B

GPS veri görüntüleme

Başlatan Bülent, 02 Nisan 2013, 17:36:00

Bülent

Bir hafta önce, USB' den PIC' e veri almaya uğraşırken, konuya verilen cevaplardan sonra, seri haberleşmeyi iyice bir okumaya başladım. Bu konuda yerli kaynaklara bakarken en güzeli bu aşağıdaki site çok açıklayıcıydı.
http://www.siongboon.com/projects/2006-03-06_serial_communication/
Bu dökümanı ekleri dahil okuyunca artık bu işin ya bir USB-RS232 dönüştürücü yardımıyla ya da bir 18F2550 / 4550 serisi bir pic veya FT232AM MAX3245 ile USB RS232 Çevirici devresi ile olacağını düşünmeye başladım. Notebooklar üzerinde bulunmayan Seri port çıkışı yaratmak için piyasada satılan dönüştürücülerden, oynamak için bir tane aldım.(7,50 TL)

İçinde PL2303h entegresi vardı ve fiyatına göre hesaplıydı. WinXP hemen tanıdı, Win7 ise sürücü istedi, bir tane bulup yükledim orada da problemsiz. Ama GPS-Çevirici-PIC düzeninde çalışmıyor ve PC istiyordu.

Bülent

Bunun üzerine, 18F2550' nin iç yapısı ve örnek uygulamarına göz atıp, internette araştırdım. Bir tane alıp, WinPIC800 ile art2003 breadboard üzerinde programladım. Bununla ilgili Virginia Üniversitesinden Steve Hoca' nın kişisel sayfasındaki PIC18F2550 ile yaptığı ve çok popüler osiloskop projesini okudum, çok ilgimi çekti. Ancak kodlarını C dilinde yazmış. Bu devreyi PC' den bağımsız, dönüştürücü olarak kullanabilirmiyim diye düşündüm.

Belki forumda ilgilenen arkadaşlar olursa bende yapmak isterim.

Bülent

Böyle yoğun bir araştırma içinde çeşitli sitelere girip çıkarken, forumların birindeki sohbetlerde ilginç bir ifade dikkatimi çekti. Çoğunluk PC tabanlı programlanabilen, ölçü aletlerinden telsizlere, hatta F16 jetlerinin kumanda konsolundan banka otomatlarına kadar yazılımlarında gizli ayarlar (hidden menu) oluğundan bahsediliyordu. Bu sebeple bendeki Magellan GPS'in  böyle bir gizli menüsü olabileceğini düşünerek, bu yönde araştırmaya başladım. Veeee Bingo...sonunda istediğim sayfaya ulaştım. Bir Rus bunu öğrenip önce yahoo' da paylaşmış.
http://www.msh-tools.com/softw.html
Cihazın üzerindeki ortada bulunan "joystick" iki kere sağ-sol yapınca karşıma çıkan gizli menüden, cihaz çıkışını USB protolden RS232 verisine dönüştürüverdi. Yani normalde USB konnektöründeki  [(-), D+, D-, (+)] şeklindeki bağlantı, [(-), Rx, Tx, (+)] şeklinde geldi. Osiloskoba bağlayıp sinyale baktığımda NMEA0183 GPS sinyalini, 0,2 ms. skalasında 4800 baud yaklaşık 1 Hz aralıklarla geçişini açıkça gördüm.

Bülent

Bundan sonra yukarıda, en başta denediğim kodu biraz değiştirdim ve kristali kaldırdım. Ancak USB konnektöründen RS232 sinyalini, direkt PIC' in B1 bacağına verdiğimde yine çalışmadı. Bunun üzerine 2 x BC 108 ile, (birincisi Schmit Trigger, ikincisi terslenen sinyali tekrar çevirmek için) 0-5V arasında net bir RS232 verisi, Saat değeri olarak LCD ekranında hemen göründü. Ayrıca kodu değiştirip;

SerIn2 GPSin,baudGPS,[wait("$GPRMC"),Skip 10,DEC1 GELEN1,DEC1 GELEN2,DEC1 GELEN3,dec1 GELEN4,skip 1,DEC1 GELEN5,dec1 GELEN6,skip 6,DEC1 GELEN7,DEC1 GELEN8,DEC1 GELEN9,dec1 GELEN10,skip 1,DEC1 GELEN11,dec1 GELEN12]
LCDOut $FE, 1," ENLEM:",DEC1 GELEN1,DEC1 GELEN2,".",DEC1 GELEN3,dec1 GELEN4,".",DEC1 GELEN5,dec1 GELEN6,"K"
LCDOut $FE, $c0, "BOYLAM:",DEC1 GELEN7,DEC1 GELEN8,".",DEC1 GELEN9,dec1 GELEN10,".",DEC1 GELEN11,dec1 GELEN12,"D"

Enlem -Boylam bilgileride ekranda sorunsuz göründü.

"SerIn2" komutunun diğer uygulamarını da deneyip, çeşitli testler yaptım. Bu komutun "Serout2" ile birlikte çeşitli örnekleri bu adreste çok ayrıntılı anlatılmış,
http://www.todopic.com.ar/pbp/ser2mod.txt

Umarım bu tür, PIC uygulaması yapacak arkadaşlar için bu paylaşım yardımcı olur.   

Mucit23

Keşke bu yaptıklarını en başta söyleseydin. Bu kadar komplo teorileri kurulmazdı..

Ama araştırma yönünden seni tebrik ederim
Bir ulusu yok etmenin En iyi yolu o ulusun dilini yok etmektir.

www.arectron.com/

dnaci

Tebrik ederim bulent tam hackaday.com  luk bir calisma olmus. Gondersen garanti yayinlarlar.

Bülent

Alıntı yapılan: Mucit23 - 15 Nisan 2013, 16:08:58
Keşke bu yaptıklarını en başta söyleseydin. Bu kadar komplo teorileri kurulmazdı..

Ama araştırma yönünden seni tebrik ederim

Sen şimdi boşver komplo teorilerini, yukarıda bahsettiğim 18F2550 ile Osiloskop projesine var mısın ? Madem C dilin de varmış...  ;)

Mucit23

Alıntı yapılan: Bülent - 15 Nisan 2013, 17:45:41
Sen şimdi boşver komplo teorilerini, yukarıda bahsettiğim 18F2550 ile Osiloskop projesine var mısın ? Madem C dilin de varmış...  ;)

Yokum.

Sınava hazırlanıyorum.
Bir ulusu yok etmenin En iyi yolu o ulusun dilini yok etmektir.

www.arectron.com/