pıc ıle frekans yardım

Başlatan bahdiyarusta, 24 Nisan 2013, 00:14:49

bahdiyarusta

peki tamam ama .bu hpwm kousunda bu işe örnek bi yazılım varmı elınızde . örnekler felan . yoksa bunu yazamamıyorum bn
<<<***bahdiyarusta****>>>
                  - 66 -

bahdiyarusta

DEFINE CCP1_REG PORTB          
DEFINE CCP1_BIT 3             
Duty var byte            
Cmcon=7         
FOR DUTY = 0 to 255     
HPWM 0,DUTY,60000    
NEXT

FOR DUTY=255 to 0 step -1
HPWM 0,DUTY,60000
NEXT
END

bu programda 60 khz arası gıdıp gelıyor hocam ama yavas tarıyor bunu nasıl hızlanıdrırımm??
                  - 66 -

bahdiyarusta

hocAm bir de şunu göedum bu programda frekans sabıt işte kalma süresi değişiyor frekans değişmiş oluyor mu burda =??? yanı 60 dan 0 a değişim oluyor mu ..
                  - 66 -

ete

Komut kullanım şekline bakmak aklına gelmiyormu?. bak ne diyor;
HPWM Channel,Dutycycle,Frequency
Birinci parametre Kanal . İşlemcide birden fazla kanal var ise buradan istediğin kanalı seçiyorsun.
İkinci parametre ki sen bunu döngü ile değiştiriyorsun. Duty değeridir. Sen bunu değiştirdiğine göre işde kalma süresi değişmesi normal değilmi.
Son parametre ise Frekans değeri olup sen buna zaten sabit 60000 vermişsin Bunun değişmesi mümkün değil.
Duty=127 verilirse yaklaşık %50 lik iş süresine tekabül eder. O halde sen burayı sabit verip frekansı değiştirmen gerekir.
Daha önceden de hesapladığımız gibi frekans değişim sürecin 40 ms idi. O halde yapman gereken,
FOR FREKANS=16000 to 40000
HPWM 0,127,FREKANS
pause 40
Next
şeklinde bir döngü işini görebilir.

Ete

bahdiyarusta

hocam ben bu işi şu şekıl bır program ile yapmaya çalıştım 12.5 khz den 60 a taralamalı yaptım . tabi yazılımı tam  olarak bilmediğim için mantık yürüterek yaptım ısıs de osılaskopta ıyı çalışıyor gıbı duruyor. bi bakarmısınız pratiğe uygun mudur acaba ..?
                  - 66 -

bahdiyarusta

DEFINE CCP1_REG PORTB          
DEFINE CCP1_BIT 3             
SAYAC var WORD             
Cmcon=7   
SAYAC=12500
BASLA:
  SAYAC=SAYAC+250
  HPWM 0,127,SAYAC
  PAUSE   10
  IF SAYAC=60000  THEN SAYAC=12500
  GOTO BASLA
  END
                  - 66 -

ete

Bence frekans değiştirme aralığı çokkısa 10ms de bir frekans değişecek demektirki bu çok hızlı bir değişim olur.
Ama sen bilisin. Diğer tarafta bir sorun göremedim. Pratikliğide ancak deneyip gördükten sonra anlamak mümkün olur.

Ete

bahdiyarusta

anladım hocam aralığı 50 olarak uzattım. denemelere devam ediyorum bakalım . teşekkur ederım
                  - 66 -

F®T

ete hocam pr2 değeri değişmeden frekans istenildiği gibi değiştirilebilirmi acaba.yani sadece  HPWM 0,127,SAYAC sayac değişkeni ile olurmu?
"Hakk" şerleri hayr eyler Zannetme ki gayr eyler Ârif anı seyreyler Mevlâ görelim neyler Neylerse güzel eyler.

bahdiyarusta

f.t:
ewet o şekıl oluyor ben denedım .
                  - 66 -

ete

Hpwm komutu bunu yapabiliyor. Ancak sadece 8 bit çözünürlüklr.
Ete

F®T

anladım hocam.teşekkür ediyorum.SAYAC var word  değişkeni word olarak ayarlanmış kafamı o karıştırdı.
"Hakk" şerleri hayr eyler Zannetme ki gayr eyler Ârif anı seyreyler Mevlâ görelim neyler Neylerse güzel eyler.

bahdiyarusta

Hocam ben bu devreyı plaket e kurup denemeye karar verdim. bı sorum olacak pıce dahılı osc ıle mı çalıstırayım yoksa harıcı osc mı bağlayım. yuksek frekanslarda çalısacagımız ıcın dahılıde sıkıntı olur mu acabaa???????
                  - 66 -

bahdiyarusta

hocam bır de şunu sorayım . bu pıc ın çıkısına yaptığım yğkselteç ne kadar işe yara acaba ses yüksek çıkar mı??
                  - 66 -