H

16F877A Hakkında sorular.

Başlatan heradam1966, 07 Nisan 2013, 17:49:39

heradam1966

Merhaba.

1. Soru; PIC16F877A veya daha üst seviye ürünler çok kritik uygulama alanlarında güvenle kullanılabilir mi.
Örn: Tıp.

2.  sorumda şu; PLC de nasıl çalışmasını bağlanarak on line görebiliyoruz PIC ile de böyle bir şey mümkünmüdür.

Saygılar.

İlyas KAYA

Merhaba hoş geldiniz.

Cevap1; Genelde gördüğüm kritik uygulamalarda PIC kullanılmıyor. ARM,yada ATMEL kullanılırken daha profesyonel işlerde http://www.freescale.com/ ürünleri tercih ediliyor.

Cevap2; Bu soru ile ilgili pek bilgim yok ancak PLC lerde kullanıcı arayüz yazılımı mevcud. Bu arayüz ile kontrol sağlanıyor. Sizde bir arayüz yaparsanız PIC'i takip edebilirsiniz.
Microchip'in PICKIT seti ile de sanırım çalışması takip edilebiliyor. PICKIT ile ilgili olarak araştırma yaparsanız kesin sonuçlara ulaşabilirsiniz.

Saygılar.

Göz odur ki dağ ardını görsün,
Akıl odur ki başa geleceği bilsin.!

halilgaliç

1.soru       iyi bir tasarım ile sorunssuzca kullanılabileceğini düşünüyorum.
2.soru       sorundan anladığım scada tarzı bir uygulama yapmak istiyorsun pic ile haberleşebilen pc programınla böyle bir uygulama yapmıştım.yapılabilir yani

heradam1966

Cevaplarınız için Teşekkür ederim.

1- Tıbbi bir proje için PIC kullanmayı düşünüyordum. Fakat bir türlü okuduklarımdan çıkardığım "Kritik işler için kullanmak sakıncalı" genellemesini aklımdan çıkaramamıştım. Riske etmemek için sanıyorum PIC ten vaz geçeceğim. Sonuçta tip işi.

2- Burada istediğim PIC çalışırken durumu on line izlemek. Arayüz derken hazır bir program varmı yoksa hazırlanmasımı gerekecek.

Freescale kullanmak daha doğru olacak sanıyorum.

Farklı fikirleriniz varsa okumak isterim.

Saygılar.

halilgaliç

heradam1966

PLC programlıyorum. Ve programlandıktan sonra On-Line bağlanarak PLC içindeki tüm durumu kontrol edebiliyorum.
Hangi giriş gelmiş,
Hangi çıkış Aktif,
Hangi sayıcı kaça kadar saymış,
Hangi timer çalışıyor
ve kaça kadar saymış an be an gözlemliyorum.

Ama PIC için bunun yapılıp yapılmadığını bilemiyorum. PIC e programı yükledikten sonra bu şekilde bir On-Line izleme ( scada ) yapabilirmiyim.

mustafa

Merhabalar ;
İyi bir elektronik devre tasarımı ile pic i istediğin her yerde kullanabilirsin bence ; Sonuç itibari ile sen pic i gürültülerden korursan ve girişlerini çıkışlarını izole edersen hiç bir problem ile karşılaşmayacağını düşünüyorum. Zaten bunun dışında karşılaşılabilecek problemleri de hayal ederek yazılımı yaparken bu noktalara özen gösterebilirsin .
Bunun dışında 2. soruna gelirsek Plc lerin üzerlerinde ethernet haberleşme modülleri bulunur ve bununla haberleşilir. Ancak pic de üst düzey bazı picler haric ethernet modülü bulunmaz. Plc de sonuç itibari ile bir mikrodenetleyicisi bulunan elektronik devredir. Buradan yola çıkarsak eğer sen pic ile rs232 -rs485 - rs 422 - ethernet gibi haberleşme türlerinden en az birini sağlayacak şekilde bir elektronik devre tasarlar isen ve bilgisayar kısmında da seri portu dinleyip gelen verileri işleyecek bir program yazarsan istediğin herşeyi yapabilirsin. Eğer basic dillerini kullanıkyorsan ethernet haberleşmesi ile hiç uğraşmanı tavsiye etmem hazır modüller var onları al kullan derim. Ama C ile program yazıyorsan kendi ethernet modülünü tasarlayabilirsin.

heradam1966

Üst seviye PIC derken örn: hangilerinden bahsettin

mustafa

heradam1966

Evet gerçekten iyi. Birde bunun 80 port olanını bulursam bir deneme yaparım.

Teşekkürler.

Mucit23

Ekleme:

Pic veya başka bir mcu ile arayüzü sağlam bir cihaz çıkarsan bile programlama scadada ki gibi esnek olmayacaktır. En basitinden bir butonun yerini değiştirmek için bi araba dolusu kod yazmak gerekebilir.

Umarım bunları göze almışsınızdır.
Bir ulusu yok etmenin En iyi yolu o ulusun dilini yok etmektir.

www.arectron.com/

heradam1966

Selam.

Proje için bir kaç planım var. Şu an bana en cazip geleni bu projelere aşina mikrolar konusunda tecrübeli bir arkadaşla bu projeyi bitirmek.

Eğer ben yapacak olursamda LD Micro ile PIC16F877A bir prototoip yapıp bunu uzunca bir süre test edeceğim.

Yinede içime en sinecek, ve Profesyonelce olanı PLC lerde kullanılan türde bir işlemci ile yapmak.

İlyas KAYA

Yapacağınız işlemleri bilmiyorum ancak bir çok uygulama için schineider Zelio yeterli gelmekte.

Aynı zamanda kendi ekranından çıkışları takip edebiliyorsunuz.
Tristör çıkış veya role çıkış diye 2 seçeneği mevcud.
Giriş ve çıkışlar ihtiyacınıza göre farklı olabiliyor. 4 giriş 8 çıkış vs. gibi.

Yine analog giriş ve çıkışlar için hazır modülleri var.
PC ye usb kablo ile bağlanarak programlanabiliyor ve pc den giriş çıkışlar takip edilebiliyor.

Programlaması PLC gibi(ladder) veya tıpkı logic devre çizer gibi yapılabiliniyor. PC de program anime edilebiliniyor.
Kendi üzerindeki ekrandan ve butonlardan program değiştirilebiliniyor(sadece LADDER) ve programa şifre konarak kopyalanması engellenebiliyor.

Türkçe desteği mevcud ve fiyatları çokda uygun.
Zelio Soft ücretsiz dağıtılıyor. İsterseniz indirip nasıl porogramlandığını görebilir ve öğrenebilirsiniz.

http://320volt.com/zelio-logic-turkce-kullanim-kilavuzu/

Zelio denemeye değer bir ürün.

Saygılarımla.
Göz odur ki dağ ardını görsün,
Akıl odur ki başa geleceği bilsin.!

heradam1966

Merhaba.

Cevabınız için teşekkür ederim. Tasarımım için 50 giriş 40 çıkış tahminen ihtiyacım olacak bunlardan 5 Taneside Analog olacak.

Hali hazırda bu devreyi PLC ile tasarladım ve çalıştırdım. Amacım özel bir tasarım yaparak eklenecek bazı fonksiyonlar içinde hazırlıklı olmak.

Saygılar.