece buton v.s ise bende 1k + 100nf kullanıyorum daha keskin filtre oluyor.Optocoupler konusu ise eğer aynı kaynak kullanılıyorsa hiçbir mantığı yok.

İlyas KAYA

Alıntı yapılan: skara1214 - 16 Ocak 2013, 22:40:13
hocam herhalde 1k  ve  4k7 ile voltaj bölücü yapıyorsunuz bu 2 direnç 2n2 ile alçak geçiren filtre oluşturuyor.Genel olarak gayet mantıklı fakat 1n4148 i neden kullanıyorsunuz picin zaten girişinde 2 adet mevcut koymadan sıkıntı yaşadınızmı?Eğerki haberleşme yapılacaksa değil ama sadece buton v.s ise bende 1k + 100nf kullanıyorum daha keskin filtre oluyor.Optocoupler konusu ise eğer aynı kaynak kullanılıyorsa hiçbir mantığı yok.

Sayın skara1214;

Optocoupler'i dediğim gibi farklı kaynaklarda kullanırım. Lakin Alman malı kontrol ünitelerinde genelde
optocoupler'i girişlerde kullanıyorlar.

Ters diyotu rastgele deneyerek tecrübe etmiştim. Ters diyot olmadığında sıkıntı yapıyor.
Ama neden ve nasıl oluyor da düzeltiyor hiçbir fikrim yok :)
Dediğim gibi deneme yanılma ve uygulamacı biriyim.

O diyotu oraya eklerken aklımda negatif gerilimin besleme ile bağını arttırmak ve kondansatörü hızlı boşaltmak vardı.
Belkide mantık olarak yanlış olan ama aslında doğru olan birşey yapmışımdır.

Osilaskopu olan biri var ise devrede neler oluyor bitiyor keşke gösterse çok iyi olur.
Tamam bu şekilde çözülüyor ama neden ?

Nasılsa çözmüşüm ya nedenini inanın hiç araştırmadım.
Tüm devrelerimde basıyorum bu devreyi , o sağ ben selamet :)

toprak

Alıcı ve verıcı Modul kullandığım uzaktan kumanda devreleri için bir sorum vardı.
Aynı şekilde bu devrelerde kullanılan alıcı verici modullerin besleme bacakları arasına da 100nf kullanmalı mıyız?

Ayrıca Alıcı modülde alınan bilginin Pice girdiği ayak için de yukarıdaki şekil geçerlimidir sayın Kayatech?
Yani Rx ayağına da yukarıdaki gibi dirençleri ve kondansatörü bağlamamız daha mı faydalı olur?
Ben şimdiye kadar direk bağlıyordum.
  Tekrar belirteyim. Girişe direk bağlamada Modulle yaptığım devrelerde çok sorun görmedim ama Yukarıda da belirtmiştim dtmf entegresinin çıkışlarını pice direk okuttuğum devrelerde sorun gördüm. Pic bazen saçmalıyordu.
Kişi kesinliklerle başlarsa gideceği yer kuşkulardır, ama kuşkularla başlayacak kadar doygun ise kesinliklere ulaşır.

İlyas KAYA

Alıntı yapılan: toprak - 18 Ocak 2013, 15:13:54

Alıcı ve verıcı Modul kullandığım uzaktan kumanda devreleri için bir sorum vardı.
Aynı şekilde bu devrelerde kullanılan alıcı verici modullerin besleme bacakları arasına da 100nf kullanmalı mıyız?

Ayrıca Alıcı modülde alınan bilginin Pice girdiği ayak için de yukarıdaki şekil geçerlimidir sayın Kayatech?
Yani Rx ayağına da yukarıdaki gibi dirençleri ve kondansatörü bağlamamız daha mı faydalı olur?
Ben şimdiye kadar direk bağlıyordum.
  Tekrar belirteyim. Girişe direk bağlamada Modulle yaptığım devrelerde çok sorun görmedim ama Yukarıda da belirtmiştim dtmf entegresinin çıkışlarını pice direk okuttuğum devrelerde sorun gördüm. Pic bazen saçmalıyordu.

Sayın Toprak;

Aslında bunu denemedim.Ben direk giriş yapıyorum.Yani data pinini direk pic'e giriyorum.
Gerekirse akım sınırlamak için 220R gibi bir direnç kullanabilirsiniz.

Alıcı modülün beslemesine yakın 47uF ve 100nF kondansatörü paralel olarak ekliyorum.

RF Modüllerde sinyaller temizlenip size hazır olarak çıkış yapılıyor.
Modüllerin parazit çözümünü yazılımsal olarak çözmelisiniz.

Ben RF de PT serilerini kullanıyorum. Direk PIC'e girdiğimde PIC'in nerede ise bütün işi RF alıcı kısmı
oluyor. Bu da benim için PIC'in yavaşlaması demektir.
Daha hızlı tepki almak için PT2272 ve PT2262 kullanıyorum.

PIC'e yüklenmek yerine hazır çözümler ile donanımda işleri bitirmek daha kolay.

toprak

Alıntı yapılan: kayatech - 18 Ocak 2013, 16:22:39

Alıcı modülün beslemesine yakın 47uF ve 100nF kondansatörü paralel olarak ekliyorum.

Ben RF de PT serilerini kullanıyorum. Direk PIC'e girdiğimde PIC'in nerede ise bütün işi RF alıcı kısmı
oluyor. Bu da benim için PIC'in yavaşlaması demektir.
Daha hızlı tepki almak için PT2272 ve PT2262 kullanıyorum.

PIC'e yüklenmek yerine hazır çözümler ile donanımda işleri bitirmek daha kolay.

Sayin Kayatech
Aynı şekilde verici modüle de aynı kondansatörleri kullanıyor musunuz?
PT entegreleri kullandığınızda o zaman direk D0 D1 D2 D3 de oluşan bilgiye göre mı Pice işlem yaptırıyorsunuz?
Yani haberleşme komutları (usart hserın serout vb) kullanmaya gerek kalmıyor.
Kişi kesinliklerle başlarsa gideceği yer kuşkulardır, ama kuşkularla başlayacak kadar doygun ise kesinliklere ulaşır.

İlyas KAYA

Alıntı yapılan: toprak - 18 Ocak 2013, 17:41:15
Sayin Kayatech
Aynı şekilde verici modüle de aynı kondansatörleri kullanıyor musunuz?
PT entegreleri kullandığınızda o zaman direk D0 D1 D2 D3 de oluşan bilgiye göre mı Pice işlem yaptırıyorsunuz?
Yani haberleşme komutları (usart hserın serout vb) kullanmaya gerek kalmıyor.

Sayın toprak ; Ben kendi vericilerimi yapıyorum. Yani hazır verici modül kullanmıyorum.
Alıcı modülleri de kendim yapabiliyorum ama çok sorun çıkıyor. Alıcıları hazır kullanıyorum.

Pil ile çalıştığından vericide parazit pek olmaz. Ancak yinede verici devremde ;

PT2262 nin besleme bacaklarına yakın 1nF kondansatör
Besleme girişine 10nF kondansatör kullanıyorum.

Evet aynen dediğiniz gibi D0,D1 .. çıkışlarını kullanıyorum.  Bu çıkışlarına da yukarıdaki PIC giriş
devremi yine uyguluyorum.

PT serisini kullandığınızda dediğiniz gibi usart veya başka bir haberleşmeye gerek kalmıyor.
Bu haberleşmeyi zaten PT kendi içerisinde yapıyor.

Siz sadece kumanda ile alıcının şifresini aynı yapıyorsunuz. Kumandadan bastığınız buton hangi data
bit'ine bağlı ise alıcıda da o data bit gönderilmiş oluyor.

PT serisi kullanırsanız piyasadan hazır kumanda satın alarak devrenizde kullanabilirsiniz.

Vakit bulursam yine kendi yaptığım basit elektronik röle (SSD) devreyi yayınlarım.
Şu sıra BLDC motor ile kafayı bozdum :)

Saygılarımla.

toprak

Alıntı yapılan: kayatech - 18 Ocak 2013, 19:57:54

Vakit bulursam yine kendi yaptığım basit elektronik röle (SSD) devreyi yayınlarım.

Saygılarımla.

Bakmak isterdim yaptığınız devreye. Yukarıda anlattıklarınızı pratik olarak nasıl çizdiğinizi görünce daha iyi anlamış da oluruz sayın Kayatech. Regüle giriş çıkışlarından tutalım entegrelerdeki besleme ve girişleri de görmüş oluruz.

Saygılar.

toprak

PIC için pull-up veya pull-down kullanımı farkı parazit açısından etkiler mi?
aşağıdaki resimde hangisini tercih etmeliyiz. Sağdaki mi soldakini mi?
Başka bir başlıkda kazımugur arkadaşımız pull-up ı önermişti.
http://etepic.com/index.php/topic,479.0.html

skara1214

pull up'ın şöyle bir güzelliği varki  pic 1 volt üstünü(tan hatırlamıyorum ama o değere yakın)  1 altını 0 alır gürültü geldiği zaman 5 voltu 1 voltun aşağısına indirmesi 0 voltu 1 voltun üstüne çıkartmasından daha zordur.

F®T

benimde favorim pullup. :)

şöyle parazitler şaseye göre yüksek potansiyel oluşturan durumlardır.pull up ta girişi yüksek potansiyelde tuttuğu için iyi bişidir. ;D
"Hakk" şerleri hayr eyler Zannetme ki gayr eyler Ârif anı seyreyler Mevlâ görelim neyler Neylerse güzel eyler.

toprak

Alıntı yapılan: F.T - 23 Ocak 2013, 22:53:58
benimde favorim pullup. :)

şöyle parazitler şaseye göre yüksek potansiyel oluşturan durumlardır.pull up ta girişi yüksek potansiyelde tuttuğu için iyi bişidir. ;D

Ben de genelde pull-up resistör yani pull-down switch kullanıyorum?
Fakat kafama takılan nokta şu;
Enerjide dalgalanma olma ihtimaline karşı pull-down rezistor daha iyi olmaz mi? Çünkü pull-up resistör kullanımında dalgalanma karşısında pic girişi 0 algılamaz mı? Ama pull-down resistor pull-up swıtch kullanılırsa dalgalanma karşısında pic girişi yine 0 kalarak değişen birşey olmaz  diye düşünüyorum.

ete

Sonuçta pin bir direnç ile +5V ta yada GND ye bağlı olduğu için o pinin çerverel parazitler nedeni ile LOW da beklerken HIGH olma ihtimali ile HIGH da beklerken LOW olma ihtimali aynıdır.  Tercih kriteri başka şeyler olmalı. Ben şöyle düşünürüm.
Pin'i Pullup yaparsam buton koyacağım her yere GND taşırım. Ama tersi olursa +5V taşımam gerekecek ki buda bir parazit kaynağıdır.
Düşünün bir kere Pic'lerin bir portunda dahili PULLUP lar var. Bunlar programla aktif edilebiliyorlar. Peki neden Pull-down yapmamışlar acaba?.
Pullup'ın bir diğer avantajıda dahili pullup ların kullanılma kolaylığıdır. Harici direnç bağlamadan genelde B portunda Pullup kullanabiliyorsunuz. Bu hem malzeme tasarrufu hemde PCB de size kolaylık sağlar. O halde ilk tercihiniz daima Pull-Up olmalıdır.

Ete

İlyas KAYA

Akım yükü beslemenin NEGATİF hattına bindiğini düşündüğüm için ben pull-down'ı tercih ediyorum.

Yukarıda saygı değer forum arkadaşlarımızın da bahsettiği üzere pull-down ile pull-up arasında parazit olarak bir fark yok.

Tabi bu PIC'in hangi portunu kullandığınıza bağlı olarak da değişkenlik gösteriyor.
PIC'lerde genelde portların giriş kısmında schmitt Trigger kullanılıyor. Kiminde buffer var.

Ben kimi portlarda pull-up drenci kullanırken kimisinde pull-down kullanıyorum.
Bunu da devrede giriş ve çıkışların pozisyonuna göre en kolay portları seçtiğim için böyle yapıyorum.

Pull-down drenci ile devre yapmanın da birkaç avantajı var ;

- B PORTU haricindeki portlarda tıkış tıkış 5V'a direnç atmanıza gerek kalmıyor.
- GND plane kullandığım için dilediğim yerde pull-down yapabiliyorum.
- Yazılım anında "0" mı diye kontrol etmek yerine "1" mi diye kontrol ediyorum.Kafa karışıklığı olmuyor.
- Dilediğim gerilimlerde gerilim bölücü ile giriş yapabiliyorum ki yukarıda örneklerimiz mevcud.

Saygılarımla.

toprak

Alıntı yapılan: kayatech - 09 Ocak 2013, 15:51:13

Datasheet de görüldüğü gibi 7805'in hemen dibine ve girişine 0,33uf bir kondansatör ile çıkışına ve
en yakın noktaya 0,1uF(100N) ile yeri çok sorun olmayacak şekilde 10uF kondansatör eklenmiş.

Emin olmak için soruyorum sayın Kayatech
Ben devrelerde genelde DC (pil) kullanıyorum. 7805 in girişine bağlayacağımız 0,33uf kondansatör kutupsuz ceramic kondansatör olmalı değil mi? Yani 330nf ceramic mercimek kondansatör
Aynı değerde radial elektrolitik de var. Onun için sordum.