piezzo yardım

Başlatan bahdiyarusta, 31 Mart 2013, 23:31:25

bahdiyarusta

arkadaşlar 555 li bir kopek kovar yapmam lazım bunun için max. 40 khz fekansa dayanabılen twettere ihtiyarcım var . benım elimde bi tane piezzo var fakat bunlar çalışma frekansı nedır bılen varmı acaba uzerınde kod da yoq.
<<<***bahdiyarusta****>>>
                  - 66 -

ete

Bu iş için bildiğm kadarı ile tweeter kullanman gerekir. Ama yinede başarılı olman zor. Çünki piyasamızdaki hiç bir malzeme sana gerekli olan 40-50.000 hz lere çıkamıyor. Bir aramuğraştım bu işle. Sonunda çin den sırf bu iş için üretilmiş tweeter getirtmiş idik. Getirten ben değilim. Bana işi veren kişi buldu getirtti. Denemelerde bir adet orijinal tweeter birde piyasadan topladığımız pieza tweeter vs leri kullandık. Farkı hemen söyleyeyim orijinal olan 22.000 hz nin yukarısında hiç bir ses vermiyordu. Yani insan kulağının duyabileceği herhangi bir sesden bahsediyorum. Ama piyasa malzemelerinin hepsi cızırtı şeklinde duyabileceğimiz sesler üretiyorlardı.
Elindeki ölçüm parametresi bu olmalı.
Ete

bahdiyarusta

anladım hocam . peki ultrasonik alıcı verıcı olarak bıldığim modüller de 40khz lik sesi vermekte kullanılabılır mı
?
                  - 66 -

ete

Yalnızca 40Khz elde etmek yeterli değil. Yeterli gücü de sağlamalısın. Güç olmaz ise 100 cm çapında bir alana ses yayarsın buda kimseyi etkilemez. Orijinal alette öyle bir Push Pull tweeter sürücü vardıki şaştım kaldım doğrusu. Sanırsın 50 watt lık anfi sürücüsü. Piyasada satılan uyduruk pilli cihazlarla 2-3watt lık duvar tipi adaptörle çalıştırılanların hiç bir işe yaramayacağını buradan anlayabilirsin.

Madem bu işe bulaştın biraz da alet konusunda bilgi vereyim. Her bir hayvan için ayrı bir frekans ta ses üretilmesi gerekiyor. Çünki etkilenme frekansı her hayvana göre farklı imiş. Bunların neler olduğunu internette bulabilirsin.
Diğer önemli bir faktörde sabit frekansta ses üretilmesinin sakıncalı olduğu dur. Zira hayvan sabit frekanstaki ses sinyalini kısa sürede kanıksıyormuş ve bir müddet sonra aldırmıyormuş.  Bu nedenle frekans değişken olmalı diye bu işin otoriteleri belirtiyorlar. Orjinalinde bir nevi polis sirenine benzer bir dalga formu var idi.

Ete

bahdiyarusta

peki bu frekansı  yükseltmem için ne tür bir anfi kullanmam lazım yada devre şeması felan varmı . acaba ...
                  - 66 -

ete

Normal bir anfi kullanabilirsin. Ancak parametresi epeyce iyi olmalı. Özellikle 20.000 - 50.000 Khz arasını verebilecek yada kuvvetlendirebilecek bir şey olması gerekir.
Benim elimde bir şema yok maalesef.

Ete

bahdiyarusta

anladım hocam. teşekkurler.
                  - 66 -