Pic i 1 saat bekletmek

Başlatan tekniker çağdaş, 08 Nisan 2013, 23:23:51

kılıckaya

Ete Hocam,bir şey de ben sormak istiyorum.Örneğin ben Pic'i 1 dakika bekletmek istiyorum.Bu durumda anladığım kadarıyla;
for x= 0 to 60
pause 1000
next

yazmam gerekiyor.Buradaki x ifadesini PBP de " X VAR WORD" şeklinde tanımlamam gerekiyor mu?Yoksa herhangibir tanımlama yapmadan direkt komut satırına yazmamız yeterlimidir?Teşekkürler.
Alıntı yapılan: ete - 09 Nisan 2013, 08:12:46
Galiba ile olmaz bu işler. Doğrusunu öğrenip ona göre cevap verin lütfen.
1saniye=1000 ms dir. 1 saati önce saniye cinsinden hesaplayın.
1 saat=60 dakika = 60 x 60 = 3600 saniye= 3600 x 1000= 3.600.000 ms dir.
Demekki 1 to 3600 kadar döngü kurup arada 1000ms bekleme koyarsanız işlemci orada 1 saat bekler.
Yada 7200 tane döngü kurup 500ms bekleme koyarsanız yine 1 saat bekler. Ama döngü arttıkça komut gecikmeleri etkin rol oynamaya başlar ve süre 1 saatten biraz fazla olur. Bunu önlemek için döngü 1000ms gecikme vererek değil 998 ms lik bir gecikme ile yapılabilir. Yine fazla geliyor ise 995 verilir.
Bu işlem size 1 saatlik süre sağlar. Ancak işlemci başka hiç bir iş yapamaz orada. İş böyle ise direk Sleep komutu kullanmak daha uygun olur. Sleep parametresi zaten saniye cinsindendir.
Sleep 60 derseniz 1 dakika işlemci uykuya dalar. Sleep 3600 derseniz 1 saat uykuya dalar. Bu süre döngü ile lede edilenden  daha net bir süredir. O halde döngü yerine direk SLEEP 3600 yazın olsun bitsin.

1 saatlik süre esnasında bazı şeyleride kontrol edeyim derseniz o zaman kesin çözüm döngü yada kesme kullanarak saat elde etmek olur derim.
Döngü metodunda döngü içine bir kaç if yerleştirerek konrol etmek istediklerinizi kontrol edebilirsiniz. Bu durumda komut gecikmeleri artacağı için pause süresinden biraz daha kesinti yapabilirsiniz.

Kesme ile saat elde edilmesinin örneklerini daha önce vermiştim. Süre başladığında kesme aktive edilir. Ve saat sayısına yada dakika sayısınına bakılarak karar verilir.

Ete

ete

Basıcde kullanılan her degişken tanımlanmalıdır. Aksi halde derlemede hata mesajı alırsınız.
Değeri 255 i aşmayan değişkenler byte olarak, değeri 255 den büyük ancak 65535 den küçük olanlar içinde word tanımlaması yapmak gerekir. 
Ete

kılıckaya

Ete hocam,benim verdiğim örnekte x değeri 60 'a kadar gittiğinden byte olarak tanımlamam gerekiyor değil mi? Doğrumu anlamışım?Teşekkürler.

ete

Bir önceki mesajıma bak kendin karar ver. Sana şunu yap dersem hiç bir şey öğrenmezsin. Ama mantığını çalıştıracak ip ucu verirsem işi öğrenirsin. Mesajımda çok açık sınırları vermişim. Biraz kendine güven ve seçimini yap.
Ete

kılıckaya

Ete Hocam,kararımı verdim,değer byte olarak belirtilmeli.Teşekkür ederim.