basic ile 3310 lcd'ye yazmak biraz daha kolaylaştı

Başlatan est32, 15 Eylül 2011, 01:11:06

zoptrik

Çok teşekkür ederim. Şimdi ilk kodları da daha iyi anlıyorum.
bu arada fastLCD yi çalıştıramadım. win7dn kaynaklanıyor sanırım. Onun yerine bmp2asm diye bir program buldum. devreyi de düzdüm ilk çalışmalarım:

Tekrar tekrar teşekkür ederim. ekranda yazıyı görünce inanılmaz mutlu oldum :)
görüşmek üzere...
DEHA; İMKANSIZDA MÜMKÜNÜ GÖREBİLMEK DEMEKTİR.GEMİLERİN KARADA DA YÜZEBİLECEĞİNİ SEZMEK, MEHMETLERDEN BIRINI "FATİH" YAPAR...!

est32

Devrenin çalışmış olmasına sevindim,bir kaç gün heyecanla bununla uğraşırsın artık :)
ben de win7 kullanıyorum fastlcd uyumluluk modunda çalışıyor.
fastlcd'ye sağ tık
ÖZELLİKLER>>UYUMLULUK>>Bu programın çalıştırılacağı uyumluluk modu:>>Windows XP(service pack3 )

zoptrik

Uyumluluk modunda da çalışmadı. comdlg32.ocx hatası veriyordu buldum indirip system32 nin içine attım çalıştı.
http://www.ocxdump.com/ocxfiles/C/COMDLG32.OCX
Mükemmel oldu yaf. Güzelliğe bak :D
Bir şey daha sormak istiyorum @est32, LCD nin beslemesini nasıl verdin? şimdilik 1k potla basit bir gerilim bölücü yaptım fakat LCD farklı akımlar çektiğinde voltaj dalgalanması olacaktır. biraz korkuyorum doğrusu.
en kısa zamanda 8210 ekranını da deneyip bakacağım.
iyi forumlar...
DEHA; İMKANSIZDA MÜMKÜNÜ GÖREBİLMEK DEMEKTİR.GEMİLERİN KARADA DA YÜZEBİLECEĞİNİ SEZMEK, MEHMETLERDEN BIRINI "FATİH" YAPAR...!

est32

ben ekranı sadece 3voltta kalem pil ile besledim bunun dışında bir denemem olmadı ama yanlış bilmiyorsam ekran en fazla 3.6 veya 3.7 volt çalışması lazım ama 3 volt gayet uygun.
Ekran ve pic birlikte 660 mikro amper(0.66mA) akım çekiyor. Motoma marka en kalitesiz çin işi pille bile yaklaşık 2 ay civarı çalıştı.

zoptrik

o zaman bir sıkıntı çıkmaz herhalde. farzedelim 1k lık direncin tam ortasına getirdim. normalde 2.5 2.5 olarak bana 2.5 volt vermesi lazım
v=i.r
3=0.00066*r
r=4,5kohm 'ekran+PIC direnci
farzedelim ekranın direnci 5kohm olsun.
ben 500ohm la paralel bağlamış oluyorum.
1/500+1/5000=1/x
x=499.9
yani ekran hiç yokken 2.5V olan voltajımız ekran bir anda yüklense bile 2,499 a düşüyor ki bu kadar dalgalanma sanırım ekranı bozmaz :D
pot u 3v a ayarlayıp öylece kullanacağım galiba.
teşekkür ederim. ben biraz yeni oyuncağımla oynuyum :D
görüşmek üzere...

zoptrik

http://www.youtube.com/watch?v=sepJX2lnMhk
büyük resmin başındaki "$00" ları da silip x konumundan doğrudan atama yapınca ikinci foto da hafızaya sığdı :) devre bu haliyle 1880 karakter.
iyi forumlar...

est32

yav ayarla işte 3v'a tamam :)
tasarruflu olduğu için pilli uygulamalar için bire bir bu ekran.Eğer sen de pilli uygulama yapacaksan o zaman tasarruf için titiz davranmakta fayda var ama onun dışında voltajın temiz ve güvenilir değerde olması dışında fazla özenmeye gerek yok.
Videodaki animasyonlar arasında ekranı da silseydin daha iyi olurdu.

umitco

Selam,ekranın ışığı nasıl açılıyor ?

est32

cherhem

iyi akşamlar...
çalışmanız gerçekten çok güzel. ben 3310 ekranı yerine 2100 ekranı kullandım 96*64 boyutunda. projenizdeki yazdığınız yerleri düzelttim 8 satır olarak kullanılabiliyor. fakat ekran ters görünüyor :)  bayağı urağraştım ama düezltemedim bir türlü.  bunu düzeltmek için hangi düzenlemeleri yapmam gerekiyor? yardımcı olabilirseniz sevinirim.

görüntü:

est32

böyle de hoş görünüyor :)
bence o ekran oraya ters yerleştirilmiş. Sonradan yerleştirildiği belli zaten kenarlar eritilmiş. Ekran ters çevrilirse esat yazısı zaten sol üste denk gelecektir.

cherhem

hoş olmasına hoşta ters işte :)  ekran ters yerleştirilmesi mümkün değil arkasıdna film var daha yeni söktüm telefondan :)  başka uygulamalara baktım hep ters. zoptrik'in ilk mesajlarındada ters olduğundan bahsetmiş.  başka düşünceniz avrmı bu konuda?

(kenarlarını ben erittim ekran düşmesin diye :) )

est32

eminseni o zaman biraz iş çıkacak gibi;
Sanırım önce karakter tablosu tersine çevrilecek

CASE "E"'65
     COLUMN[0]=$7F
     COLUMN[1]=$49
     COLUMN[2]=$49
     COLUMN[3]=$49
     COLUMN[4]=$41
     COLUMN[5]=$00

satırı
CASE "E"'65
     COLUMN[5]=$7F
     COLUMN[4]=$49
     COLUMN[3]=$49
     COLUMN[2]=$49
     COLUMN[1]=$41
     COLUMN[0]=$00

en azından bir harfi böyle çevirip dener misiniz? Bu şekilde harf tersine çıkarsa çevirmeye devam edelim

cherhem

aynen bende onu denedim. ama tektek çevirmek yerine SHout komutunda gönderim sırasını değiştirdim ve sonuç harfler döndü.

SHOut DTA,CLK,1,[COLUMN[5],COLUMN[4],COLUMN[3],COLUMN[2],COLUMN[1],COLUMN[0]]

daha sonra düşündüm ki ben sondan yazdırmaya başlayayım. SUTUN değişkenini ellemeden 96 sutunumuz var her harf 6 sütun ben bunu 90. sütundan başlatırsam düzgün olur. evet düzgün oldu sorun kalmadı. :)

yaptığım değişiklik şu şekilde sadece(başka yapacaklara yararı olur belki):

POSX=90-SUTUN:POSY=SATIR:GoSub LCD_XY_VER:High D_C
        SHOut DTA,CLK,1,[COLUMN[5],COLUMN[4],COLUMN[3],COLUMN[2],COLUMN[1],COLUMN[0]]

ilginiz için teşekkürler.  :)

est32

evet böyle daha mantıklı,
yalnız 90. satırdan başlanırsa sutunu sıfıra doğru götürmek gerekmiyor mu?
YOLLA:
        POSX=SUTUN:POSY=SATIR:GOSUB LCD_XY_VER:HIGH D_C
        SHOUT DTA,CLK,1,[COLUMN[5],COLUMN[4],COLUMN[3],COLUMN[2],COLUMN[1],COLUMN[0]]
        SUTUN=SUTUN-6
        RETURN

hımm tamam şimdi fark ettim öyle yapılmış zaten neyse sorun çözülmüş.
iyi akşamlar