CCS C yi nasıl öğrenebilirim

Başlatan Hattuşa, 07 Nisan 2013, 23:55:42

Hattuşa

s.a.
ETE hocamın sayesinde PBP ve uzantısı olan protonu öğrendik, kısmen yapmak istediklerimizi yapabiliyoruz ancak bu dil ile 16F ve 18F serisi harici çalışma imkanımız yok,
CCS C ile C ye merhaba demek adına bize bu forum sayesinde CCS C yi öğretecek arkadaşlar varmıdır?

pwm.c

evet ben CCS kullanıyorum. bildiğim kadar yardımcı olabilirim.
CCS nin kendine özgü fonksiyonları ve kütübhaneleri bulunması büyük kolaylık sağlıyor. diğer C derleyicilerde herşeyi kendin ayarlamak zorunda kalıyorsun. en basitinden gecikme döngüsü için de kütübhene eklemen gerekiyor. CCS aynı basicde olduğu gibi birkaç komutla çok sayıda işlem yapıyor. CCS de register isimlerini de ezberlemene gerek yok. o herşeyi kendisi ayarlıyor. bütün C derleyicilerini aynı gibi düşünebilirsiniz ama CCS farklıdır. basicden vazgeçenler için en ideali budur. şunu da belirteyim ki, CCS C ile yazarken etiket ve port isimlerini kullanmaktan vazgeçmen gerekiyor.

CCS öğrenmek için öncelikle temel C dili hakkında biraz bilgi edinmelisin. temelden başlamassan bundan pek bişey anlamassın. internette C hakkında fazlaca kaynak bulabilirsin. daha sonra Sedar Çiçek'in CCS C kitabını al
http://www.altaskitap.com/CCS-C-Ile-PIC-Programlama,PR-37.html
C dosyalarını derlemek için CCS PCWHD programının en son versiyonunu edin. diğer forumlarda linkler mevcut. istersen bunun demo sürümüde var ama çok kısıtlı çalışıyor.

Bu arada sana sürekli CCS dedik ama ne olursa olsun proton'u bırakma.

_/\/\/\_ -[ı- -ı>|- -|ı|ı|ı- -ı< -||- -l[]l-

Hattuşa

slm PWM hocam;
öncelikle şöyle söyleyeyim, serdal ÇİÇEK' e ait kitabı alalı neredeyse 1 yılı aştı, kitabın ilk 60-70 sayfasını okudum, zira genel bilgileri içeriyordu ve yazılanlar oldukça hoşuma gitti, devamını niye getiremedin derseniz,
derleyiciyi PC ye kurup, nasıl program yazmaya başlanır, proje dosyası nasıl oluşturulur gibi noktada tıkandım kaldım, yani küreklenmiş CCS C arayüzünü bulamadım, yada buldum nasıl kürekleneceğini beceremedim.
protona gelince; kesinlikle aynı fikirdeyim, öğrenene kadar canım çıktı (ki öğrendim derken öyle aman aman değil), bırakmayı hiç düşünmüyorum.

pwm.c

kürekleme işlemi zor değil. sonsivriden indirdiğin bir program sana 4 adet .crg dosyası oluşturuyor. bunları derleyicinin kurulu olduğu dizine atman yeterli. bu programın linkini picprojede vermiştim.

PIC ayarları için CCS programının PIC WİZARD eklentisini çalıştırıp buradan herşeyi ayarlıyorsun. sonra main döngüsü içine programı yazmaya başıyorsun.
bunlar zor değil ama temel C şart. istersen örnek uygulamaları incele biz öyle yaptık.

Hattuşa

evet PWM usta buraya kadar bişeyler yaptım, projectten main adlı bir dosya oluşturdum,
ancak sanırım bazı yerleri atlamış olmalıyım ki, fuse ayarlarını ve delay ayarını ekranda göremiyorum (serdar çicek'in 179 sayfadaki led yakma ve söndürme örneğini yapmak ve değiştirerek kendimi geliştirmek istiyorum)
benim ekranda bu gözüküyor, fuseyi ve zaman kütüphanesini nasıl ekleyecez ki
#include <main.h>

void main()
{

while(TRUE)
   {
      //TODO: User Code
   }

}

pwm.c

main.h dosyasının işeriğini kopyalayıp #include <main.h> komutunu sil ve buraya yapıştır.

Hattuşa

slm arkadaşlar kış geldi, uzun gecelerimi değerlendirme adına ara verdiğim CCS öğrenme işine hız vermek istiyorum. bu maksatla xp için pc me CCS derleyicisini küreği ile birlikte nereden yükleyebilirim.  yardımcı olabilirmisiniz?

karbal656

Google den sonsivri ccs c diye arattır. Bol miktarda bulursunuz.

pwm3434

link  kırık.   kardeş   windows7-32 bit  için  uyumlumu

xoom

link kırık değil şimdi denedim ..

pwm3434

pc güvenlik  sebebi  de  olabilir  ok.   w7- 32 bit  içinde  uygunmu  acaba

xoom

Verdiğim linkten siteye üye olmadan download yapamazsınız. O yüzden önce üye olunuz.
Evet win7-32bit işletim sisteminde çalışır.

pwm3434

evet  bu  bağlantı  sağlanamıyor  farklı  iki  pc  de  bu sayfa  açıldı.

xoom

4shared sitesinden download edebilmeniz için dns adresinizi değiştirmelisiniz. Bunu yapmayı biliyorsanız DNS adresininizi
8.8.4.4
8.8.8.8
olarak değiştirin..
Bilmiyorsanız aşağıdaki adımları uygulayın.. Daha sonra bu tarz uyarılarla karşılaşmadan bu tarz sitelerden download yapabilirsiniz..
DNS Ayarları Değiştirme