TEA5767 PIC16F628 Dijital PLL kontrollü FM Radyo Alıcı Sistemi

Başlatan ete, 28 Ağustos 2011, 14:14:12

ete

Rayman, ne yapmak istediğini gerçekten anlamadım.
pdf dosyasındaki devrede ne işe yarıyor onuda anlamadım.

Ete

rayman

Ete hocam merhabalar...... Kısaca anlatayım :

Tx transmistter devresinden Low frekans gönderiyoruz manuel olarak... Yani bu sinyal karşıda duran bir tane demir düşünelim. Vede bu demirin üzerinde bir negatif yada tercihe göre pozitif iyon oluşturuyor.... Buda madenlerin kendi iyonik yapılarını ortaya  çıkararak rx deki alıcımızda , manuel girerek o madendeki titreyen iyonları tesbit ediyor... Tabi teori olarak böyle olsada biraz zor.... İşte Türkiye'nin manyetik alanı bile , nem oranı bile etkiliyor. Dolayısı ile Pic'ten bir sinyal gönderdik diyelim 9khz..... Vede bir demirde bu aktif hâle geldi vede o demir bir iyon yaymaya başladı ( tabiki demirin rezonans frekansı 9khz değil ) Rx ise bu yayılan iyonları tesbit edip pic te pll ile kitleyip bize ses ile uyarı vermesi gerekiyor yapmak istediğim bu. Umarım anlatabilmişimdir.
Bu ekteki şemayı yaptım. Fakat alıcı kısımında sorun var . Örnek olması açısından. Burada metal çanak var. 555 ile trafo doğrultulup 4 volt civarı polarmaya göre iyon transmitter olarak gönderme yapılıyor.

ete

Şimdi daha anlaşılır oldu. Bu konular beni aşıyor. Daha doğrusu tamamen ilgi alanım dışında işler. Bu nedenle tavsiyem öncelikle Çanak anten devresini yapıp en azından çıkışını kontrol etmek gerekir. Çıkış pic ile okunmaya yada değerlendirmeye uygun ise uygun bir sistem düşünülür değil ise uygun hale getirmek için ne gerekiyorsa o yapılır. Ama önce oradaki sinyali görmek gerekir bana kalırsa. Sen sinyali bir tespit et ondan sonra konuşalım.

Ete

rayman

Ete hocam hemen simülasyonda testler yapıp paylaşacağım. Ancak , Çanak lı menşeyli devreyi yapmayacaz. Teorik olarak fikir açısından verdim onu. Transmitter'i Pic 'ten teleskopik antenle göndereceğiz.... Örneğin 60khz band aralığı bir osc düşünelim. Bunu transmitter'den gönderelim bu bağımsız çalışsın. Frekans aralığınnı biz seçeriz... Rx ise onuda biz seçeriz ... Onada pll ile okunan değer var ise kitletip ses olarak duyarız....

rayman

1khz 1v. Sinyal Rx girişine bağladığımda böyle bir sinyal çıkışı var...... 74ls14 bağladığım yarım periyot kare dalga sinyali var .... Giriş hassasiyeti 3mv. 100khz. Yukarısına çıktığımda bayılıyor .... Zaten 100khz'de havadan 3mv luk bir sinyal bulamayız..... Çok düşük voltajlarda olacak sanırım......

rayman

Frakans en düşükte 400hz'de  58uv. ( Mikrovolt ). Frekansı düşürdüğüm zaman sinyal kayboluyor ki zaten devremizin amacı Filtre  Pass band

rayman

Sinyal sanırım Pic'ten kare dalga çıktığı için direnç vede kondansatörlerle kare dalgayı sinüse çeviriyor.... Giriş Sinyali 1khz 'de Eğer Pic'ten kare dalga geldiğini düşünürsek sinyal göre bozuk. 2khz'de biraz daha iyi 3-4 khz'de tam sinüs oluşuyor..........

mehmetemin

Ete Hocam aradan  2-3 yıl zaman geçmiş elinizde TEA5767 modulu kaldı mı ?

ete

Olması gerek bakmam lazım kaç tane gerekiyor bir kaç tane olması gerek çünki. Akşama bilgi veririm. 1 tane kesin var .
Ete

ete

1 tane buldum. İkinciside olması gerek. Evde bulamadım. İşyerinde olabilir yarın birde oraya bakıp haber vereyim.
Ete

ete

Maalesef yalnızca 1 adet bulabildim. İstersen yollarım.
Ete

mehmetemin

Hocam; TEA5767 modulu bana 2 tane gerekli  ancak size lazım değilse bana 1 taneyi yollar mısıniz?

ete

Yollarım demiştim nereye detay ver Özel mesaj at.
Ete

ilkerhan

ete hocam devreyi kurdum, üstte frekans altta pll yazıyor ve hiç bir tuş görevini yapmıyor. ne yapmam lazım? hata tespitine nerden başlamalıyım?