TEA5767 PIC16F628 Dijital PLL kontrollü FM Radyo Alıcı Sistemi

Başlatan ete, 28 Ağustos 2011, 14:14:12

ete

Ben döndüm data sheete henüz bakamadım. O kada çok mesaj birikmişki onları ancak cevaplıyorum.
Programa şöyle bir baktımda otomatik taramada şöyle bir mantık var;
Modül ile 5 adet byte üzerinden haberleşiyorsun.

DATA_BIR denilen byte'ın 0-5 arası bitleri PLL bilgisinin 8-13 arası bitlerini tutuyor.
Bit-6 da SEARCH MODE 1=Otomatik arama , 0= manuel arama
Bit-7 de ise Mute bilgisi 1=mute 0=değil. şeklinde bilgi tutuluyor. Burada Mute ve search mode otomatik arama ile ilgili.
Demekki otomatik aramayı başlatmak için Mute=1 ve SM=1 vermek gerekiyor modüle.

DATA_IKI, PLL nin low byte bilgisini içeriyor.

DATA_UC, e bit bazında bakmak gerekiyor.
Bit-7=SUD yani Yukarı aşağı arama biti. 1 ise 108Mhz 'e doğru yani yukarı, 0 ise aşağı yani 87,5 Mhz e doğru arama yapıyor.

Bit-6ve 5=SSL yani Search Stop Level. Arama esnasında bulduğu istasyon hangi seviyede ise dursun  bilgisi buradan veriliyor. Tabloya göre,
00 kullanılmıyor.
01 ise Low level yani ADC çıkışı 5  buna ayarlanırsa zayıf istasyonlarıda bulur demektir.
10 ise Orta Seviye yani ADC çıkışı 7  Bu ideal seviye olup yüksek ve kısmi olarak biraz daha zayıfları buldurur
11 ise High seviye ADC çıkışı 10 oluyor. Bu en kaliteli ve yüksek çıkış gücüne sahip istasyonları buldurur.

Bit-4 =High - Low side injection. Benimde çok iyi anlamadığım bir şey. Genelde tecrübelerime göre yalnızca birini kullanmak avantajlı. Sanırım High side injection kullandım.

Bit-3= Mono / Stereo seçimi

Bit-2=Mute Right
Bit-1=Mute Left
Bit-0=Yazılımla programlanabilir port çıkışı bu bit high ise entegrenin SWP1 pini High değilse LOW oluyor.

DATA_DORT, bir sürü ıvır zıvırı kontrol ediyor. Data sheete bakarsın.
Bu durumda otomatik aratma yapabilmek için,
1. Data-1 de SM=1 ve MUTE=1 yapmak gerekiyor.
2. Data-3 de SUD biti 1 yada 0 yapıalrak arama yönü verilmeli
3. Yine Data-3 de SSL bitlerine gerekli bilgi verilerek hangi arama kriterinde arama durdurulacak belirlenmelidir.
Bu aramada frekans bilgisi aslında otomatik yenilenmektedir. Başlarken aramaya alttan yukarı doğru yada en üstten aşağı doğru başlanmalı başlangıç frekansı PLL değeri olarak verilmeldir.
Arama bir istasyon bulunarak durduğunda gerekirse o istayon yerine sabitlenmelidir.

Data sheet öyle hemen kafaya yerleştirilecek cinsten değil. Çok fazla incelemiştim yalnızca incelemekde anlamak için yeterli değil. Özellikle benim gibi amatörler için. Bu nedenle denemelerde yaparak sonuca gitmiştim. Mesela otomatik aramada istayon PLL değerini kendisi alıyor gibi bir intiba var ama yaptıramadım. Yada yaptırdıysamda pek verimli çalışmadı. Bunu ben her duruşta hemen PLL değerini okuyarak kayıt altında tutmaya çalışıp yeni aramayı kaldığı yerden bu bilgiyi kullanarak yapmıştım.
Bu açıklamalar üzerinden biraz uğraş bakalım neler yapabileceksin.
Ete

Erata

hocam eline koluna saglık güzel acıklamışsın bu bilgiler ışığında devam edeyim programa
sonucu buradan bildiririm gene

çok çok sagol

kolay gelsin

entegre46

hocam amatör bir elektronikçiyim programlamadan anlamıyorum ama devre tasarımında ve uygulamada iyiyim sizin yapmış olduğunuz bu devreyi 16f628a ile yaptım radyo frekans alıyor sesi alçaltıp yükseltiyor ama tarama düğmesine bastığımda tuş takımı kitleniyor ses tuşları bile çalışmıyor bu yazılımın 628 e göre yapıldığından kaynaklanır mı şimdiden teşekkür ederim.

ete

Normalde birbirlerinin yerine uyuyorlar ama doğrusunu yapmak lazım programı elindeki pic e göre derleyip kullanmak lazım yapamaz isen haber ver yapayım.
Ete

entegre46

hocam en son yayınladığınız dosyaların içindeki bas dosyasını açtım ordaki pic 628a yazıyor ama hex dosyası 628 e mi yoksa 628a ya göre mi derlendiğini bilmediğim için denemedim.bendeki derleyici demo olduğu için yapamadım 628a uyumlu bir derleme yaparsanız sevinirim hocam şimdiden teşekkürler

ete

En so verdiğim yeni versiyon program 16F628A için derlenmiştir. Yeniden derlemeye gerek yok.
http://dl.dropbox.com/u/25364674/RADIO_v04.zip
Ete

erdoganaltun63

devrenizden iki adet yaptım cok güzel çalışıyor teşekkur ederim. Elimdeki modul 76-108MHZ  mhz arasında çalışıyor bu arada çalışması için hex doyasını düzenlemeniz mümkünmü?

ete

Bu entregre aslında çok karmaşık bir yapıya sahip. Aradan zaman geçince fonksiyonlarını unutuyorum.
En ufak değişiklik için epeyce data sheet incelemem gerekiyor. İsteğinizi yerine getirmeye çalıştım. Ancak bu sefer data sheet'e bakmadım.
Umarım istediğiniz gibi çalışır. Çalışmaz ise çok fazla zamanımı alacak bir konu bu. Üstelik karşılığında da çok fazla şey elde etmeyeceksiniz.
Her neyse ilişiktekini deneyin. Olmuyor ise elimden başka bir şey gelmeyecek maalesef.

Ete

ugurkantar

ete hocam merhaba
elinizde TEA5767 modulu varmı acaba?

ete

Olması gerek. Acil lazım ise yardımcı olamam.  İstanbuldayım ve 1 hafta en azından buralarda olacağım. Sonra hallederim.
Ete

ugurkantar

acelesi okadar yok hocam .  işiniz bittikten sonra hallederiz şimdiden teşekkurler.

ete

Ugurkantar,

Ben döndüm. Modül istiyorsan yollayabilirim.
Ete

entegre46

HOCAM DEVREYİ YAPTIM VE GÜZEL ÇALIŞIYOR ELLERİNE SAĞLIK AMA BUNA 10 TANEDE HAFIZA TUŞU EKLESEK NASIL OLUR

ete

entegre46

şema çizmek problem değilde hocam yazılım problem bunu 628 ile değilde 877 yapsak olurmu