Transistör polarma hesapları

Başlatan inventor, 15 Eylül 2011, 13:33:39

inventor

Merhaba arkadaşlar,

Gerek sağlık gerekse işler nedeniyle bir süredir foruma giremiyordum. Bayağı ilerleme sağlanmış. Gelişmeleri incelerken kendi açtığım konularda neler yazıldığına baktım. Çok faydalı açıklamalar yapılmış. Arkadaşlara tekrar teşekkür ediyorum.

Transistör konusu böyle bir kaç sayfa ile anlatılabilecek bir konu değil maalesef. Sadece yapısı ve çalışma mantığı için bir zamanlar 30 sayfalık yazı hazırlamıştım. Buradaki kişilere bu tür bilgilerden ziyade nasıl kullanılır sorularına ait bilgiler vermek daha doğru olacaktır diye düşündüm ve bu konuyu açtım. Ama yukarıda arkadaşlarında belirttiği gibi sınırlı bir açıklama oldu.  Ben de transistörler konusunda tekrar bir şeyler yazayım dedim. Ana hatları ile transistör konusunu anlatmaya devam edelim.

Transistör polarma konusunu anlatırken aslında konuya şuradan başlamak lazımdı;

transistörleri ele alırken önce montaj tipine bakmak gerekiyor.

Montaj tipine göre transistörler 3 e ayrılıyor.
1. Emiteri şase    2. Beyzi şase       3. Kollektörü şase

Polarma şekli olarak da üç tip polarmamız var;
1. Karasız polarma tipi         2. Otomatik polarma tipi         3. İdeal polarma tipi

Polarma gerilimine göre de üç tip çalışma var;
1. A sınıfı çalışma       2. B sınıfı çalışma     3. C sınıfı çalışma

Montaj tipi konusunda fazla açıklamaya gerek yok sanırım. Hepsi adından belli oluyor. Biz ilk yazımızda Emiteri şase montaj tipinin hesaplarını yaptık. En çok kullanılan montaj türü o olduğu için. Diğer montaj tipleri konusunda da ihtiyaç olursa anlatım yaparız. Ancak konu fazla dağılmasın diye sadece kısa bilgiler verelim.

1. Emiteri şase montaj:

---  En çok kullanılan montaj tipidir. Giriş empedansı (Direnci diyelim ) küçüktür. Giriş Empedansı transistörün Betası / Pant değeri ile bulunur.
( Pant konusu diyotla alakalı bir konudur ve biliniyor diye kabul ediyorum. Konu dağılacak yoksa )
---  Gerilim kazancı büyüktür. Hesaplarken transistörün AC Direncini giriş empedansına bölüyoruz. Sonucu Beta ile çarpınca gerilim kazancı bulunmuş oluyor. GK=B*(RAC/Giriş emp.)  formülü ile hesaplanıyor.
---  Akım kazancı BETA*0.95 Civarındadır. Yani BETA ya yakındır. Formülü : AK=BETA*(Çıkış emp. / RAC+Çıkış emp. )
--- Çıkış empedansı  büyüktür. Genelde yük ile eşdeğer kabul edilir.
---  Güç kazancı büyüktür. Tercih nedeni de budur. PK=AK*GK  ile hesaplanır
--- Faz tersleyici olarak çalışır. Yani Beyzden verdiğiniz AC sinyalin kollektörden tersini alırsınız.

2. Beyzi Şase montaj :

---  Giriş empedansı (Direnci diyelim ) çok küçüktür. Giriş Empedansı 1 / Pant değeri ile bulunur.
( Pant konusu diyotla alakalı bir konudur ve biliniyor diye kabul ediyorum. Konu dağılacak yoksa )
---  Gerilim kazancı büyüktür. Hesaplarken YÜK*PANT  formülünü kullanıyoruz
---  Akım kazancı 1 in altındadır.
---  Çıkış empedansı  büyüktür.
---  Güç kazancı orta hallidir.
---  Faz terslemez . Yani girişten verdiğiniz AC sinyalin çıkıştan aynen alırsınız.
---  Yüksek frekans sistemlerinde kullanılır. Tercih nedeni de budur.

3. Kollektörü şase montaj :

---  Giriş empedansı (Direnci diyelim ) büyüktür.
---  Gerilim kazancı 1 olarak kabul edilir
---  Akım kazancı yüksektir
---  Çıkış empedansı  küçüktür.
---  Güç kazancı iyidir. ( Emiteri şaseye yakın )
---  Faz terslemez . Yani girişten verdiğiniz AC sinyalin çıkıştan aynen alırsınız.
---  Giriş çıkış empedans farkından dolayı iki devre arasında empedans uygunlaştırıcı olarak kullanılır.

Kollektörü şase ve beyzi şaseler için fazla formül vermedim. Nedeni; işin içine polarma dirençleri falan giriyor. Şema çizmek gerekiyor.  İhtiyaç olursa onu da ileride açıklarız.

Yemek arası  Tekrar editleriz yazıyı

İlmin en büyük düşmanı, sabırsızlıktır. (Şems-i Tırmizi)

xoom

Konunun Resimlerini yenileyebilir misiniz?

medes

xoom konunun resimleri derken bildiğim kadarı ile resim yoktu fakat kafana takılan bir nokta var ise o konu üzerinde hem bilgi alış verişi
yapalım gerekir ise resim yükleriz.  medes       saygılarımla