manyetik flow metre nasıl çalışır?

Başlatan F®T, 26 Mart 2013, 21:46:16

F®T

arkadaşlar elimde manyetik flowmetre var ve arızalı.kartlar çok pahalı olduğu için farklı bir çözüm üretmem gerekiyor.ben bu fowmetrenin mekanik yapısını kullanıp yeni kart dizayn etmek istiyorum.sistemde gövdeden izoleli borunun tam merkezinde olan karşılıklı duran 2 elektrot ve borunun etrafında sarılmış izoleli bir bobin var.

şimdi buna göre manyetik flowmetrelerin çalışma sistemi nasıldır?
"Hakk" şerleri hayr eyler Zannetme ki gayr eyler Ârif anı seyreyler Mevlâ görelim neyler Neylerse güzel eyler.

inventor

Kısaca çalışma mantığını açıklayayım. Manyetik flovmetreleri genelde iletkenliği olan sıvıların akışını ölçmekte kullanıyoruz. Dışarıda gördüğünüz  sargı belli bir frekansta AC sinyal üretiyor. Bu sinyal genelde kesintili bir şekilde veriliyor. Bu sinyali bobin üzerinde bir manyetik alan oluşturuyor ve borunun içinden geçen sıvı bu manyetik alanı kesiyor. Sıvı hareket etmeye başladığında kesilen bu manyetik alanı içerideki elektrotlara taşıyor. Elektrotların ucunda gerilim indüklenmesine yol açıyor. Sıvı ne kadar hızlı akarsa indüklenme o kadar çok oluyor. Bu indüklenme bilgisini alarak kullanıyorsunuz
İlmin en büyük düşmanı, sabırsızlıktır. (Şems-i Tırmizi)

F®T

Hocam bobin uçlarında 10votdc ölçüyom.yanlardaki problardanda susuz pozisyonda 3 volt ac gibi bir değer alıyorum.şimdi kartlar eror veriyor yapacak bir durumda yok.yeni bir devre tasarlamak istiyorum nasıl bir algoritma ile bu ölçümü yapmalıyız.problardan ölçülen değer ne civarlarda olacak.değer linermi artacak?
"Hakk" şerleri hayr eyler Zannetme ki gayr eyler Ârif anı seyreyler Mevlâ görelim neyler Neylerse güzel eyler.