P

Display Saat Sorunu

Başlatan Pic_877, 21 Nisan 2013, 08:02:38

Pic_877

57mm lik displaylerle saat yaptım, enerjiyi verince displaylerde değişik karakterler oluşuyor, saniye ledleri çalışmıyor. Elimi ds1302 veya pice dokundurduğumda displaylerdeki karakterler değişiyor. Sorun nedir bulamadım?

kotan04

ete

Sorunun ne olduğunu nedenbize soruyorsunki?  Biz bilemeyiz, yalnızca sen bilebilirsin. Çünki her şey yani ip uçları senin elinde bizim elimizde sıfır var. İllaki bir cevap istiyorsan devreni yanlış yapmışsındır. Bağlantıların yanlıştır yada terstir. Program yanlış yazılmıştır. Ben bu cevapları dahada artırabilirim ama hepsi sanal cevaplar dikkat edersen. Halbuki şöyle cevap verebilirdim.
Devrene ve pcb şemana baktım. R2 direnci yanlış yere bağlı. Ayrıca display bacakları tamamen ters olmuş a dan g ye doğru değil g den a ya doğru bağlamışsın. Programda display zamanlaması yanlış biraz daha artırılması gerekir. Gibi cevapları almak daha hoşuna giderdi sanırım. Ama bunu yapabilmek için bize ip ucu vermen gerekirdi. Nedir bu ip uçları dersen3 adet şey;
1- program
2- devre şeması
3- pcb şeması.

Bunlar olursa ancak somut ve işine yarar cevaplar alabilirsin. İstersen bir daha düşün yada devreni kendin detaylı incele.
Ete

Pic_877

Alıntı yapılan: ete - 21 Nisan 2013, 08:34:08
Sorunun ne olduğunu nedenbize soruyorsunki?  Biz bilemeyiz, yalnızca sen bilebilirsin. Çünki her şey yani ip uçları senin elinde bizim elimizde sıfır var. İllaki bir cevap istiyorsan devreni yanlış yapmışsındır. Bağlantıların yanlıştır yada terstir. Program yanlış yazılmıştır. Ben bu cevapları dahada artırabilirim ama hepsi sanal cevaplar dikkat edersen. Halbuki şöyle cevap verebilirdim.
Devrene ve pcb şemana baktım. R2 direnci yanlış yere bağlı. Ayrıca display bacakları tamamen ters olmuş a dan g ye doğru değil g den a ya doğru bağlamışsın. Programda display zamanlaması yanlış biraz daha artırılması gerekir. Gibi cevapları almak daha hoşuna giderdi sanırım. Ama bunu yapabilmek için bize ip ucu vermen gerekirdi. Nedir bu ip uçları dersen3 adet şey;
1- program
2- devre şeması
3- pcb şeması.

Bunlar olursa ancak somut ve işine yarar cevaplar alabilirsin. İstersen bir daha düşün yada devreni kendin detaylı incele.
Ete
Hocam haklınız, sizleri uğraştırmak istemediğim için gerekli dosyaları vermedim. Şu anda pici değiştirdim saat ayarı yapabiliyorum, fakat saniye göstermiyor. Ds1302'den süphaleniyorum, sağlam olduğunu nasıl anlayabilirim?

ete

DS1302 kolay bozulmaz. Sağlamlığını ancak çalışan bir devreye takarak anlayabilirsin.
Aşağıdaki linkte yazılı olanlarıda okumanda yarar vardır.
http://etepic.com/index.php/topic,458.0.html
Bu entegrenin  Saniye registeri 7. biti fabrikasyon 1 yapılır yollanır. Bu biti sıfır yapmaz isen saat çalışmaz.
Kısaca saate ayar verdiğin zaman otomatik çalışması gerekir. Çalışmıyor ise programda vardır bir kusur yada kristal (32768 Hz) bozuktur yada ne bileyim yanış yere bağlanmıştır.
Ete

Pic_877

Alıntı yapılan: ete - 21 Nisan 2013, 18:47:30
DS1302 kolay bozulmaz. Sağlamlığını ancak çalışan bir devreye takarak anlayabilirsin.
Aşağıdaki linkte yazılı olanlarıda okumanda yarar vardır.
http://etepic.com/index.php/topic,458.0.html
Bu entegrenin  Saniye registeri 7. biti fabrikasyon 1 yapılır yollanır. Bu biti sıfır yapmaz isen saat çalışmaz.
Kısaca saate ayar verdiğin zaman otomatik çalışması gerekir. Çalışmıyor ise programda vardır bir kusur yada kristal (32768 Hz) bozuktur yada ne bileyim yanış yere bağlanmıştır.
Ete
Hocam kaynağı burada http://www.elektrobilim.org/forum/pic-uygulamalari/4986-57-mm-displayli-saat-ve-termomere.html?langid=16, devreyi sizin yaptığınız söyleniyor, araştırdım ama sizin yaptığınızın kaynak kodlarını ve devresini bulamadım. Benim şu saatlerle aram bir türlü düzelmedi, birşeyleri yanlış yapıyorum yada malzeme bozuk.

Az önce ds1302yi kontrol ettim, bütün bacaklarını ölçtüğümde veri çıkışı göremedim, sonra emin olmak için led bağladım normalde yanlış bilmiyorsam ledin yanıp sönmesi lazım. Giriş gerilimini öçltüm 5volt gözüküyor, belkide kristal bozuk.

Ekleme:
Devreyi atıyorum 15:45'e ayarlıyorum, fişini çekip taktığım zaman 15:45'te duruyor. Yani ds1302 hafızada tutuyor sanırım. Ayarlayıp açık bıraktığımda hiçbirşey değişmiyor 15:45'te takılı kalıyor.

ete

Benim programım ve pcb yide mucit yapmış. O halde çalışan bir devredir bu.
Saati 15:45 e ayarlafıktan sonra çalışmadını sürdürüyormu? Yani 1 dakika sonra 15:46 oluyormu?
Olmuyorsa mutlaka kristal sorunu yada pcb de yanlış bağlı , kopuk vs bir sorun vardır.
Ete

Pic_877

Alıntı yapılan: ete - 21 Nisan 2013, 21:42:33
Benim programım ve pcb yide mucit yapmış. O halde çalışan bir devredir bu.
Saati 15:45 e ayarlafıktan sonra çalışmadını sürdürüyormu? Yani 1 dakika sonra 15:46 oluyormu?
Olmuyorsa mutlaka kristal sorunu yada pcb de yanlış bağlı , kopuk vs bir sorun vardır.
Ete
Hocam şimdi kristali değiştirdim yine birşey farketmedi, mercimek kondanstör bağlıydı onu bi sökeyim belki bozuktur dedim söktüm ve çalıştı. Dereceyi göstermiyordu onuda göstermeye başladı, dakikada ilerliyor artık :). Şimdi tek sorun 2 tane saniye ledi yanıp sönmüyor, picin çıkışına baktım oradan çıkış veriyor büyük ihtimal bd135 i yaktım.  Onuda yarın hallederim artık. Birde kaynak dosyasını(pbp) bulamadım ben, onu verebilirseniz çok iyi olur. Yardımlarınız için çok teşekkür ederim.