Z

eeprom kayıtlarını nasıl excel'e aktaracağım Ete hocam yardım!

Başlatan zengar, 28 Mart 2013, 17:39:19

zengar

Merhabalar Ete hocam,
sensörden aldığım değerleri kaydettiğim harici eepromun hafızasından değerleri nasıl okurum, Hexadesimal olan eeprom kayıtlarını ondalığa çevirip Excel e aktarmam gerekiyor bunu nasıl yapacağımı bilemedim. ayrıca i2c haberleşen büyük hafızalı bir eeprom lazım yardım ederseniz çok memnun olurum.
Şimdiden teşekkürler!

ete

EXCEL in HEX sayıları Decimale çevirme gibi bir fonksiyonu mevcut. Direk hex olarak hücrelere yerleştir. Yanınada formülü verip yularıdan aşağıya aynı sayıları Decimal'e çeviriver olsun bitsin.

PC de kurulu bir Proteus sürümün vardır herhalde.
Komponent kısmını aç ve Aranacak kelime yerine I2C yaz. Karşına koca bir liste gelir. Oradan bakınca piyasada bulabileceğin eprom cinsi olarak en büyük,
512K lık 24AA512 veya 24FC512 veya 24LC512 gibi entegrelerin olduğunu görebilirsin.
Yada Google Hocan'a sorabilirsin. I2C Eprom yazınca sana ATMEL 'in adresini verecek idi. Orayı açınca I2C seçili gelecek ve ekrana epromların listesi gelecek idi. Orayada bakarsan;
AT24C512C  (512K)
AT24C1024C (1MB)
gibi epromların olduğunu görebilecek idin. Bunları yapmadığın için seni kınıyorum. Her şeyi başkalarından beklememelisin.

Ete

Hattuşa

Alıntı YapEXCEL in HEX sayıları Decimale çevirme gibi bir fonksiyonu mevcut. Direk hex olarak hücrelere yerleştir. Yanınada formülü verip yularıdan aşağıya aynı sayıları Decimal'e çeviriver olsun bitsin.

bu siteyi bu yüzden çok seviyorum.ETE hocam hakkınızı nasıl öderiz bilmiyorum...