mini pcb cnc

Başlatan kotan04, 25 Şubat 2013, 23:43:44

fatih88

ilyas bey valla cihaz zaten  neredeyse çürüdü arkadaşın dposuna koymuştum programı kullanamadık cihazdan soguduk anlayacagın mac3 düzgün çalışmamıştı kartımda bende mac2 kullanıyordum
bilgi paylaştıkça çoğalır!!

www.fayelektronik.com

kotan04

konuda tecrübeli arkadaşların bahsettiği gibi maliyet kalite vs.. bunları düşündükçe birden hevesim kırılıyor fakat sayın kayatech arkadaşın projesi gözlerimi fal taşı gibi açtı :) böyle suntadan ağaçtan yapsak :)  acaba maliyeti nedir ?
mac 3 dediğiniz program vektörel çizimleri destekliyorsa aresten pdf olarak çıktı alıp adobe ıllustrator programına import edip (cdr) veya (ai) formatına çevirip mac3 programına import ederek sanırım çözebilirsiniz

bir ara bir video izledim adamlar yazıcıyı modifiye etmiş pcb yi içine düz alıp yazdırıyor üstüne çizimi ondan sonra at aside al işte devre bitti :) pratik birşey

sinancnc

Konu o kadar hızlı gitmişki her atılan mesaj tam bir tartışılması gereken konu olmuş...

Bu işde en güzel düşünce olan ilyas beyin söylediği proje önce makina yapan bir cihazı suntadan mobilyacı kullanarak yapmak sonra yapılan mobilyalı tezgahta kendini kullanarak makinayı modifiye etmek...Harika bir fikir..

Şimdi bulduğunuz daha sağlam olur dediğiniz keşke şurasını şöyle yapsa idim dediğiniz yerleri kendi cihazınızda sadece malzeme temin ederek işleyebilecek olmanız..
Paylaşmayı seven insan toprak olup gitmez. Bir şeyler bırakır...!

sinancnc

Alıntı yapılan: kotan04 - 26 Şubat 2013, 23:12:20
konuda tecrübeli arkadaşların bahsettiği gibi maliyet kalite vs.. bunları düşündükçe birden hevesim kırılıyor fakat sayın kayatech arkadaşın projesi gözlerimi fal taşı gibi açtı :) böyle suntadan ağaçtan yapsak :)  acaba maliyeti nedir ?

sayın kotan bey bu iş için mekanik bir kısma 1000 x 500 için sadece mekaniği hesaplarsak size gelecek projeye ne kadar para ayırırsınız bunu bimek ve ona göre cevap yazmak istiyorum.. Siz bana şu kadar para mekaniğine ayıracağım şu işi yapacağım derseniz olurlarını ve olmazlarını detaylı size yazacağım.

sinancnc

Alıntı yapılan: kayatech - 26 Şubat 2013, 21:24:50
Ares de çizdiğim bir çizimi CNC ye aktarmak için saatlerdir uğraşıyorum :S

bu kısımda sorun g kodlarını çıkartamama sorunumudur ilyas bey eğer böyle ise yardımcı olmak istiyorum..

sinancnc

Ben ankaradan katılıyorum ve ankarada oturup bu işe merak duyan birisi var ise özellikle konuya onunla başlamak istiyorum. Mekanik çok çok sorun değil...Aşamalarını ve tasarımınıda burada paylaşır isek diğer arkadaşlarda yapmak istediklerinde sorun yaşamayacaktır....

kotan04

sayın sinancnc
dediğim gibi benim bu cnc projesi fikrindeki amacım sadece evde yaptığım uygulamaların pcb çizimini yaptırmak .sanırım 1000tl üstü bütçe ayıramıyabilirim  fakat zaman ne gösterir bilemiyorum kusura bakmayın ben dediğim gibi cnc konusuda tecrübe sahibi değilim belki bu yazdıklarım sizi kızdırabilir bu konuyu açmamdaki amaç maliyeti düşük en ücra köşedeki arkadaşların bile yapmaya hevesleneceği bir fikir üretmek daha öncede bağzı araştırmalar yapmıştım ahşaf ve mekanik parçalar kullanılarak minik pcb çizimleri yapabilen uygulamalar görmüştüm ondan esinlenerek bu konuyu hortlattım saygılar

sinancnc

bir tasarım yapayım kabacada onun üzerinden konuşalım en iyisi... ahşap tan yapmak için çizimler çıkartmaya çalışayım bir mobilyacı bulur kestirirsiniz montaj yapar ikinci aşama ya geçersiniz...

İlyas bey 3 eksen kontrol kartı paylaşmışsınız malzemeleri temin etsem pcb çıkartsam paralel porta bu yaptığım kartı bağlasam 3 adette step motor bağlasam hobi tipi mekanik hiç bir şey yok mach3 kursam z y x olarak hareket verdiğimde motorlar dönermi yazılan ölçüye yakın...

Mucit23

Sakın sürücü mürücü yapmakla uğraşmayın. Çinlilerbu işi iyi yapıyorlar.

Mach 3 ün sıkıntılı olduğunu soyleyebilirim. Benim arkadasimda bağlantı problemleri yaşıyor sık sık. Seytan diyor otur baştan usb ile haberleşen pc için kontrol programı yaz...
Bir ulusu yok etmenin En iyi yolu o ulusun dilini yok etmektir.

www.arectron.com/

sinancnc

Alıntı yapılan: Mucit23 - 27 Şubat 2013, 07:59:16
Sakın sürücü mürücü yapmakla uğraşmayın. Çinlilerbu işi iyi yapıyorlar.

Devrim arabaları gibi birşey oldu başlamadan ..Ne zaman biz bu işi yapabileceğiz acaba

Değerli arkadaşlarım ben değil bir sürücü yapmak bir lcd bile bir örnek olmasa çalıştıramayacak kadar bilgili birisiyim...Fakat bir arkadaşımın vereceği yada sizin gibi bilgili birisinin  hazır bir devresi varsa bunu karta basıp devreleri toplayıp motorlara her hangibir yolla istediğim hareketleri verebilirsem bu oluşuma gayet profosyonel bir gövde yapma fikrim var. Çok iyi biliyorumki 27 eurodan step motorlar 100 eurodan tüm sürücülerin toplamı alınarak bu iş çok daha basit ve ucuz bir şekilde daha profosyonelce bitirilebilir.. Fakat kendi yaptığım bir şeyin çalıması iki katınada mal olsa beni daha çok mutlu edecek..
saygılar...

Mucit23

Zevkler ve renkler tatışılmaz... Lakin bu işte çoğu kişi için maliyetin ön plana çıktığını düşünürsek hazır sürücü almak ucuz ve mantıklı olur.

Diğer bir yandan devrim arabalarıyla bu işin ne ilgisi var? Senin yaptığın yapbozun parçalarını birleştirmek olacak. Bak Bazı arkadaşlar bu parçaları senin yerine birleştirip satıyorlar işte.

free photo hosting
Kendin Yapsan bile hazır sürücü enteğreleri kullanarak yaparsan yaptığın şey bu sürücüden öteye gitmez. Tek farkın fazla para vermek olacak, Kaliteside ayrı tartışılır...

Ama..

Hazır sürücü, Chopper enteğresi felan filan kullanmayacağım, Herşeyi ben kendi mikrodenetleyicime yaptırıp, elektronik ve yazılım bilgimi konuşturacağım dersen(Mach3 kullanacaksan yine gerekliliği tartışılır. ) yeni birşeyler tasarlamış olursun. Buna bende destek veririm..
Bir ulusu yok etmenin En iyi yolu o ulusun dilini yok etmektir.

www.arectron.com/

İlyas KAYA

Sinan bey ;

Devreyi yapıp motorları bağladığınız sürücü kartına mach3 ile yol vermek çok kolay.
Önemli olan kalibrasyon ve ayarlar.

Devre ile mach3 'ün arasındaki tek bağlantı ;

Step ve DIR yani Adım ve Yön dür.
Siz mach3 'e bunları tanımlıyorsunuz ve mach3 G kodlarına göre bu pinleri kontrol ediyor.

Paralel port kablosunu taktığınızda sokette numaralar göreceksiniz. 12345.. diye gider.
Mach3 de bu numaralardan hangisi nereye bağlı ayarlayacaksınız. (Port Setting)

Paralel porttan 3 eksen için toplam 7 kablo kullanacaksınız.

Örnek verecek olursak ;

X ekseni adım (step)= 2 numara , X ekseni yön(dir) = 3
Y ekseni Step=4 , y ekseni dir =5
z ekseni Step =6 , Z ekseni dir =7
ve
GND

port için home(ev) switchleri yoksa sadece bu pinler yeterli.

Mach3 'de manuel JOG dediğimiz butonlar ile tüm motorları kontrol edebilirsiniz.
Jog ayarlarını 100 adım yaparsanız her basışta 100 adım gider ve durur.

Motor tune dediğim ayarda her eksen için ayrı ayrı motorlara rampa verebilir , hızını ayarlayabilirsiniz.
Yine motor tune 'da adım sayısına göre kaç mm gittiğini ayarlayabilirsiniz.

Otomatik kalibrasyonda yapabiliyor şöyle ki ;

Mach3 'de otomatik kalibrasyon seçilir ve sizden hangi eksen için yapacağınızı sorar.
Yine bir pencere açılır ve bu pencereye kaç "mm" gitsin diye bir değer girilir.

10 yazdık diyelim.

daha sonra mach3 motora yol verir ve durur. Siz başladığı ve durduğu noktayı cetvel ile ölçeceksiniz.
Mesela 15 mm çıktı.
Yine açılan pencerede size soracak bu değeri. Siz 15 yazdığınızda artık makineniz kalibre edilmiş olacak.

Mach3 2.0'da bu iş bu kadar kolay.Diğer versiyonlarda çok uğraştım boşuna :)

Dilerseniz mach3 kurun  daha iyi anlayacaksınız.

Devreyi kendinizde yapabilirsiniz. Hatta programı da kendiniz yapabilirsiniz ancak önce çalışan bir program ve mekanik kurup bilgi edinmek daha mantıklı olur.

Mach3 'ün paralel port ile çalışması sıkıntı olsa da 150-200 TL lik bir pc kullanabilir , yahut mach4'ü bekleyebilirsiniz.

Saygılarımla.
Göz odur ki dağ ardını görsün,
Akıl odur ki başa geleceği bilsin.!

İlyas KAYA

Aklıma gelmişken devre ile ilgili olarak yazayım.

Devre UNIPOLAR STEP MOTOR lar içindir. Yani 6 kablolu  motorlar için.
4 veya 5 kablolu olan BIPOLAR step motorlar için bu sürücü olmaz.

Ahşaptan olan CNC yi kendim tasarladım zaten ancak üzerinde değişiklikler yaptığım ve tamamen elimde olan malzemeler ile tasarladığım için size uygun olmaz.

Y eksenini çekmece rayı ile yaptım. Keşke diğer eksenlerede bu kadar uğraşmayıp çekmece rayı ile yapsaydım dedim.

Sizde kaliteli çekmece rayı ile kolayca yapabilirsiniz.
Göz odur ki dağ ardını görsün,
Akıl odur ki başa geleceği bilsin.!

sinancnc

sizin ve ete hocanın örneklerini toplayıp yazdığınız yazılımları pice atıp çalıştırıp mantığı anlamaya çalışarak biraz kendini  Yetiştirerek elektronik konusunu ele almaya VE ANLAMAYA çalışıyorum. Tek istediğim şey yap boz tarzı kartları kendimiz toplarsak içindede basic dili varsa o komutların ne iş yaptığına ayrıca paralel port ile nasıl haberleştiğine step motorlar ile nasıl çalıştığına vakıf olacak bir ödevimiz olacak fakat hazır sürücü alırsamki daha önce aldım. Mach3 ile harika çalıştı fakat sürücülerdeki entegrelerin üzerlerini zımparalamışlardı denemedim ama muhtemelen kodlarda kilitliydi anlayacagınız bana mekanik ödevden başka hiç bir şey katmadı. Ben bir cnc yapma ve bir yerde kullanma fikrim yok bir şeyleri öğrenirsek o kar olacak saygılar...

sinancnc

İlyas bey siz hangi şehirden katılıyorsunuz . Saygılar