TEA5767 PIC16F628 Dijital PLL kontrollü FM Radyo Alıcı Sistemi

Başlatan ete, 28 Ağustos 2011, 14:14:12

MS_59

Bu gece denicem hocam birde kutuladım bitince paylaşıcam çok sağolun...

Şuan modül çıkışlarını ayırdım ve oto teyibimin aux girişinden radyoyu dinleyebiliyorum seside çok net anfi bağlı olmadığı için radyo üzerinden ses sontrolü yapamıyorum amacım seside radyo üzerinden yapmak.
ilginize teşekkürler hocam...
mehmet

zoptrik

Çok güzel görünüyor. Gayet stabil çalışıyor. Geliştirmeye çok açık. Ellerinize sağlık.
DEHA; İMKANSIZDA MÜMKÜNÜ GÖREBİLMEK DEMEKTİR.GEMİLERİN KARADA DA YÜZEBİLECEĞİNİ SEZMEK, MEHMETLERDEN BIRINI "FATİH" YAPAR...!

xc10

Ete hocam bu proje mükemmel birde enaz 6 radyo kanalını hafızada tutabilseydik  tam mükemmel olacak.....

ete

Hafızada tutarımda hafızadakileri nasıl çağıracağım?
Boşta ne tuş var nede boş pin var. İşlemci değiştirmek yada bir tane port çoklayıcı ilave etmek lazım.
Aslında boş zaman bulabilsem işlemciyi değiştirerek çok kanallı bir sistem yapmak istiyorum.

Ete

MS_59

hocam birde bu modül ile radyomuz RDS'li olurmu, oda olsa çok daha güzel bi proje olur
mehmet

ete

Modül RDS yi desteklemiyor maalesef. RDS için önceden bir araştırma yapmıştım ikinci bir modül daha kullanmak gerekiyor.

Ete

erdoganacun

ete hocam   saygılar  sevgiler   hocam  mümkünse  benim  bir  ricam var  okuldan  bir arkadaşa  tuşlu   8 ve 16  dijitli  olmak  üzere  bir  proje  yaptırmıştım   bu  projeyi  prototipini  yapmıştım  yanlız  dısplay ler   75 mm  di   çalıştı  gayet  güzel  hafızayada alıyordu ...  aradan  biraz  zaman geçti   elimde  diğer  pcb boş  karta   bir  tanede  yaptım   dısplayleride  320 mm   olarak  yaptım  biraz  büyük olsun  dedim  değişik  projelerde  kullanırım  diye  videosunu  görebilirsiniz   hocam  pcb  kontrol  ettim kesinlikle   hiç  bir  hata  yok  bir önceki  kartta  aynısıydı   tekrar  tekrar  kontrol  ettim  tuş yerine  kumanda  taktım  her şeyiyle mükemmel  çalışıyor  dısplay büyüyünce   yanma sönme  geçişleride  ağırlaştı     hafızaya  neden almıyor  onu  anlamadım  hocam  C  yazıoldığı  için  hiç  anlamadığım  bir şey .... yazan  arkadaşa da  ulaşamayınca  sizi  rahasız  ettim  bu  konuda  yardımcı  olabilirrmisiniz  olursanız  çok  memnun olurum   hocam yardsımcı  olursanız  direk  sizin meil  adresinize   dosyaları  atacağım 

tekrar  saygılar  hocam

ete

Maalesef yardımcı olamam. Birinci sebebi vaktim yok. İkinci sebebi C dilinden yalnızca biraz anlarım ama program yazacak yada edit edecek kadar değil maalesef.
Ete

rapnet220

Ete hocam çok güzel bir radyo olmuş :). Üzerine saat eklenebilirse ayrı bir güzellik katacağına inanıyorum.

acdc

Alıntı yapılan: ete - 28 Ağustos 2011, 14:14:12
Uzun zamandır yeni bir proje yayınlamamıştım. Bunun sebepleri var elbette. Proje çok ama yayınlama isteğim yok.

Çünkü sürekli olarak projelerimi ticari mal haline getirip satıyorlar. Diyeceksiniz ki ne karışıyorsun sen açık kodu veriyorsun devreyide veriyorsun gerisi yapanın insafına kalmış. Ama durum öyle değil. İş ticarete gelince yapanın hakkınıda düşünmek gerekir. Her neyse hiç bir projemin ticari mal olarak satılmasına razı değilim bunu herkesin bilmesini istiyorum. Satmak isteyen banden izin alması gerekir.

hocam gerçekten bu konuda çok haklsınız bende sizin şu etrafı ledli olan saat projenizin tanınmış bir firmanın bayilerine kurdugu konsolunun içinde görünce gerçekten içim yanmıştı ..

rapnet220

Alıntı yapılan: ete - 28 Ağustos 2011, 14:14:12
Uzun zamandır yeni bir proje yayınlamamıştım. Bunun sebepleri var elbette. Proje çok ama yayınlama isteğim yok.

Çünkü sürekli olarak projelerimi ticari mal haline getirip satıyorlar. Diyeceksiniz ki ne karışıyorsun sen açık kodu veriyorsun devreyide veriyorsun gerisi yapanın insafına kalmış. Ama durum öyle değil. İş ticarete gelince yapanın hakkınıda düşünmek gerekir. Her neyse hiç bir projemin ticari mal olarak satılmasına razı değilim bunu herkesin bilmesini istiyorum. Satmak isteyen banden izin alması gerekir.

Sizin yaptığınız bu projeri ticari amaçla kullananlar sizin verdiğiniz emeğe büyük saygısızlık yapıyor. Bunu yapanları ben şahsen kınıyorum.

Erata

ETE hocam takıldım kaldım

programı mikroc de yazıyorum manuel  taramalar  tamamlandı sorun yok
yalnız  otomatik taramada başarılı olamadım başım döndü :)
bu arada pbp yi de baya unutmuşum bu arada bi çok kısmı çözemedim

otomatik taramayı bazı şeyler yaptım ama  program söyle yapıyor  default frekans 87.5 verdim diyelim
otomatik yukarı tarama butonuna bastığımda hışırtılar geliyor bu  tarama yapıyor demek fakat  cok kısa sürede  tekrar default istasyona dönüyor

otomatik tarama kısmını kısaca baştan sona ne yapmam gerekiyor  anlatabilirseniz  sevinirim

teşekkürler

BİRAZ KARIŞIK ŞU AN AMA PROGRAMI VEREYİM  GENEDE

------------------

unsigned char frequencyH=0;
unsigned char frequencyL=0;
unsigned long frequencyB;
double frequency=87.5;

unsigned char oku1=0,oku2=0,oku3=0,oku4=0,oku5=0;

void cevir ()
{
frequencyB=4*(frequency*1000000+225000)/32768; //calculating PLL word
frequencyH=frequencyB>>8;
frequencyL=frequencyB&0XFF;
}

void tuning()
{

// send data (data to be written)

I2C1_Init(50000);         // initialize I2C communication
I2C1_Start();
I2C1_Wr(0xC0); //5767 yazma adresi
i2c1_wr(frequencyH);
i2c1_wr(frequencyL);
i2c1_wr(0x10);
i2c1_wr(0x10);
i2c1_wr(0x00);
I2C1_Stop();               // issue I2C stop signal

Delay_100ms();

}

void dataoku()
{
   I2C1_Start();
  //  I2C1_Wr(0xC1); //5767 okuma adresi
   oku1=I2C1_rd(0xC1); // 5767 Okuma  Adresi
   oku2=i2c1_rd(0xC1);
   oku3=I2C1_rd(0xC1); // 5767 Okuma  Adresi
   oku4=i2c1_rd(0xC1);
   oku5=I2C1_rd(0xC1); // 5767 Okuma  Adresi

Delay_100ms();

}
void main() {

option_reg.F7 = 0; //portb pullup on
  TRISB = 0xFF;      // portB input
  PORTC = 0;
  TRISC = 0;
  PORTD = 0;
  TRISD = 0;
  cmcon = 7;

cevir();
           tuning();

while(1)
{

if (Button(&PORTB, 7, 50, 0)) {
                dataoku();
                oku1.F6=1;
                oku1.F7=0;
                oku3.F7=1;
                I2C1_Start();
                I2C1_Wr(oku1);  //tarama
                I2C1_Wr(oku3);  // yukarı tarama
                //I2C1_Wr(oku4);
                //I2C1_Wr(oku5);

Delay_100ms();

while (1){

dataoku();
               if (oku1.F7 == 1)
               {

/*
               dataoku();
               frequencyH = OKU1 & 0b01111111 ;
               frequencyL = OKU2    ;

I2C1_Init(400000);         // initialize I2C communication
               I2C1_Start();
               i2c1_wr(frequencyH);
               i2c1_wr(frequencyL);
               i2c1_wr(0x10);
               i2c1_wr(0x10);
               i2c1_wr(0x00);
               I2C1_Stop();

Delay_100ms();
                   */

break ;
               }

}
    }
  if (Button(&PORTB, 6, 50, 0)) {
     frequency=frequency + .1 ;     // aşağı tarama

cevir();
     tuning();
    }

if (Button(&PORTB, 5, 50, 0)) {
     frequency=frequency - .1 ;     // aşağı tarama

cevir();
     tuning();
    }

/*if (Button(&PORTB, 7, 1, 0)) {
     frequency=frequency + .1 ;     // yukarı tarama

tuning();
    }
  if (Button(&PORTB, 6, 1, 0)) {
     frequency=frequency - .1 ;     // aşağı tarama

tuning();
    }
    */

}

}

--------------------------------

ete

Tea5767 nin data sheetini iyi okumak ve anlamak gerekiyor. Aksi taktirde kullandığınız mantıkla arama yapmaz alet. Siz data sheeti inceleye durun ben dönüşte hem data sheete hemde programa bakıp hatırlamaya çalışayım nasıl olduğunu.

Bu arada aklıma geldi. İki cins modül mevcut. Biriisnde 13mHZ kristal var. Diğerinde 32768 hz lik kristal var. İKisinde istasyon arama kriterleri farklı. Kullandığın modüldeki kristal frekansını kontrol etmen gerekiyor.

Ete

Erata

hocam sagolasın  geldiginde ilgilenirsen sevinirim bu arada bende inceliyorum datasheet i

bu arada digital scopda kristal frekansına baktım 32768  Khz