Kalitesiz basılan pcb yolları görüntüleri

Başlatan sinancnc, 07 Şubat 2013, 10:19:47

sinancnc

Çıplak Gözle bakıldığında çokda problem gözükmeyen çalışırken problem çıkaran bir pcbnin mercek altındaki fotoğrafları...
Paylaşmayı seven insan toprak olup gitmez. Bir şeyler bırakır...!

Mucit23

mikroskop altında acayip görünüyor ama normal olabilir.. Engüzel çıkan bi yolu bile mikroskop altında gözlemlerseniz yol duvarlarının girintili çıkıntılı olduğunu görürsünüz. hatta asitte çok kalırsa yollar mantar şeklini alıyor. İçten içe oyuluyor.
Bir ulusu yok etmenin En iyi yolu o ulusun dilini yok etmektir.

www.arectron.com/

İlyas KAYA

Sinan bey; Bir de tam boy çıplak gözle gürür gibi plaketi görseydik daha iyi kıyaslama imkanı bulabilirdik.

EL yapımı PCB lerdeki bu sorun normaldir. Çünkü toner noktalardan oluşuyor ve asiti bir miktar bakıra ulaştırıyor.

Asit seviyesini iyi ayarlayıp maksimum 3dk-5dk arasında aşındırmanın bitmiş olması gerekmektedir.
Asit süresi uzuyor ise kullandığınız tuz ruhu veya perhydrol kalitesiz demektir.

Tuz ruhu olarak "Hypo" 2,5 kg lık kullanıyorum. Perhydrol 'ü ise 1 lt lik şişede açık alıyorum.
Toplam asit sürem 5 dk yı geçmiyor. (genelde 3 dk)
Hatlarım ize çok keskin oluyor.

Kalitesiz asit ürünlerinde bu süre 10 dk ya kadar uzuyor ve toner artık kendini bırakmaya başlıyor.

Göz odur ki dağ ardını görsün,
Akıl odur ki başa geleceği bilsin.!

sinancnc

PCB Yanımda değil ama yarın ekleyeyim . bende kesinlikle orjinal tonerli lazer yazıcı + kuşe kağıt kullanarak işimi sorunsuz çözüyyorum ...
Paylaşmayı seven insan toprak olup gitmez. Bir şeyler bırakır...!

erdogan2734

Erdoğan
İmkansızın zaman aldığı bir dünya'da bana zorluktan bahsetme!

mehmet

Bu da benim favorim. Montaj bittikten sonra arıza
aradık. Giriş beslemedeki kısa devre kondansatör
altında çıktı. 8) 8)
Olan olmuştur,
olacak olan da olmuştur.
Olacak bir şey yoktur.
http://www.mehmetbilgi.net.tr

erdogan2734

Bu ve benzeri hatalar genelde yurtiçinde yaptırdığımız pcblerde oluyor.
Yurt dışından sipariş verdiğimiz pcblerde bu tarz hatalı ürünleri işaretleyip bize öyle yolluyorlar ve mevcut sayıdan düşüyorlar.
Yani 1000 adet sipariş verdiğimizde bu şekilde 25 kart varsa, bu kartları bize işaretleyip yolluyorlar en azından bizim tedarikçilerimiz öyle.
Sonuç olarak biz teknik adamların sorun çözmede artı deneyimi oluyor.
Sizin fotoda olduğu gibi artık bu tarz arızalarda kondansatör altına hep bakarsınız :)
Erdoğan
İmkansızın zaman aldığı bir dünya'da bana zorluktan bahsetme!