LCR metre (L okumam lazım)

Başlatan Maxim, 25 Mart 2013, 16:43:39

Maxim

ete hocam selamlar
sizin bir lcr metre devreniz vardı diye hatırlıyorum acaba doğrumu hatırlıyorum ?
benim bobin enduktansını okumam lazım

bu konuda paylaşım yaptınızmı ?
yada birilerinde varsa paylaşabilirmi?
link falanda olur sadece hex kodu bana yetmez üzerinde değişiklikler yapmam lazım

mantığı nedir acaba bunun ?

ete

LCMetre kodu yazmadım. Yaklaşık 5 yıl önce bir şema bulup yapmıştım. O günden beri kullanıyorum.
Aslında programını beğenmiyorum ama yeniden kod yazmak da bir türlü kısmet olmadı.  Aslında kolayda olmasa gerek.
Devrede ölçme yapmak için işlem yapmak gerekiyor. Halbuki basitçe bir reed röle ilave ederek bu işlemleri pic'e yaptırabilirdik. Yapmak istediğimde bu idi.
Devre ve açıklaması linki aşağıdadır. Belki işine yarayacak bilgiler bulabilirsin.

http://elektron.uw.hu/elektro/PIC/LCF_meter/LCF.pdf

Ete

Maxim

ben yazarken mesaj gelmiş

düzeltmek istiyorum

benim için L nin tam değerini bulmak bile gereksiz
sadece o anki değer ile bir sonra değişecek olan enduktans değerini bilmem kafi.

bir hız sensorünü okumaya çalışıyorumda
sensorun ucunda sadece bobin var
boştaki değeri 145uH
metal yaklaşınca değer 175uH

ete

Hemen hepsinde kullanılan yöntem bobinin oluşturduğu frekans ile ölçülecek bobinin oluşturduğu frekansa bağlı olarak induktans hesaplamak. Başka yoluda yok sanırım. Yada en kolayı bu olsa gerek.
Ete

Maxim

evet ete usta aynen dediğiniz şekilde yapmış herkes
birkaç örnek daha buldum
bir formül var, 2 değeri bilirsen C ve frekans
L yi hesaplamak kolay

Hattuşa

ETE hocam;
LC metre devresini merak ettim. yukarıda yazdıklarınıza göre yeniden LC metre yapmaktan bahsetmişsiniz. acaba yaptınız mı? derdim LC metrede C nin nasıl ölçüldüğünü anlamak, nasıl yapıldığı hakkında bilgi verebilirmisiniz?

ete

Yeniden LCR metre yapmadım. Yukarıda linkini verdiğim devreyi yaptım. Çalışıyor. ancak kullanımı çok zor değil ama aradan zaman geçip tekrar ölçüm yaparken bir şeyleriş hatırlaman gerekiyor. Bu nedenle bir arkadaşın tavsiyesi üzerine ALiexpress den 5-6 USD ye bir tane aldım yine kart halinde ama bobin - kondansatör öçlmekten transistör - diyot ölçmeye kadar her şeyi yapıyor üstelik küçük dirençleri (1 ohm un altında) de ölçüyor. Onu kullanıyorum şimdilik.

C veya L ölçmenin temel prensibi  F= 1/(2 x Pi x Karkök(L x C)) formülüne dayanıyor.
Bu formülden C yi çekerseniz ve devrede L bobini siz taktığınız için değerini biliyorsunuz, Frekansıda ökçüyorsunuz. geriye C yi hesaplamak kalıyor.
Benzer şekilde L yi çekerseniz anahtarla ikinci devreye bağlanıp C sini bildiğiniz bir devrede frekansı ölçüp değerleri yerine oyarsanız bu seferde L yi buluyorsunuz.
Kısaca elinizde iki devreniz var anahtarla seçim yapıyorsunuz. Birinde L sabit değerini biliyorsunuz C yi hesaplıyorsunuz diğerinde ise C sabit L yi hesaplıyorsunuz. Ama her ikisinde de bir frekans ilçme işi oluyor.

Ete